Keleten a helyzet változatlan

Továbbra is feszült az orosz-ukrán viszony, de mivel Keleten a helyzet változatlan, ezért jelentősebb hatása jelenleg nincs az árfolyamokra. A hrivnya 11,5 környékén stagnál a dollárral szemben, és a rubel is 36 körül oszcillál. Ezek a szintek egy kicsit alatta vannak a március elején elért szinteknek. Vagyis ebben sincs jelentős változás.

Kép:PP archív

A DAX és a BUX index is a 30 napos mozgóátlagra esett le pénteken, és innen próbálnak ma elrugaszkodni. Az S&P500 is a 20-30 napos mozgóátlagra esett pénteken, ahonnan megpróbálhat újra emelkedni. Kérdés, hogy ez tartóssá tud-e válni Ezt egyelőre nehéz megválaszolni. Sok minden múlik az orosz-ukrán viszony alakulásán, amely lehet, hogy csak az Ukrajnai kormányfőválasztásig lesz ilyen feszült, és utána valamiféle enyhülés jöhet. Persze nehéz az orosz politika fejébe belelátni. Ugyanakkor a negatív gazdasági hatások egyre inkább érezhetőbbek lesznek a lakosság körében, miközben a Krímmel kapcsolatos hurráoptimizmus pedig egyre halványabb lesz. Ez nem kedvez Putyinnak, hacsak nem készül háborúra. Akkor viszont még nagyobb bajba kerülhet gazdaságilag, hiszen a gazdasági szankciók tovább súlyosbodhatnak, és a tőkekivonás még nagyobb mértéket ölthet.

Nemzetközi hírek

USA
- Az orosz-ukrán feszültségek erősödése nem tett jót a tengerentúli börzéknek, a pénteki kereskedés nem sikerült túl fényesen. Nyitás után zuhanásnak indultak az indexek és látványos mínuszban zárták a napot (Dow -0,85%, Nasdaq -1,74%, S&P500 -0,83%). - A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének áprilisi értéke jobb lett a vártnál, mert 83 pont helyett 84,1 pontra ugrott a mutató, ami 9 hónapja a legmagasabb érték. - Pénteken a Ford Motors publikálta negyedéves számait, a tisztított részvényenkénti eredmény 25 cent lett az elemzők által várt 31 cent helyett. Az árbevétel a 34,5 milliárd dollárt felülmúlva 35,9 milliárd dollárra emelkedett. - A Moody’s részvényenkénti profitja 1 dollár lett, ami 9 centtel jobb az elemzői várakozásoknál. Az árbevétel 4,8%-kal 676,2 millió dollárra emelkedett az első negyedévben. - Obama pénteken a nyugati államok vezetőivel egyeztetett az Oroszország elleni szankciókkal kapcsolatban. Egyelőre nem született megállapodást, de a közeljövőben valószínűleg beutazási tilalmat fognak elrendelni a Putyinhoz közeli személyeknél.
Európa
- Eséssel zárták a pénteki kereskedést a nyugat-európai börzék (FTSE100 -0,25%, DAX -1,54%, CAC40 -0,79%).
Olaj, arany
- A WTI ma reggel 101,3 dolláron állt. A Brent kőolajon tapasztalható felfelé nyomás a WTI-re is pozitívan hatott. A Brent elsősorban az orosz-ukrán feszültség miatt nőtt, a befektetők egy része szerint elkerülhetetlen lesz a szankciók bevezetése az oroszokkal szemben. Az amerikai hivatalnokok erre utaló megjegyzései pedig tovább emelték a Brent árfolyamát. - A befektetők a válság miatt az aranyat is keresték, az elmúlt napok emelkedésének ez volt a fő oka. Az arany ma reggel 1.302 dollár körül stabilizálódott.
Devizák
- A forint árfolyama pénteken 310 fölé is emelkedett. Részben a tovább fokozódó ukrán feszültségek, részben pedig az MNB csütörtöki bejelentése éreztette hatását, ugyanis a következő hónapokban a kéthetes kötvény átalakításának eredményeként rossz esetben akár 800 milliárd forint is elhagyhatja az országot, ez pedig gyengíti a forint árfolyamát. Ma reggel az EUR/HUF árfolyamában nincs jelentős mozgás, az kissé 310-es árfolyam alatt alakul. - Az EUR/USD pénteki oldalazását ma reggel egy erőteljesebb dollárerősödés követte, aminek hatására az árfolyam 1,3823-ra csökkent, de összességében nem változott az a kéthetes trend, miszerint az EUR/USD árfolyam az 1,38-as szint környékén hullámzik.
Távol-Kelet
- A Nikkei 1,15%-ot, a Hang Seng 0,37%-ot, a Shanghai index 1,3%-ot csökkent. - Márciusban 11%-kal ugrott meg a japán kiskereskedelmi forgalom értéke a tavalyi év azonos időszakához képest, ami felülmúlta a 10,8%-os várakozást is. Hasonló mértékű emelkedésre 1997 óta nem volt példa, ugyanakkor az adat értelmezését nehezíti, hogy az adatot jelentősen megdobta az áprilisi ÁFA emelést megelőző előrehozott fogyasztás, ami különösen az értékesebb fogyasztási cikkek esetében lehetett jelentős. - A Honda árfolyama annak ellenére esett 5%-ot, hogy a társaság első három hónapos profitja a tavalyihoz képest a gyenge jen és az ÁFA emelés miatt előrehozott vásárlások hatására megduplázódott. A társaság bejelentette, hogy az áprilissal kezdődő üzleti évben 3,87 millió gépkocsit szándékoznak eladni szemben a tavalyi 3,56 millióval.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.
Vállalati hírek
- Az OTP közgyűlése megszavazta a részvényenkénti 145 forintos osztalékot, ami a bank saját részvényeit figyelembe véve 147 forintot tesz ki. A kifizetés június 10-én kezdődik. - Az OTP ukrán leányvállalata az első negyedévben 678 millió hrivnya (13,4 milliárd forint) veszteséget termelt, ami elsősorban a megnövekedett céltartalékolásnak tudható be. A betétállomány 9,5 milliárd hrivnyáról 10,4 milliárd hrivnyára nőtt, ami pozitív fejlemény, hiszen az elmúlt hónapok eseményei után jelentős betétkiáramlásra lehetett számítani. - Ma tartja közgyűlését az FHB. A korábbi évekkel összhangban a bank idén sem javasol osztalékfizetést.
Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo