Az OTP Egészségpénztár kutatási eredményeiből kiderül: a válaszadók harmada csak akkor kezdett el foglalkozni az egészségével, amikor már komolyabb problémát tapasztalt. A közérzet javítása (41 százalék) még viszonylag gyakori motiváció, de a munkahelyi teljesítmény, a család vagy mások tanácsai már jóval ritkábban játszanak szerepet az egészségtudatosságban.
A pénzügyi felkészültség terén is hasonló a kép: bár a válaszadók majdnem felének (44 százalék) van valamilyen magánmegoldása a felmerülő egészségügyi kiadásokra – például megtakarítása, biztosítása vagy egészségpénztári tagsága –, a többség még mindig az állami ellátásra hagyatkozik. A megkérdezettek kétharmadának jelentős nehézséget okozna, vagy külső segítség nélkül megoldhatatlanná válna egy váratlan egészségügyi kiadás finanszírozása.
Ezzel szemben a gyerekvállalásra való felkészülés már sokkal tudatosabb. A gyermeket nevelők negyede már 1-2 évvel a gyermek születése előtt elkezdett pénzt félretenni, és a 40 év alattiak közel fele évekkel előre tervez. A leggyakoribb lépések közé tartozik a családi költségvetés átalakítása, lakásvásárlás vagy -felújítás, illetve a stabil munkahely megszerzése. A fiatalabb generációk körében egyre gyakoribb, hogy tanácsadáson vesznek részt, tanulmányokat olvasnak, vagy állami támogatásokat – például a babaváró hitelt – vesznek igénybe a felkészüléshez.