Nagyot estek tegnap a lengyel bankok azután, hogy tovább mélyült a „magyar kór”. A devizahitelek átváltásnál a veszteségek 90 százalékát a bankoknak kell lenyelniük, ami súlyos zloty milliárdokkal apasztja majd a bankok tőkéjét. Így 10 százalék körüli bankrészvény csökkenéseket láthattunk a lengyel testvéreknél. A zloty gyengült, a forint meg mint kiskutya követte. Ellenállás a 312,5 környékén látható. Ha ezt áttöri, akkor a cél 317-318 körül van. Ugyanakkor a magyar piacot sem kímélték, bár lehetséges, hogy az egyre fájdalmasosabbá váló kőolajár zuhanásnak köszönhető az eladói nyomás, mivel ez tönkreteszi az orosz költségvetést, meg a gazdaságot. Ez pedig kellemetlen lehet az OTP-nek és Richternek is, míg a MOL (meglepő módon) csak limitáltan érintett.
Mindenesetre a tegnapi nagyobb csökkenés után a ma oldalazásra számítunk a BUX index esetében. Az Allianz jó eredményt közölt a ma reggeli gyorsjelentésében. 3,9 euróval szemben 4,5-re rúgott a profit. A cég ráadásul még az osztalékot is megemelheti. Ennek ellenére csökken a részvény ára, akárcsak a DAX index. Nem lepődnénk meg, ha a 20 napos mozgóátlagig szánkázna, amely 11.465 pontnál van.
USA
Ismét eséssel zártak a tengerentúli piacok, a Dow Jones index féléves mélypontra esett, de a leggyengébben mégis a Nasdaq teljesített (Dow -0,69%, Nasdaq -1,63%, S&P500 -0,75%). Tegnap publikálták a friss munkanélküli segélykérelmeket, a múlt héten 270 ezren folyamodtak első ízben segélyért, ami 2 ezerrel kedvezőbb a várakozásoknál. Ma 14:30-kor érkeznek a szokásos havi munkaerőpiaci adatok. A várakozások szerint 225 ezer fővel nőhetett júliusban a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta pedig változatlanul 5,3% lehetett.
A Zynga bevételei 30%-kal emelkedtek a második negyedévben a pénzbedobós játékainak köszönhetően, ugyanakkor a havi aktív felhasználók száma 32%-kal 83 millió főre csökkent. A cég az egy évvel korábbi 62,5 millió dolláros veszteség után 26,9 millió dolláros mínuszt termelt. A non- GAAP alapú EPS a várt 2 centes mínusz helyett 1 centes veszteséget mutatott.
A Lionsgate részvényei a rendes kereskedésben 5,5%-ot, míg a zárás után további 3,0%-ot estek. A társaság bevételei 9%-kal 408,94 millió dollárra estek, miközben az elemzők 429,75 millió dolláros értéket várt. Az EPS 38 centről 31 centere esett, ami jócskán meghaladta az elemzői konszenzusban szereplő 12 centes értéket.
Európa
Nem találták az irányt az európai tőzsdék tegnap. A kezdeti mínuszok után talpra álltak ugyan, de a záró szakaszban újra pirosba borultak az indexek. A FTSE 100 és a CAC 40 index 0,1%-os mínusza mellett a DAX index 0,45%-ot esett.
A kora reggeli német makroadatok elmaradtak a várakozásoktól. Az import júniusban (hó/hó alapon) 0,5%-os bővülés helyett ugyanekkora mértékben csökkent, az export 0,5%-os visszaesés helyett 1,0%-kal esett, míg az ipari termelés 0,4%-os emelkedése helyett 1,4%-os mínuszt láthattunk.
Olaj, arany
A WTI 44,8 dollárra korrigált ma reggel az elmúlt napok drasztikus esése után. A tegnapi hírek szerint az egyik befolyásos demokrata törvényhozó kritizálta az Obama kormány döntését Iránnal kapcsolatban. Chuck Summer New York-i demokrata képviselő, aki a demokrata párt vezetője is lehet a jövőben, élesen bírálta a megegyezést. A piac egyébként az iráni kínálat nélkül is túlkínálatos: a Goldman Sachs becslése szerint őszre tele lehetnek a tárolók, és a mostani mintegy 90 millió hordós többlet tovább duzzadhat. A kereslet-kínálat 2016-ra állhat csak helyre, de Irán megjelenése ismét többlethez vezethet.
Az arany 1.090 dollárig tudott emelkedni, de a héten így is esett a nemesfém ára, ami azt jelenti, hogy az elmúlt 11 év leggyengébb piacán vagyunk túl. A befektetők a mai munkanélküliségi számokra figyelnek leginkább: a piac 225 ezer új munkahelyre és 5,3%-os munkanélküliségi számra vár. A piac 48%-os valószínűséggel árazza, hogy szeptemberben már kamatot emel a Fed, ami az elmúlt hetek alapvetően kedvező makrogazdasági számai tekintetében egyre valószínűbb.
Devizák
A dollárnak már nyugodtabb napja volt, 1,09 környékén oldalazott egy szűk sávban az euróval szemben. Az átmeneti pihenő után folytatódhat a dollár erősödése, a következő megálló 1,08-nál húzódik.
Az angol jegybank kamatdöntő ülését követően némi fontgyengülés tapasztalhattunk az euró ellenében. Az árfolyam 0,698-ról rugaszkodott el felfelé, és a 20 napos mozgóátlagot megérintve 0,704-ig kapaszkodott zárásra. A hajnali kereskedésben már nem folytatódik az emelkedés, enyhe fordulós jelzések is láthatóak.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 1%-ot, a Shanghai index pedig 2,3%-ot emelkedett a hét utolsó kereskedési napján. A japán jegybank a piaci várakozásokkal összhangban nem változtatott eszközvásárlási programján, továbbra is évi 80 ezermilliárd jen összegen tartotta azt. A jegybank továbbra is 2016 szeptembere környékére várja a 2%-os inflációs cél elérését, míg piaci szereplők arra számítanak, hogy ennél később érheti el ezt az értéket a japán infláció.
A kínai részvénypiac azokra a spekulációkra erősödött, melyek szerint a kormány további intézkedéseket tehet a részvénypiac stabilizációja érdekében. A várakozások szerint 320 milliárd dollár értékű jüannal növelnék meg az állami alap méretét, ami a részvénypiaci esést hivatott megállítani. Kínai brókercégek szerint 3500-3600 pont között lehet az a szint, ami fölött igyekszik a kormány tartani a Shanghai index értékét, így azok is megjelentek a vételi oldalon, akik erre a mesterséges támaszszintre spekulálnak.
Határidős piacok
Az amerikai határidős indexek a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.