Ma EKB ülés, ami akár izgalmakat is hozhat a piacokra. Egyes befektetési házak elemzői már azon spekulálnak, hogy Draghi valamiféle utalást tehet további monetáris lazításra, a gyenge inflációs nyomás (pl. alacsony olajár) és a gyenge BMI adatok miatt.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
A gyenge inflációs nyomás azt jelenti, hogy nem kell félni az inflációtól, míg a másik azt, hogy a gazdaági fellendülés törékenyebb mint korábban gondolták. Azaz valószínűleg az inflációs cél a jelenlegi monetáris kondíciók mellet messze nem teljesül a releváns időhorizonton.
Ilyen utalás esetén az euró gyengülő pályára állna, nemcsak a dollárral, hanem más valutákkal szemben is. Vagyis a korábbi képlet „dollár kamat emelés, euró monetáris politika változatlansága”, ami erősíti a dollárt, átváltana „a dollárhoz kapcsolódó monetáris politika változatlanságára, és az euró zóna lazítására”, amely euró gyengítő hatású. A végeredmény ugyanaz, legalábbis az EUR/USD keresztárfolyam tekintetében.
A tegnapi jelentős amerikai emelkedést követően Ázsia is próbált éledezni, és Európa is próbál a tegnapi enyhe emelkedést követően tovább menni. Ugyanakkor nem nagyon hiszünk még ebben az emelkedésben annak ellenére, hogy inkább túladottnak tekinthetők még mindig az indexek. Egy szó mint száz, a mai napon alapvetően emelkedésre számítunk mind a DAX, mind a BUX index esetében.
Nemzetközi hírek
USA
- Izgalmasan alakult a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, az oldalazást záráshoz közeledve emelkedés váltotta fel, és az utolsó órában látott nagy hajrának köszönhetően látványos emelkedéssel zártak a börzék (Dow 1,82%, Nasdaq 2,46%, S&P500 1,84%).
- Az ADP által közölt friss munkaerőpiaci adat némi csalódást okozott tegnap. Az elemzők által várt 200 ezer helyett 190 ezer fővel bővült múlt hónapban a foglalkoztatottak száma a jelentés szerint. A júliusi adatot lefelé módosították 185 ezerről 177 ezer főre.
- Tegnap jelent meg a Bézs Könyvnek nevezett jelentés, amelyet a Fed publikál, részletesen bemutatva a tengerentúli gazdaság alakulását 12 körzetre bontva. A jelentés évente 8 alkalommal jelenik meg, a most vizsgált július-augusztusi időszakban a legtöbb régióban folytatódott a gazdasági növekedés, és csak egy régióból számoltak be gyenge növekedésről. Azt érdemes kiemelni a Bézs Könyvből, hogy erősödő bérnyomás tapasztalható a körzetek többségében. A kínai gazdaság lassulása már érzékelhető három körzetben: a San Franciscó-i gyapjú ipari, a bostoni vegyipari és a dallasi high-tech termékek esetében számoltak be csökkenő keresletről.
- A szokásos friss munkanélküli segélykérelmek mellett ISM szolgáltatóipari indexet publikálnak ma a tengerentúlon.
- Elon Musk a Twitteren jelentette be, hogy a Model 3 előrendeléseit 2016 márciusától veszik fel 35.000 dolláros áron. A BMW i3-as modellje ezzel szemben 42-45.000 dollár között mozog, ami olcsónak mondható a piacon. A Tesla-hoz köthető másik hír, hogy a Model X terepjáró 132.000 dollártól 144.000 dollárig bezárólag lesz árazva, és szeptember 29-től szállítják ki. 60 mérföld/órára 3,8 másodperc alatt gyorsul (Model S ezt 3,1 mérföld/óra alatt éri el), a hatótávolsága pedig 240 mérföld.
- A Bernstein Research elemzője, Toni Sacconaghi szerint az Apple iPhone 6s és 6s Plus közel sem fog akkorát szólni, mint az előző szériák, ami azért probléma, mert a korábbi években látott növekedési dinamika így csupán 3%-kal növekedhet az előttünk álló üzleti évben. Számos elemző egyetért abban, hogy a telefonok lecserélése egyre több hónapot vesz igénybe (jelenleg Amerikában az átlag 22 hónap).
- A Hasbro árfolyama közel 3%-kal ugrott meg Stephanie Wissink 85 dolláros célárára, mely mellett a semleges ajánlás felülsúlyozásra módosult. A Star Wars: Az ébredő erő december közepén debütál a mozikban, de a filmmel kapcsolatos játékok már szeptember 4-től kaphatóak lesznek.
Európa
- Minimális pluszban zártak az európai indexek tegnap. A DAX és a CAC40 index 0,3%-ot, a FTSE100 index 0,4%-ot tudott emelkedni.
- A mai EKB ülés előtt olyan hangokat lehet hallani, mely szerint az olcsó energiaárak sértik a Mario Draghi által elérni kívánt 2%-os inflációs célt. Foglalkozhatnak továbbá a kínai kérdéskörrel is. A lényeg, hogy a kommunikációban összességében a további lazításra (QE program meghosszabbítása, emelése, betéti ráta vágása) vonatkozó utalások jelenhetnek meg. Az ABN Amro Bank szerint a mai ülésen a monetáris lazításra vonatkozó lépés esélye 40%.
- A mai napon európai beszerzési menedzser indexek és eurózónás kiskereskedelmi adat érkezik.
Olaj, arany
- A WTI 46,1 dollárra tudott erősödni annak ellenére, hogy a tegnapi adat szerint 4,67 millió hordóval nőtt az USA nyersolaj készlete az elmúlt héten. Irán vonatkozásában is fontos fejlemények várhatók: a kongresszus szeptember 17-ig dönt a iráni szankciók feloldásáról, amit később Obama elnöknek is jóvá kell hagynia. A terveknek megfelelően, ha Irán betartja ígéretét, akkor jövő januártól teljesen visszatérhet a piacra.
- Az arany 1.132 dollárra esett tegnap. A piac a pénteki munkanélküliségi számokra figyel elsősorban, ami döntően meghatározza, hogy a Fed emel-e már szeptemberben kamatot. A tegnapi ADP munkanélküliségi szám mindenesetre erős munkaerőpiaci aktivitásra utal, ami valószínűsíti, hogy növekvő gazdasági aktivitásról és foglalkoztatottságról fog szólni a pénteki adat.
Devizák
- Nem volt nagy mozgás tegnap a forint piacán, némi erősödést tapasztalhattunk az euróval szemben, 313,2-ig korrigált az árfolyam. A reggeli kereskedésben ismét emelkedés indult, a kurzus már a 314-et közelíti. Az elmúlt napokban többször indult forintgyengüléssel a nap, viszont zárásra sikerült visszaerősödnie az árfolyamnak.
- A 200 napos mozgóátlagról lefordult tegnap az EUR/USD árfolyama, és ismét erőre kapott a dollár. Az árfolyam 1,122-ig korrigált vissza, ahol a 20 napos mozgóátlag és az emelkedő trendvonal is található. A szint törésével tovább erősödhet a dollár, a következő támasz 1,10-nél található.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,5%-ot emelkedett, a shanghai és a hongkongi tőzsde pedig zárva tartott. Jellemzően mérsékelt emelkedést tudtak felmutatni az ázsiai részvényindexek.
- Kínában ma és holnap ünneplik a II. Világháború lezárásának 70. évfordulóját, ezért a részvénypiacok zárva tartanak.
- Júliusban váratlanul 0,1%-kal csökkent az ausztrál kiskereskedelmi forgalom hó/hó alapon.
Határidős piacok
- Pozitív hangulat uralkodott ma reggel a határidős piacokon.
Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”