A japánok újra az adócsökkentés fegyveréhez nyúlnának. Idén áprilisban 2,5 százalékponttal csökkentették a társasági adókulcsot, amelynek alsó széle így 33,06 százalékra változott (a teteje 52,4 százalék). Most pedig további 3,3 százalékpontos csökkentést vezetnének be, amely a következő pénzügyi évtől, azaz 2016 áprilisától lenne érvényben. Ennek köszönhetően ma felrobbant a Nikkei (+7,7%), amely a jó nemzetközi hangulatnak, na meg a tegnapi meglepő 3 százalékos csökkenés utáni „korrekciónak” is köszönhető. Persze a kínaiak sem tétlenkedtek, hiszen ők is fiskális élénkítést terveznek. Így Ázsiában kirobbanó volt a hangulat.
Itthon a MOL-tól érkező negatív hírnek, és a hír nélkül is nagyobbat eső Richternek volt köszönhető, hogy a BUX csúnyán zárt. Persze a többi blue-chip sem remekelt, azok is csökkenéssel zártak. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy míg délig (amíg moderált volt a csökkenés) a forgalom idei évi átlagosnak felelt meg (5 milliárd forint), addig a piac igazi elgyengülésénél a második szakaszban csak cirka 2 milliárdos forgalom jött össze. Legalább ez jó hír, ami azt mutatja, hogy ez az esés inkább csak az érdektelenségnek volt köszönhető, mert a befektetők inkább a vezető piacokra figyeltek.
Így ma már itthon is emelkedésre számítunk, amelyet a nemzetközi hangulat is fűteni fog. Ez azt jelenti, hogy mind a DAX, mind a BUX emelkedhet a mai napon. A DAX pedig a mai akcióval várhatóan a korábbi csökkenő trendvonal alsó élét küzdi le. Ez már egy komoly pozitív jel a további folytatás tekintetében, de nem feltétlenül jelenti azt, hogy itt van már a Kánaán a bikáknak.
USA
Nagyot emelkedtek tegnap a tengerentúli börzék a hétfői szünnap után, a főbb indexek visszatesztelték a 20 napos mozgóátlagot (Dow 2,43%, Nasdaq 2,73%, S&P500 2,49%). Magyar idő szerint ma este 7-től kerül sor az Apple szokásos szeptemberi termékbemutatójára. Az iPhone 6S és a 6S Plus modell bemutatása mellett az Apple TV frissítésével, valamint az eddigi legnagyobb kijelzővel rendelkező iPad-el rukkolhat elő a cég. Utóbbi azonban csak októbertől lehet majd elérhető az ügyfelek számára.
Az Alibaba arról tájékoztatta a befektetőket, hogy a második negyedéves tranzakciók száma a korábbi várakozásainál kisebb lesz, ami egyben azt is jelenti, hogy a kínai lassulástól való félelmek nem alaptanok. A részvény közel 5%-ot veszített értékéből tegnap. A Macy’s 35-40 boltját zárja be a vásárlói szokások megváltozása és az aktivista befektetők nyomásgyakorlása miatt.
Európa
Az európai tőzsdék emelkedéssel zárták a napot. A CAC 40 index 1,1%-os, a FTSE 100 index 1,2%- os, a DAX pedig 1,6%-os pluszba lendült.
Olaj, arany
A WTI 46 dollárig emelkedett ma reggel. Az emelkedés elsősorban a visszatérő bizalom miatt alakult ki, hogy Kína nem olyan mértékben esik, mint azt korábban gondolták. Kínában fiskális gazdasági élénkítés lehet (Japán most jelentette be, hogy a társasági nyereségadó kulcsát csökkenti). A héten jelenik meg továbbá a készletekről szóló adat, a piac 250 ezer hordó növekményt vár.
Az arany esetében a piac továbbra is a jövő heti Fed döntést várja. A piac nem ad jelentős esélyt arra, hogy a kamatemelés már szeptemberben bekövetkezzen. Várhatóan egy szinten maradnak az árak, amíg a Fed döntés be nem következik. Az év végére viszont már a válaszadók többsége szerint lesz kamatemelés.
Devizák
A forint ismét erősödni tudott az euróval szemben. Az árfolyam tegnap lepattant az csökkenő trendvonalról, és 313,3-ig korrigált vissza. Az EUR/HUF devizapár jelenleg egy csökkenő háromszögben mozog, amelyből hamarosan nagyobb elmozdulás jöhet.
Az EUR/USD beszorult a 20 és 30 napos mozgóátlag közé. Az árfolyam tegnap elérte az 1,12-es szintet, ahonnan lepattant a reggeli kereskedésben, és 1,115-ig esett vissza a kurzus. Rövidtávon további lejtmenet várható a devizapárban, támaszok 1,10-nél és 1,083-nál találhatóak.
Távol-Kelet
A Nikkei 7,7%-ot, a Hang Seng 3,4%-ot, a Shanghai index 2,3%-ot emelkedett. A Nikkei esetében 2008 óta nem láthattunk ekkora mértékű emelkedést, az árfolyam megugrása mögött részben a kínai gazdaság megítélésének javulása áll, másrészt a tegnapi gyenge nap korrekciója, illetve egyedi vállalat specifikus sztorik is szerepet játszottak a jó teljesítményben.
A japán miniszterelnök megerősítette, hogy csökkenthetik a társasági adót. Az adócsökkentés nagyjából 3,3 százalékpontot jelentene, aminek hatására 29% környékére csökkenne az adó mértéke.
A kínai részvénypiacot elsősorban az újabb kormányzati intézkedéssel kapcsolatos spekulációk hajtották. A pénzügyminisztérium be is jelentette, hogy az adók és díjak enyhítésén dolgoznak, valamint felgyorsítanak néhány jelentősebb építési projektet. A Nomura szerint a második félévet a fiskális reformok fogják dominálni Kínában.A Kínában eladott autók száma csupán 0,6%-kal bővült augusztusban, így összesen 1,44 millió gépjárművet értékesítettek. Az év első 8 hónapjában 6,3%-os volt a növekedés.
Határidős piacok
A határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel.