Egyrészt az OPEC kitermelése cirka 200.000 hordóval csökkent augusztusban Iraknak köszönhetően, mivel délen csökkentek a szállítások, másrészt északon a csővezetéket bombatalálat érte még korábban. Így 31,4 millió hordó volt az OPEC napi kitermelése, miközben a cél amúgy 30. A másik tényező egy OPEC dokumentum azon olvasata volt, hogy a szervezet aggódik az alacsony olajárak miatt, és emiatt léphet a közeljövőben. Valószínűleg csak annyiról van szó, hogy az erősen túladott olajpiacon jött egy komoly „short covering”, azaz a befektetők a kéthónapos, több mint 30 százalékos szakadást követően visszavették az eladási pozícióikat. Így az árfolyam az 50 napos mozgóátlagig pattant fel, ahonnan ma reggel újra dél felé vette az irányt a szezonális kereslet lanyhulása, illetve az iráni olaj várható piacra kerülésének köszönhetően.
Az ázsiai negatív hangulat Európára is rányomja bélyegét. A DAX jelentős csökkenést mutat. Gyakorlatilag a csökkenő trendcsatorna aljáig emelkedett az elmúlt napokban, és innen fordul le. Az is lehet, hogy új mélypontot fog ütni, mielőtt ténylegesen újra emelkedő trendbe kerül. Persze az még messze van, mert a csapott váll-fej alakzatból (amiről már korábban is beszéltünk) 8.900-9.000 pont körül van a cél. A BUX esetében is csökkenésre számítunk a mai napon.
USA
Rosszul indult a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, és napközben sem tudtak javítani a piacok, így egy újabb eső napot láthattunk. Az elmúlt 17 évben nem zárt a mostanihoz hasonló gyenge augusztust a Dow Jones. 2010 májusa óta ez a legrosszabb hónapja a Dow indexnek, az S&P500 és a Nasdaq pedig 2012 májusa óta nem tapasztalt a mostanihoz hasonló 6% feletti havi esést. (Dow 0,69%, Nasdaq -1,06%, S&P500 -0,85%).
A chicagói beszerzési menedzser index augusztusi 54,4 pontos értéke nagyjából megfelel a várakozásoknak. Több kínai nagybefektető is összefogott annak érdekében, hogy létrehozzák a NextEV nevű vállalatot, amely elektromos autókat gyártana. Ez pedig az jelenti, hogy konkurenciát kaphat a Tesla. Az első modellt már jövőre bemutathatják, és a fejlesztésben részt vesznek a nagy autógyártóktól érkező szakemberek is. A befektetők között megtalálható a Hillhouse is, akinek az Uber-ben is részesedése van.
A Google bejelentette, hogy megállapodott a Sanofi gyógyszergyártóval, és a cukorbetegség kezelésével kapcsolatos fejlesztéseket terveznek. A társaságnak már vannak hasonló fejlesztései, a Novartis céggel például speciális kontaktlencséken dolgoznak. A Wal-Mart a költségcsökkentés jegyében úgy döntött, hogy egyes üzletekben az alkalmazottak kevesebb órát fognak dolgozni.
Európa
Enyhe csökkenéssel zárták a tegnapi kereskedést az európai részvények. A DAX 0,38%-ot, a CAC40 0,47%-ot csökkent. A londoni FTSE100 index zárva tartott.Az európai részvényindexek összességében 8-10% közötti eséssel zárták az augusztust. Hasonló hónapra az elmúlt évek bikapiacán nem volt példa, utoljára 2011 augusztusában estek ennél nagyobb mértékben a részvényindex egy hónap leforgása alatt.
A görög Eurobank vezetője szerint a bankoknak még azelőtt tőkeemelésre lesz szükségük, hogy a tőkekorlátozásokat feloldanák. Becslések szerint a görög bankrendszer feltőkésítése 25 milliárd eurót igényelhet. Ma a 9.55-kor érkező német munkaerőpiaci adatokra és a 10.00-kor megjelenő eurózónás végleges feldolgozóipari beszerezési menedzser indexre lesz érdemes figyelni.
Az ukrán parlament tegnap megszavazta a decentralizációt célzó alkotmánymódosítást. Az új törvény heves ellenállást váltott ki, ugyanis az különleges jogokat nyújtana a szakadárok által ellenőrzött területeknek.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 47,7 dolláron állt, miután tegnap közel 5 dollárral nőtt az árfolyam. A ma reggeli ár ráadásul mintegy másfél dollárral a tegnapi záróár alatt van, ami mutatja, hogy milyen jelentős mértékű az olaj árfolyamának változékonysága. Tegnap az OPEC jelezte, hogy kész tárgyalni más termelőkkel, hogy racionális és elfogadható olajárat érjenek el. A piac az kismértékben gyengébb amerikai kínálatra is figyel. Ma reggel viszont gyenge kínai beszerzési menedzser index jelent meg, ami az olajkeresletre is negatívan hat. Ez okozott jelentősebb visszaesést.
A gyenge kínai beszerzési menedzser index miatt a befektetők elkezdték venni az aranyat, ami 1.142 dollárig tudott nőni. A piac aggódik a gyenge kínai makroadatok miatt, amelyek egyértelművé tették, hogy Kína gazdasága lassul. A PMI 49,7 ponton áll, az 50 pont alatti érték a gazdaság zsugorodását és a rendelésállományok csökkenését mutatja.
Devizák
Jól teljesített tegnap a forint, a délutáni hajrának köszönhetően 313,2-ig süllyedt az EUR/HUF árfolyama zárásra. Reggel azonban újabb gyengülési hullám indult, és az árfolyam 313,8-ig kapaszkodott vissza. Egy erőteljesebb visszapattanást csak a 318-as ellenállás tudná megállítani.
Az EUR/USD tegnap elég látványosan visszapattant a 20 napos mozgóátlagról. Az emelkedés 1,117- ről indult, és a reggeli órákban újabb emelkedést láthattunk, ezúttal az 1,127-nél található 200 napos mozgóátlagig emelkedett az árfolyam. A következő ellenállás 1,143-nál található.
Távol-Kelet
Továbbra is negatív a hangulat az ázsiai részvénypiacokon. A Nikkei 3,2%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot, a Shanghai index pedig 1,7%-ot csökkent. A kínai Topix index a leggyengébb hónapot zárta az elmúlt 3 évben. Az ausztrál jegybank a várakozásoknak megfelelően 2,0%-on tartotta az alapkamatot. A kínai termelői beszerzési menedzser index a júliusi 50 pontról a várakozásokkal összhangban 49,7 pontra csökkent. Az 50 pont alatti indexérték gazdasági visszaesést jelez. A szolgáltató szektorban is visszaesés volt tapasztalható. A korábbi 53,9 pontról 53,4 pontra esett vissza.
A piaci alapú Caixin (korábban HSBC) PMI összességében csökkenést mutatott, de például az ipari aktivitást mérő komponens váratlanul bővülni tudott. A Toshiba csaknem 4%-ot esett, miután a cég újabb 10 esetben fedezett fel számviteli hibákat a könyvelésében.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon negatív hangulat uralkodott ma reggel.