Erste cikkek
Ma kezdődik a gyorsjelentési szezon
Piaczárás után jelent Alcoa, amire a befektetők úgy tekintenek, mint a gyorsjelentési szezon kezdete, annak ellenére is, hogy az Alcoa már nincs benne a Dow Jones indexben, és a negyedéves gyorsjelentési szezon már javában tart. Az Alcoa esetében a tavalyi 3 centes negyedik negyedéves eredmény után idén 6 centet vár a piac.
Ma emelkedésre számíthatunk
Még a 20 napos mozgóátlagig sem jött le a DAX index, s újra emelkedésnek indult, amely a mai napon is folytatódhat a határidős indexértékek alapján. Ez igaz az Egyesült Államok részvényindexeire is.
Megválasztották a Fed első női elnökét
Továbbra is lagymatag a részvénypiac az újesztendőben. A vezető indexek egyelőre a 20 napos mozgóátlagok fölött konszolidálnak, amely jó viselkedést jelent annak ellenére, hogy az amerikai indexeknél bizonyos esetekben már eladási szignálokat lehet látni bizonyos indikátorok alapján.
Indulhatott volna jobban is az év
Ez az év is elkezdődött, s ugyan a múlt hét még az ünnepekről szólt, de az irány alapvetően lefelé mutatott. Persze ebből még nagy következtetést nem igazán lehet levonni a folytatás tekintetében.
Nem indult valami fényesen az új év
Nem kezdődött jól az újév a részvénypiacokon, mind a Dax index, mind pedig az amerikai tőzsdék jelentősebb eséssel indították 2014-et és az ázsiai piacok sem festenek sokkal derűsebbnek.
Remek óévet zártak a piacok
Az amerikai részvénypiacoknak szilveszterkor is sikerült megfejelniük az egész éves jó teljesítményt, ugyanis az S&P 500 és a Dow Jones index is történelmi maximummal búcsúztatta az óévet.
Már a piacok is az ünnepekre készülnek
A mai napon határidős kifutás és CECE átsúlyozás is van a záró árak alapján. Ha ezektől eltekintünk, akkor csendes napra, alacsony forgalomra számítunk.
Visszafojtott lélegzettel lesik a tapírt
A befektetők figyelmének középpontjában ma minden bizonnyal Ben Bernanke beszédje fog állni, melyre magyar idő szerint este 8-kor kerül sor. Mind a hazai, mind pedig az európai piacon oldalazásra számítunk, és Amerikában is csak az esti órákban élénkülhet majd meg a kereslet.
A bankoknak jól jött a Kúria döntése
Meglepetést okozott tegnap a Kúria, nem is elsősorban az üzenetének tartalmával, hanem sokkal inkább annak időzítésével. Bár a végleges, hivatalos döntésre várhatóan még hónapokat várni kell, de a tegnapi kommentekből már sok fontos dolog leszűrhető volt.
Tegnap eljött a „reccs”
Tegnap már eljött a „reccs” az USA piacain is. A Dow Jones és az S&P500 is beesett a 30 napos mozgóátlagok alá. Egyre növekszik a félelem a Fed jövő heti ülése előtt, hiszen a jó munkaerő piaci adatoknak és a költségvetési egyezségnek köszönhetően a „tapír” itt dörömböl az ajtón.
Felszállt a fehér füst Washingtonban
Felszállt a füst, a demokraták és a republikánusok a december 13-i határidő előtt néhány nappal megegyeztek az idei és a jövő évi költségvetésről. Hátra van még a szenátusi és a kongresszusi jóváhagyás, amely szerintünk már csak formalitás.
Működik az év végi kotta
Relatíve jól viselkedtek a piacok tegnap a pénteki száguldást követően. Működik az év végi kotta, azaz a piacok tartják az év közben elért emelkedést. Ez az intézményi befektetők érdeke. Nagyobb portfólió átrendezésre a jövő év elején kerülhet sor, és a „tapír” is addigra aktivizálhatja magát.
A jó hírekre jöhet a tapír!
Erős, jó adatokat láthattunk az USA-ból múlt pénteken. A várva-várt munkaerő piaci adatok messze jobbak lettek a várakozásoknál, és abba az irányba mutatnak, hogy a Fed hamarosan megkezdheti a mennyiségi lazítás szűkítését, hiszen a munkanélküliség a „kritikus” 7 százalékra csökkent, és a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma is a kritikus 200.000 fő fölött növekedett.
A következő hetekben lendületet vehet a BUX
Meg volt a negyedik eső nap is a DAX-ban és az S&P500 indexben. Így az előbbi már a 30 napos mozgóátlag alatt van. Közben Japánban a két hónapja tartó munka meghozta gyümölcsét, és bejelentették az 54 milliárd dolláros gazdaságélénkítő programot.
Elmarad a Telekom osztaléka
A magyar piac vezető híre egyértelműen a Magyar Telekom elmaradó osztaléka. Oly sok pénzt fizet a frekvenciákért, szerintünk még 65 milliárd forintot, hogy az szépen megeszi az osztalékot.
Ma fordulat jöhet a piacokon
Jelentősen korrigáltak tegnap a nemzetközi indexek, főként Európában zuhantak nagyot, a forint viszont erősödni tudott az euróval szemben, ami az elmúlt napok trendjét tekintve kiugróan jó eredmény.
Nagy mozgások indultak el a piacon
A várakozásoknál jóval kedvezőbb amerikai beszerzési menedzser index (amelyre 2011 áprilisa óta nem volt példa, ráadásul a várt csökkenés helyett emelkedett a mutató) nagy mozgásokat indított el a piacon.
Az online értékesítés hasított a Fekete Pénteken
Átlag alatti forgalommal oldalaztak pénteken a tengerentúli piacok a rövidített nyitva tartás alatt. A „Fekete Péntek”-kel elindult az év végi vásárlási szezon, az első hétvégén enyhén csökkentek az eladások tavalyhoz képest: 57,4 milliárd dollárt költöttek „csak” a tavalyi 59 milliárd dollárral szemben. A vásárlók száma 1,4 százalékkal nőtt tavalyhoz képest, de az elköltött összeg közel 4 százalékkal, 407 dollárral csökkent.
Ünnepi kereskedésre felkészülni!
Akár ez is lehetne az elkövetkező napok mottója, hiszen ma a Hálaadást ünneplik a tengerentúlon, holnap pedig a vásárlás „nemzetközi ünnepét”, a Black Friday-t tartják, és heteken belül elérkezik a karácsonyi időszak is.
Jó nagyot esett a Mol és az OTP
Jó nagyot esett záróban a MOL és az OTP árfolyama az MSCI átsúlyozásnak köszönhetően. Jóval nagyobbat, mint amire számítottunk. Persze a két „sztár papír” ebből a szempontból a Richter és a Magyar Telekom volt. Az előbbi vissza, míg az utóbbi kikerült az MSCI standard indexeiből.
A genfi megállapodás felröppentette a légitársaságokat
Tegnap nagyot emelkedtek a légitársaságok részvényei, miközben az olajcégeket nem kímélték a befektetők. Az iráni egyezség kapcsán a piaci szereplők szeme előtt olcsó olaj, gyenge olajipari profitok és dübörgő légitársasági profitok jelentek meg.
Zuhanórepülésbe kezdett az olajár
Meglepetésre a hétvégén az USA és még öt vezető állam megegyezett Iránnal, hogy az atom program leállításáért cserébe enyhítenek az olajszankciókon, a hírre zuhanni kezdett az olaj ára a világpiacon.
Újra pozitív módba kapcsoltak a piacok
Janet Yellen-t a szenátus banki bizottsága is támogatja, tegnaptól hogy a Fed elnöke legyen, amely különben nem túl nagy meglepetés. A piacok újra pozitív módba kapcsoltak, még ha ebben az esetben a rakéták csak kisebb toló erőt fejtenek, ki mint korábban.
Rossz híreket kaptunk: jön a tapír!
Egyrészt a Fed hamarosan dönthet a „tapír”-ról, azaz jöhet a szűkítés. Mivel másfél havonta vannak ülések, így valójában nem mondott mást, mint azt, hogy márciusig megkezdődik a mennyiségi lazítás szűkítése, addig ugyanis 3 ülés van.
Ma a medve lehet az úr a magyar piacon
Úgy tűnik, hogy a nagy tőzsdei rallyt követően további új jelet kaptunk arról, hogy valamiféle növekedés előtt állnak az európai gazdaságok. Mindenesetre érdemes az óvatosság. Ma korrekcióra számítunk a főbb börzéken, és a magyar piacon is a medve lehet az úr.
Kínában végül mégis kitört a „reform”
Most már kevésbé kell aggódnunk a társadalom elöregedéséből adódó demográfiai összeomlás miatt, azután hogy enyhült az egy gyermek politika. Ennek az ázsiai piacok egy része örült is, de elsősorban Sanghaji és Hong Kong.
Csak decemberben csörtet be a "tapír" az életünkbe
Folytatódott az emelkedés a tengerentúlon. Emelkedett a WTI, 1.280 dollár körül az arany árfolyama. Erősödött a forint a pozitív hangulatban. Nagyot ugrottak az ázsiai piacok. MOL harmadik negyedéves eredménye felette van a várakozásoknak a feldolgozás-kereskedelem üzletágnak köszönhetően. A várakozásoknál jobb eredményt tett közzé az FHB. Ma zárás után jelent az ANYBiztonsági Nyomda. Indul a kiszorítás az Egisben. Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén.
Nagy fordulat a hangulatban, kilőhet ma a tőzsde
Ritka nap a mai, szinte csak jó hír érkezett a piacok számára, a japán és a magyar GDP jobb lett a vártnál, és A FED várhatóan még egy ideig nem fejezi be a pénznyomtatást.
A tapírveszélyre előcammogott a medve
Az atlantai Fed elnök is arról beszélt, hogy akár már decemberben is jöhet a „tapír”, azaz véget érhet a Fed likviditásbővítési programja. Ráadásul Kínában a pártkongresszus nem hozott változást a gazdaságpolitikában, amelyet negatívan értékeltek a befektetők.
Csak a Mol-INA csörte árnyékolja be a mai napot
Hírszegény, és ennek köszönhetően nyugodt nap volt tegnap a nemzetközi piacokon, amihez nagymértékben hozzájárult, hogy az USA a Veteránok Napját ünnepelte. Így aztán nem is hozott nagy elmozdulásokat a tegnapi kereskedés.
A nap végére jöhet valamiféle fordulat
Történelmi csúcson zárt a Dow Jones index. Kismértékben emelkedett a WTI, az arany 1.300 dollár alatt. Tovább erősödött a dollár. Nagyot emelkedett Japán. A MOL igazgatósága kéri a menedzsmenttől az INA eladásának előkészítését. Emelkedésre számítunk a BÉT-en.
A következő negyedévben az eredmények már csak stagnálhatnak
Eladói nyomás alá kerültek tegnap a tengerentúli börzék. AZ EKB váratlan kamatvágása mozgatta a devizapiacokat. Az MNB a jelzálogalapú devizahitelek esetében referenciakamathoz kötött árazást vezetne be és maximalizálná a felszámítható kamatmarzsot. Csökkenésre számítunk ma a tőzsdén.
A jelek szerint sok pénz van a piacon
Újabb nagy nap a tegnapi, hiszen a Dow Jones új csúcson zárt. Már sokan le sem írják, hiszen kezdünk hozzászokni az ilyen jellegű hírekhez, a mai napon összességében oldalazó mozgásra számítunk.
Pozitív hírek, további emelkedés
Egyelőre továbbra is a csúcsok környékén vacillálnak az indexek. A tegnapi csökkenést megint megvették napközben mind Európában, mind az USA-ban. Így az indexek tipikusan kis csökkenéssel zártak, és ma a határidős indexek alapján tovább akarják folytatni a tegnap napközben megkezdett emelkedést. Ezt várjuk Magyarországon is, hiszen pozitív híreket látunk a Magyar Telekom, a Richter és a MOLkapcsán is. Még akkor is, ha a jelentőségük relatíve kicsi. Viszont a pozitív nemzetközi hangulat, pozitív vállalti hírek és a kissé vegyesebb technikai kép együttesen a BUXvalamiféle további emelkedését sugallja.
Csúcson az indexek
Tartják magukat a csúcsok az USA-ban és Németországban is. Valamilyen szintű túlvettség ugyan látható, és néha kis jele látszik egy kialakuló korrekciónak, de egyelőre nagy változásokat nem lehet látni.
Nagyot esett a forint az ünnepek alatt
Nagyot fordult a világ, míg mi zárva tartottunk. Legalábbis ami az euró-dollárt meg az euró-forintot illeti. Az előbbi beszáguldott az 1,35-ös érték alá, míg a másik 297 fölött zárta a hetet.
Nem volt pesszimista a Fed
A Fed tegnap nem volt túlságosan pesszimista a gazdasági kilátások tekintetében. Ebből pedig azt olvasták ki a piaci szereplők, hogy mégsem márciusban jön a mennyiségi lazítás szűkítése, hanem már akár decemberben is elkezdődhet.
A Fed-re figyel ma az egész világ
A piac jellemzően nem várja az eszközvásárlási program befejezéséről szóló döntést, de egyfajta új iránymutatás nem ártana. Bernanke-ről már eddig is tudtuk, hogy nem éppen tapír párti, Janet Yellen meg talán még annyira sem az.
Varga csúnyán elbánt az OTP-vel
Csúnyán elbántak az OTP-vel, miután Varga Mihály bejelentette, hogy nem elégedett a Bankszövetség javaslatával, így a kormány tervezetét fogják a parlament elé vinni.
Kamatdöntésekre figyel a héten a piac
A jegybankok és a technológiai szektor kerülhetnek a figyelem középpontjába a héten, miután a héten tartja kamat meghatározó ülését a japán jegybank, a Fed és a MNB is.
Rég nem látott erőben a forint
Továbbra is a gyengélkedő dollár és a régóta nem látott erős forint tartja izgalomban a befektetőket. Az előbbi fontos hatással van nemzetközi piacokra.
Erős forintot hozott a nemzeti ünnep
Annak ellenére, hogy tegnap korrekció volt a nemzetközi piacokon, a hangulat továbbra is pozitív. A piaci optimizmusból a forint is profitált, amely a 292-es szint alá is benézett a nemzeti ünnepen.
Eddig kivártak, de most jön a hírdömping
Kivárás jellemezte tegnap a piacokat az elmúlt időszak erőteljes emelkedéseit követően. Továbbra is pozitív a kép a fejlett piaci indexek esetében.
Nagyon bika a hangulat a piacokon
Nincs megállás. Egyesek már azon spekulálnak, hogy a 2 hetes adminisztratív leállás miatt, még akár a QE3 bővítése is elképzelhető. Mindent kitalálnak, ami az emelkedés irányába mutat.
Csúcsra járnak a piacok
Tegnap új csúcsot ütött az S&P500 index, ráadásul annak közelében is zárt. Határozottan jól néz ki az index, és ez igaz a technológiai szektort tömörítő Nasdaq indexre is, amely 13 éve nem látott csúcson jár jelenleg.
Megegyezés az utolsó pillanatban
Megszületett a várva várt megegyezés az USA-ban. A republikánusoknak és a demokratáknak akciófilmbe illő módon, az utolsó pillanatban sikerült hatástalanítaniuk a bombát, jelen esetben elkerülniük az adósságplafon elérését.
Még mindig nincs megállapodás a költségvetésről
Obama nem hajlandó elfogadni az átmeneti, hathetes plafonemelést, még úgy sem, hogy most már a republikánusok egy átmeneti büdzsé megszavazásával abba is belemennének, hogy átmenetileg újrainduljon a kormány működése.
Újraindul az állami gépezet
Siralmas lett az amerikai munkanélküliségi adat az állam leállása miatt, de kit érdekel, amikor megvan a „deal”! Igaz, hogy csak átmenetileg, 6 hétre.