Ezzel stimulálják a kínai exportot és fékezik az importot. Ez pedig mind Németország, mind az USA gazdaságnak rossz. Ráadásul egyre nagyobb a félelem, hogy sokkal nagyobb a baj Kínában, mint korábban gondolták a befektetők, hiszen ezekkel a lépésekkel maguk a kínai döntéshozók ismerik el a problémákat, amin a devizaleértékeléssel próbálnak úrrá lenni.
Így nem meglepő, hogy a kőolaj ára is újra zuhanórepülésbe kezdett, és egyre inkább közelíti a lokális minimumot 42,03 dollárnál (cirka 1 dollár a differencia). Mindeközben a DAX is szenved, hiszen a német cégek jelentős exporttal rendelkeznek Kína felé. Így egy esetleges erőteljesebb kínai lassulás Európa gazdaságát is negatívan érintené. Ma jelentett két DAX komponens, az E.ON és a Henkel. Az előbbi esetében kicsit jobb lett az eredmény, míg a második esetében egyszeri tételeknek volt köszönhető az elemzői konszenzusnál jobb eredmény. Mivel az árbevétel elmaradt a várakozásoktól, a részvény ára 2 százalék körüli csökkenést mutat a vegyianyag gyárnál, mindannak ellenére, hogy a 2015-ös évre vonatkozó terveket megerősítette a társaság. Az előbbi részvény súlya 2,6 százalék, míg az utóbbié 2,1% a DAX indexben. Így jelentős hatással nem lesznek az index mozgásra, amelyben további csökkenésre számítunk a mai napon. Ugyanakkor 11.050 pontnál, a lokális minimumnál egy támasz található, amely megállíthatja az esést.
A BUX esetében is csökkenésre számítunk a mai napon. Itt 22.100 pont környékén van egy támasz, majd ez alatt a 100 napos mozgóátlag 21.800 pont környékén, illetve 21.300 pont környékén találunk egy újabb technikai szintet. Különben a mai napon mind a DAX, mind a BUX az 50 napos mozgóátlagon esett át a nyitásban.
USA
Egy napig tartott a jó hangulat a tengerentúlon, tegnap ismét zuhanás indult, és 1% feletti mínuszba lendültek a piacok. Ráadásul a több mint féléves mélypontra zuhanó Dow Jones indexben kialakult egy ritka jelenség, az úgynevezett halálkereszt. Ez azt jelenti, hogy az 50 napos mozgóátlag a 200 napos mozgóátlag alá került, és jelentését tekintve a negatív képet erősíti (Dow -1,2%, Nasdaq 1,27%, S&P500 -0,96%).
A General Electric 9 milliárd dollárért eladta az egészségügyi finanszírozással foglalkozó részlegét a Capital One-nak. Egy másik vevőnek pedig sikerült 600 millió dollárért értékesíteni a részleg ingatlan beruházási projektjeit. Az Apple több mint 5%-ot zakózott, miután a Jeffries 135 dollárról 130 dollárra vágta vissza a cégre vonatkozó célár előrejelzését a kínai félelmek miatt.
Európa
Az európai indexek közül a német DAX kapta a legnagyobb pofont az autógyártók mélyrepülése miatt, itt 2,68%-os visszaesést láthattunk. A FTSE 100 index 1,06%-kal, a CAC 40 index 1,86%-kal esett. Ha minden igaz, akkor Görögország minden részletben megegyezett a nemzetközi hitelezőkkel. A görög parlament csütörtökön szavazhatja meg a megállapodást, egy nappal az eurózóna pénzügyminiszterek találkozója előtt. Ezek után a tagországok parlamentjeinek jóváhagyására kell már csak várni. Jelen pillanatban úgy tűnik, hogy az augusztus 20-án esedékes 3,5 milliárd eurós EKB visszafizetést teljesíteni tudja majd az ország.
Olaj, arany
A WTI 43 dollár alá esett, miután tegnap jelentős zuhanást könyveltek el az amerikai tőzsdeindexek a kínai leértékelés hatására. A tegnapi esés ma folytatódott, miután kiderült, Kína ismét a leértékelés eszközéhez nyúl. A befektetők számára ez a hír azt jelenti, hogy Kínában sokkal súlyosabb a gazdasági válság, mint korábban hitték, ami megakaszthatja az olaj iránti keresletet, és az árak tartós eséséhez vezethet.
Az arany viszont 1.115 dollárig lőtt ki, miután a jüan leértékelése megerősítette az arany iránti keresletet. A kínaiak egy része a saját deviza helyett aranyat vehet, ami erősödhet annak ellenére, hogy az amerikaiak kamatok emelhetnek. A kínai válság kibontakozásával ez ráadásul már annyira nem biztos, mivel a magasabb dollár kamatláb a világgazdaság növekedésére is kihat, ami akár kamatemelés nélkül is lassulhat, ha Kína komoly gazdasági bajokkal küzd. Az arany erősödése ellen hathat Venezuela lépése, aki a napokban kezdte el aranykészletének eladását, mivel a gyenge olaj miatt csökkentek exportbevételei.
Devizák
Tovább gyengült tegnap a forint az euróval szemben. Az árfolyam nagy lendülettel kezdte a kereskedést, és áttörve a 312-es ellenállást sikerült napon belül 312,7-ig kapaszkodnia, de zárásra visszazuhant 311,5-ig. A reggeli kereskedésben azonban folytatódik a forintgyengülés, a 312-es szint áttörésével a 318-as lokális csúcsig nyílna tér felfelé.
A dollár is gyengül az euróval szemben, és az árfolyam kitört a süllyedő trendcsatornából. Bár a tegnapi kereskedésben csak mérsékelt volt a dollárgyengülés, de a hajnalban bejelentett újabb jüan leértékelést követően ismét felerősödött az EUR/USD mozgása. Az árfolyam 1,087-ig emelkedett, közelítve az 1,11-es ellenállást.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,4%-ot, a Hang Seng 2%-ot, a Shanghai index 0,2%-ot esett a mai kereskedésben. A kínai jüant ismét leértékelték a dollárral szemben. A tegnapi 1,8%-os elmozdulást ma egy újabb 1,6%-os elmozdulás követte. A mai lépés abszolút meglepetésnek számított, hiszen a kínai jegybank tegnap jelezte, hogy egy egyszeri lépésről volt szó. A lépések egyrészt azt mutatják, hogy a kínai gazdasággal komoly problémák vannak, ha ilyen drasztikus intézkedésekkel igyekeznek javítani a gazdaság versenyképességét, másrészt felvet olyan aggályokat is, hogy devizaárfolyam háborút eredményez a kínai leértékelés. Az opciós devizapiacon hirtelen ötszörösére nőtt a volumen, és további leértékelésre spekuláló opciós pozíciókat nyitottak.
Jegybanki illetékesek szerint a kínai jegybanknak interveniálnia kellett, hogy a leértékelést követően megállítsa a jüan további gyengülését, és ezzel sávon belül tartsa azt. A ma megjelent kínai makroadatok kisebb negatív meglepetést okoztak. Júliusban a kiskereskedelmi forgalom 10,5%-kal bővült, míg az ipari termelés 6,0%-kal növekedett, utóbbi esetben a piac 6,6%-os bővülésre számított.
A japán jegybank jegyzőkönyve szerint néhány tanácstag aggódik, hogy a kínai lassulás a japán exportot is érintheti. Részben ez is okozhatta, hogy legutóbbi ülésén a tanács lefelé módosította a GDP növekedési várakozásait, azonban az inflációs célt továbbra is elérhetőnek tartják. A jüan leértékelést követően több ázsiai feltörekvő piaci deviza is gyengüléssel reagált a deviza árfolyamháborús félelmekkel összhangban.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.