Ráadásul az eddig sok aggodalmat okozó, kisebb részvényeket tartalmazó Russel2000 index is újra pozitív életjeleket mutat. A támasz szintről fordult, és egy huszáros vágással a 20-30 napos mozgóátlagok fölé pattant tegnap. Technikailag tehát minden együtt áll egy komolyabb folytatásra.
Közben Ukrajnában nem csillapodnak a szeparatista lépések, hiszen Donyeck kérte felvételét az orosz föderációba. Az oroszok egyelőre nem reagáltak, ugyanakkor a nyugati hatalmak újabb szankciókat léptettek életbe. A piacok nem nagyon foglalkoznak ezekkel a negatív hírekkel, sokkal inkább a hosszabb kilátásokra, a kilábalásra figyelnek. Az jó hír, hogy tegnap a piacok úgy voltak erősek, hogy valójában pozitív hírt nem nagyon halhattunk.
A mai napon emelkedést várunk a DAX indexben, és Budapesten is emelkedhet az index, de cirka 30 pontra a tegnapi záró árfolyamtól a 200 napos mozgóátlag van a BUX előtt. Az S&P500 kevesebb mint egy pontra van az egy hónapja elért csúcstól, és bár nem biztos, hogy ma áttöri, de az elkövetkező napokban ez nagy valószínűséggel bekövetkezhet.
USA
A hétvégéi ukrajnai népszavazás ellenére meglepően jól teljesítettek tegnap a tengerentúli börzék. Az éllovas a technológiai papírokkal telített Nasdaq index volt, az S&P500 és a Dow Jones index pedig történelmi csúcson zárták a kereskedést (Dow 0,67%, Nasdaq 1,77%, S&P500 0,99%). A tegnapi kereskedésben piacbefolyásoló makrogazdasági hír nem látott napvilágot, ma 14:30-kor azonban az áprilisi kiskereskedelmi forgalmi adatot publikálják.
Európa
Az európai börzék sem panaszkodhatnak, a kereskedés végéig nyílegyenesen kapaszkodtak felfelé az indexek, a legerősebb a DAX volt tegnap (FTSE100 0,55%, DAX 1,26%, CAC40 0,37%). Az európai unió hivatalos közleményében megjelent, hogy újabb 13 személy ellen rendelnek el vagyonbefagyasztást és beutazási tilalmat. Tegnap délután a donyecki szakadár vezető azt kérte Moszkvától, hogy vegyék fontolóra a terület Oroszországhoz csatolását. Az oroszok azonban még nem reagáltak érdemben. Délelőtt 11 órakor német és euró zónás májusi ZEW hangulatindexet publikálnak.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 100.6 dolláron állt. A befektetők arra spekulálnak, hogy a holnap megjelenő készletadat újabb csökkenést fog mutatni a múlt heti adatok után. Az ukrán válság továbbra is a figyelem középpontjában áll, bár az elmúlt 24 órában nem volt jelentős változás. Az arany stabilan 1.290 dolláros szinten volt, jelentős mozgást nem lehetett tapasztalni. A részvénypiacok globális emelkedése az arany árára egyelőre nem volt negatív hatással.
Devizák
Az EUR/USD érdemben nem tudott elmozdulni az emelkedő trend aljáról, így az árfolyam változatlanul 1,376 környékén ingadozik. Az EUR/HUF esetében is csak napon belüli mozgás volt tapasztalható. A reggeli forintgyengülést rövidesen korrekció követte, és visszatesztelésre került a 303,5-es szint, aminek jelenleg is a közelében alakul a devizapár jegyzése.
Távol-Kelet
A Nikkei 2,0%-ot, a Hang Seng 0,2%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index 0,4%-ot esett. Vártnál gyengébb adatokról számolt be Kína: a kiskereskedelmi forgalom mindössze 11,9%-kal bővült áprilisban az előző év azonos hónapjához képest, miközben a várakozás 12,2% volt. Ugyanezen időszak alatt az ipari termelés a várt 8,9% helyett csak 8,7%-kal bővült.
A gyengülő jen elsősorban az exportorientált japán cégeket támogatta. A Panasonic, a Fujitsu és a TDK is több mint 2%-ot emelkedett, míg a Sharp 6,6%-ot emelkedett a kedvező eredményre és profit előrejelzésre.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel.