Délután fontos adat érkezik a tengerentúlról, a második negyedéves GDP személyében, amely a tőzsdéknek is iránymutatással szolgálhat. Ráadásul ma kezdődik a jackson hole-i konferencia, ahol számos jegybankár fog megszólalni. Bár a találkozón Janet Yellen Fed elnök nem vesz részt, de a kamatemeléssel kapcsolatban hallhatunk fontos információkat.
A kínai jegybank nem tétlenkedik tegnap újabb lépést jelentettek be, közel 22 milliárd dolláros többletlikviditást pumpáltak a pénzügyi rendszerre. A lépéseknek köszönhetően sikerült tőzsdét stabilizálni. A forint gyengülése mellett a dollár is nagyot mozgott tegnap, komoly erősödést láthattunk. A tartós cikkek rendelésállománya, a vártnál lényegesen jobban alakult, a jó makroadatok támogathatják az amerikai fizetőeszközt, de a kamatemelés várható kitolódása miatt újabb gyengülő hullám is jöhet a dollárban.
USA
Már a nyitásban jó volt a hangulat a tengerentúlon, de a nap második felében még magasabb fokozatra kapcsoltak a börzék, és sikerült jókora emelkedéssel zárniuk a napot. A hat napja tartó vesszőfutás után már ideje volt az emelkedésnek, és közel négy éve nem meneteltek akkorát a piacok, mint tegnap (Dow 3,95%, Nasdaq 4,25%, S&P500 3,93%).
William Dudley a New Yorki Fed elnöke arról beszélt, hogy a piacok volatilitása és a nemzetközi fejlemények miatt nem fogja sürgetni a Fed a szeptemberi kamatemelést. Fontos makrogazdasági adatok érkeznek ma a tengerentúlról. Délután 14:30-kor publikálják a második negyedéves előzetes GDP-t, és ezzel egyidőben érkeznek a friss munkanélküliségi kérelmek számai. 16 órakor pedig a júliusi függőben lévő lakásértékesítési adatokat publikálják.
Bjorn Nyland Twitter bejegyzése meglephette volna a Tesla befektetőit. A Model S a cég tájékoztatása szerint ugyanis 253 mérföld hatótávval rendelkezik, ezzel szemben Nyland 452,8 mérföldet tett meg az autóval. Az ördög a részletekben rejlik, ugyanis átlagosan 24 mérföld/órás sebességgel tette meg a távot – 55 mérföld/óra esetén már csak 300 mérföld hatótáv lenne az elvárható az autótól.
Az Apple elmúlt kétnapi emelkedése mögött minden bizonnyal az állt, hogy a kilencedik legnagyobb short állománnyal rendelkezett a papír a Nasdaq indexben. Egy jó hírre ilyen esetben azonnal megpróbálják fordítani a pozícióikat a befektetők, ez pedig komoly megpattanáshoz vezet. Azonban újabb fellegek gyűlhetnek a részvény fölé, ugyanis megjelent egy halálkereszt a charton (50 napos mozgóátlag felülről metszi a 200 naposat). A legutolsó két alkalommal, amikor ezt láthattuk a grafikonon, akkor 24 illetve 33%-ot esett a papír.
Az Avago Technologies bevételei 36%-kal 1,75 milliárd dollárra emelkedtek, miközben a piac 1,715- 1,765 milliárd dolláros értékkel kalkulált. A hálózati üzletág 69%-kal, a vállalatok adattárolásával foglalkozó részleg pedig 46%-kal bővült. A tisztított egy részvényre jutó eredmény pedig a várt 2,14 dollár helyett 2,24 dollárt ért el, ami 77%-os éves növekedésnek felel meg.
Európa
A keddi emelkedés egy részét tegnap leradírozták az európai indexek. A DAX 1,3%-ot, a CAC 40 index 1,4%-ot, míg a FTSE 100 index 1,7%-ot veszített értékéből. A görög köztársasági elnök várhatóan pénteken nevezi ki az ügyvivő miniszterelnököt. A parlamenti választásokat ezután szeptember 20-ára írhatják ki, ahol egy új koalíciós kormány alakulhat ki reményeink szerint, legalábbis a piac számára ez lenne az üdvözítő. A választások megnyeréséhez a 300 fős parlamenti helyekből 151 helyet kellene megszereznie egy pártnak, ami a Sziriza szétszakadása miatt nem lehetséges.
A reggeli vártnál kedvezőbb német import adat után a spanyol második negyedéves GDP adatot és a svájci ipari termelést lehet érdemes figyelni.
Olaj, arany
A WTI 39,6 dollárig emelkedett ma reggel, miután tegnap meglepetésszerűen 5,45 millió hordóval 450,8 millió hordóra csökkent az USA nyersolaj állománya. A piac 1,45 millió hordó emelkedésre számított, így ez mindenképpen kellemes meglepetést okozott. Némileg árnyalja a képet, hogy a csökkenés részben az erős finomítói aktivitásnak volt köszönhető, a finomított termék készletek mindegyike ugyanis emelkedett. A USA kínálata 9,34 millió hordó volt a múlt héten, ami egyelőre némi csökkenést mutat.
Az arany a félelem csökkenésével 1.126 dollárig gyengült ma reggel. A piac most októberre várja a FED első kamatemelését, ami úgy tűnik, hogy be fog következni, mivel a FED kevésbé aggódik a kínai helyzet miatt. Az aranyat egyértelműen a múlt heti részvény eladási hullám emelte a magasba, mivel a befektetők megijedtek a részvénybefektetések hozama miatt.
Devizák
Nagy mozgás volt tegnap a forintban, ismét gyengülő pályára állt a hazai fizetőeszköz az euróval szemben. A 314-es nyitást követően 317 közelében is járt a kurzus, majd zárára visszaesett 315,7-ig az árfolyam. Ha folytatódik a forint gyengülése, akkor gyorsan elérheti az árfolyam a 318-as ellenállást.
A dollár sokat erősödött a tegnapi kereskedésben az euróval szemben. Az 1,151-es nyitás követően egészen az 1,131-nél található 200 napos mozgóátlagig esett az EUR/USD kurzusa. Ha a támaszról visszapattan az árfolyam, akkor ismét indulhat a dollárgyengülés.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,2%-ot, a Hang Seng 2,2%-ot, a Shanghai index 1,3%-ot emelkedett. Az emelkedésben jelentős szerepe lehetett a kínai jegybank újabb likviditásnövelő intézkedésének. A kínai jegybank (PBOC) 140 milliárd jüan, átszámítva 21,8 milliárd dollárnyi többletlikviditást biztosított a pénzügyi rendszer számára a tegnapi piaczárást követően. A többletlikviditás rövidtávú, mindössze 6 napos futamidejű. Egyes információk szerint ma további 150 milliárd jüan értékű forrást biztosított a jegybank szintén rövid repok formájában.
Határidős piacok
Jellemzően a pozitív tartományba tartózkodnak ma reggel a határidős indexek.