Egyébként a decemberi várakozási is változott, most 2 százalékponttal magasabb, 62 százalékos valószínűséget adnak az emelésnek. (Októberre 43 százalék a valószínűség.) Mindeközben az elemzők nagyot változtattak az előrejelzésükön. Mostanra már több mint a felük nem vár kamatemelést, persze ehhez az is hozzátartozik, hogy az elmúlt néhány napban, megduplázódott az előrejelzést adók száma (több mint 50 új előrejelzés érkezett be). Vagyis mostanra a piaci szereplők egységesen nem várnak kamatemelést a holnapi napon! Ez pedig jó a részvénypiacoknak, amelyek a nem túl hír-dús környezetben északnak is vették az irányt. Így a mai napon mind a DAX, mind a BUX esetében emelkedésre számítunk.
USA
Meglepően jó hangulat uralkodott a tengerentúli börzéken, az indexek nyitás után elindultak felfelé és zárásig kitartott a rally, amelynek köszönhetően a Dow Jones több mint 200 pontot emelkedett (Dow 1,4%, Nasdaq 1,15%, S&P500 1,28%). Az augusztusi kiskereskedelmi forgalmi adat a várt 0,3% helyett 0,2% lett. Az ipari termelés sem alakult túl kedvezően, a piac 0,2%-os visszaesésre számított, a publikált adat azonban ennél is gyengébben alakult (-0,4%).
A Microsoft 16%-os osztalék emelést jelentett be, így a korábbi 31 cent helyett 36 cent lesz részvényenként a kifizetés mértéke negyedévente. A kifizetés november 19-én esedékes, a tegnapi záróár alapján az éves osztalékhozam 3,3%. A FedEx azt tervezi, hogy 2016 elejével átlagosan 4,9%-kal emeli meg a szállítási díjakat. A papír 2,5%-ot emelkedett tegnap. A Hewlett-Packard a korábban bejelentett 55 ezer fős létszámleépítés után újabb 25-30 ezer fős elbocsátást jelentett be, ami a jelenlegi létszám 10%-ára rúg nagyságrendileg.
Európa
A reggeli rossz hangulatból nap végére sikerült felállniuk az európai tőzsdéknek. A DAX index 0,6%- os, a FTSE 100 index 0,9%-os, míg a CAC 40 index 1,1%-os pluszban zárt. Ewald Nowotny, az EKB tanácstagja szerint az eurózóna inflációs adata elég nagy probléma az EKB számára, és az eszközvásárlási program bővítésének van valóságalapja, de részleteket nem árult el. A mai napon érkezik az eurózóna augusztusi inflációs adata, ami a következő EKB ülésre vonatkozóan szolgálhat iránymutatással.
Olaj, arany
A tegnapi API adat, ami 3,13 millió hordó csökkenést mutatott az USA készleteiben, segített az olajnak 45 dollárig emelkedni ma reggel. A nagyobbik állami szervezet, az EIA ma teszi közzé készletváltozásról szóló adatait, amire a piac 2 millió hordó emelkedést vár. Az IEA, vagyis a Nemzetközi Energiaügynökség becslése szerint jövőre 9%-kal eshet vissza az USA palaolaj termelése, ha az olaj ára 50 dollár alá esik. Venezuela szeretne egy minimálárat bevezetni az OPEC- en belül. Ha a kőolaj ára ezen szint alá esne, akkor a szereplők automatikusan csökkentenék a termelést. Az árat negyedévente változtatnák.
Az arany kereskedésére az alacsony forgalom és a stagnáló árak voltak jellemzőek: a forgalom 47%- kal volt a 100 napos mozgóátlag alatt. A piac tehát egyre inkább a csütörtöki döntésre vár (magyar idő szerint este 20 óra), ami iránymutató lehet a jövőre. A piacon több vélemény is van, hogy a kamatemelés elhalasztása jelentős áremelkedést indíthat az arany piacán.
Devizák
A forint továbbra is jól teljesít, három napja tart az erősödés az euróval szemben. Tegnap sikerült a 312,5-nél található támasz és a 30 napos mozgóátlag alá esnie az árfolyamnak, így megnyílt a tér a 200 napos mozgóátlagig (309 forint). A tegnapi lefelé kitörés után további forinterősödés valószínű, bár a holnapi Fed ülés előtt kicsi a valószínűsége a további erőteljes mozgásnak.
Enyhe dollárerősödéssel telt a tegnapi kereskedés, de inkább kivárás látható az EUR/USD piacán a holnapi Fed ülés előtt. A tegnapi 1,131-es zárás után a reggeli kereskedésben 1,128-ig erősödött tovább a dollár, de nagy mozgásra nem számítunk a mai kereskedésben.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,8%-ot, a Hang Seng 1,7%-ot, míg a Shanghai index 1,4%-ot emelkedett. A japán jegybank havi jelentésébe új elemként bekerült, hogy az exportot és a termelést is negatívan érinti a feltörekvő gazdaságok lassulása. Ugyanakkor a japán gazdaságot továbbra is enyhén javulónak minősíti a közlemény. A jegybank aggódóbb hangvétele összhangban van azokkal a piaci véleményekkel, hogy a harmadik negyedéves japán GDP is gyenge lehet, ami akár újabb jegybanki lazítást is előidézhet. A Sony 3%-ot erősödött arra a hírre, hogy Japánban csökkentik a PlayStation4 árát, és ezzel igyekeznek fenntartani a vásárlások volumenét az év végi ünnepi vásárlási időszakban.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.