Hetedik napja tart a vesztes széria

Nem megy túl jól mostanában a tengerentúli piacoknak, a Dow Jones index például egy hét napos vesztes szérián van túl, amelyre 2011 óta nem volt példa.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

Ennek köszönhetően januári szintekre zuhant vissza az árfolyam, teljesen ledolgozva az idei pozitív teljesítményét. Az S&P 500 indexet jelenleg a 200 napos mozgóátlag tartja, amelynek törésével újabb tere nyílna az esésnek. A pénteki munkaerőpiaci adatok sem kedveztek a piaci hangulatnak, a viszonylag erős számok azt mutatják, hogy egyre jobban közeledünk az első kamatemeléshez a tengerentúlon. A végéhez közeledik a tengerentúli gyorsjelentési szezon, eredmény esetében 2,3%-kal haladták meg a vállalatok az elemzők várakozásait, de a növekedést tekintve nem sikerült túl acélosra az elmúlt negyedév, összességében 3,45%-kal csökkent a profit a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.

Ma nem érkezett fontosabb gyorsjelentés az európai börzékről. A DAX30 index alapvetően jól teljesített múlt héten, de csütörtökön már lepattant az árfolyam a csökkenő trendcsatorna felső széléről, így inkább további korrekció valószínű a hét első felében.

A hazai börzén igazi uborkaszezon volt pénteken, és a mai kereskedésben sem számítunk nagy izgalmakra. A blue-chip-ekkel kapcsolatban piacmozgató hírek nem érkeztek, ezért egy alacsony forgalmú oldalazás a legvalószínűbb forgatókönyv a mai napra.

Nemzetközi hírek

USA
- A pénteki kereskedés sem sikerült jól a tengerentúlon, bár a nap végén már enyhült az eladói nyomás, de így is mérsékelt mínuszban zárták a napot az indexek. Hetedik napja tart az esés a tengerentúli piacokon, 2011 óta nem estek ennyit egyhuzamban az indexek (Dow -0,27%, Nasdaq - 0,25%, S&P500 -0,27%). - Pénteken láttak napvilágot a júliusi munkaerőpiaci adatok. A mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma a várt 225 ezret némileg alulmúlva 215 ezer lett. A munkanélküliségi ráta pedig a piaci konszenzusnak megfelelően 5,3% volt. A keresetek 2,3%-kal nőttek éves alapon, ez 0,2 százalékponttal múlja alul a várakozásokat. - Az Apple szokásos éves termékbemutatójára szeptember 9-én kerül sor, ahol az új iPhone és az Apple TV frissítésének bemutatatására lehet számítani. - A Foxconn 5 milliárd értékű beruházást tervez Indiában. Az Apple iPhone és a Xiaomi okostelefonok iránti megnövekedett igény állhat elsősorban a háttérben. - 30 milliárd dollárnál is többért veheti meg a Berkshire Hathaway a repülőgép alkatrészeket és energiatermelő eszközöket gyártó Precision Castapart a pletykák szerint. Warren Buffett eddigi legnagyobb felvásárlása a 2010-es Burlington Northern Santa Fe vasúttársaság volt 26,5 milliárd dollárért.
Európa
- Fél és egy százalék közötti mínuszban zártak az európai indexek a hét utolsó kereskedési napján. - A görög kormány reményei szerint augusztus 11-én, kedden már meg is születik a megegyezés a hitelezőkkel a harmadik mentőcsomagról. Az idő egyre inkább sürgető, hiszen augusztus 20-án 3,2 milliárd eurónyi összeget kellene az EKB számlájára befizetni.
Olaj, arany
- A WTI ma reggel 43,6 dollárig süllyedt, mivel a Baker Hughes adatai szerint 6-tal 670-re nőtt a fúróberendezések száma, és az USA nyersolaj készlete továbbra is 90 millió hordóval a sokévi átlag felett van. A masszív kínai kereslet, ami rekordnagyságú, 30,71 millió hordó volt júliusban, sem tudta ezt a trendet megtörni. A piac alacsony olajárakra számít továbbra is, és egyelőre nem látszik, hogy ez a tendencia megváltozna. - Az arany 1.097 dollár volt ma reggel, tehát lényeges változás nem következett be az elmúlt napokban. A pénteki munkanélküliségi adatok a vártnak megfelelően erősek voltak, azonban ez már nem okozott törést, így a piac továbbra is az év végéig amerikai kamatemelést vár. Az arany esetében megjelentek optimistább hangok is, melyek szerint mégsem lesz 1000 dollár alatti arany az idén.
Devizák
- Viszonylag nyugodt kereskedés zajlott pénteken a forintban. Az EUR/HUF némi gyengülés után a 30 napos mozgóátlagig (311 forint) emelkedett, bár napközben egy leszúrást is láthattunk a 20 napos mozgóátlagig. A hajnali kereskedés némi forinterősödéssel indult a 30 napos mozgóátlagról, és 310,4-ig korrigál a kurzus. - A dollár enyhén gyengült pénteken az euróval szemben, az árfolyam 1,095-ig emelkedett. A korrekció hamarosan eléri a csökkenő csatorna felső szélét, illetve a 30 napos mozgóátlagot (1,229), ahonnan lefordulhat az árfolyam, és folytatódhat tovább a dollár erősödése.
Távol-Kelet
- A Shanghai index 3,9%-ot, a Nikkei 0,3%-ot emelkedett, míg a Hang Seng index 0,2%-ot csökkent. - A Shanghai index annak ellenére látványosat emelkedett, hogy a hétvégén megjelenő júliusi kínai export év/év alapon 8,3%-kal visszaesett, miközben a piac ennél lényegesen mérsékeltebb, 1,5%-os csökkenésre számított csak. Import tekintetében nem volt látványos eltérés, de év/év alapon itt is 8,1% volt a visszaesés, elsősorban az alacsony nyersanyagárak miatt. - A júliusi infláció 1,6%-ra emelkedett Kínában, miközben a piac ennél kisebb mértékű, 1,5%-os árszínvonal emelkedésre számított. - A gyenge makroadatokat azonban ellensúlyozták azok a várakozások, hogy a kínai kormány felgyorsítja az állami tulajdonú tőzsdei vállalatok összeolvadását. A potenciálisan érintett cégek esetében 10%-os árfolyam emelkedésre is láthattunk példát. - A 2011-es fukusimai baleset óta először indítanak újra atomerőművet Japánban, a jövőben várhatóan még több atomreaktort nyithatnak újra.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nadaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.
Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo