2014. június 16-tól bevezetésre kerül egy forint kamatcsere eszköz, mellyel csökkenthetik az általuk tartott hosszú kötvények kamatkockázatát. Emellett egy változó kamatozású eszközt vezetnek be, ami segíti a bankrendszer forint likviditáshoz jutását, illetve egy harmadik kötvénycsere eszköz segítségével hosszú lejáratú forint értékpapírokért cserébe deviza értékpapírt kaphatnak.
A kéthetes kötvények megszűnésével a külföldiek kiszorulnak ebből az instrumentumból, így vagy magyar állampapírt vesznek, vagy elhagyják az országot. Az utóbbi esetben az MNB a deviza tartalékokból biztosítja a forint stabilitását, amire szerintünk 1-2 milliárd eurónál többet nem kell elkölteniük. Ennek következtében nemcsak a forint gyengül, hanem az állampapír piacon, elsősorban a rövid oldalon is hozam csökkenést várunk.
A kéthetes betétállomány az MNB közlése szerint jelenleg 5800 milliárd forint, melyből 800 milliárd forint van külföldiek kezében. Augusztus 1-től ezen állomány tehát megszűnik. Az MNB alelnöke szerint 1-2 milliárd euróval (300-600 milliárd forint) csökkenhet a devizatartalék az intézkedés hatására. Az intézkedés a tőkekiáramlás miatt jelentős forintgyengítő hatással járhat, kérdés, hogy az MNB intervencióval kompenzálja-e ezt, illetve, hogy milyen EUR/HUF árfolyam mellett teszik ezt meg. A hozamgörbe rövid oldalát tovább csökkentheti a lépés, míg a hosszú hozamokat közvetett módon némileg (20-30 bázispont) mérsékelheti.
USA
Nem indult jó hangulatban a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, a kereskedés nagy részében oldalaztak a piacok, és zárásra mínuszban maradtak az indexek. Hat napig tartó nyerő széria ért véget tegnap. Az Apple és a Facebook zárás után publikálták a negyedéves számokat, így ezek a gyorsjelentések már nem befolyásolták a kereskedés menetét (Dow -0,07%, Nasdaq -0,83%, S&P500 -0,24%). Az újlakás értékesítések az előző havi 449 ezerről 384 ezerre estek márciusban, ami lényegesen alulmúlja a 450 ezres piaci várakozást.
Tegnap piaczárás után a várakozásokat felülmúló gyorsjelentést publikált a Facebook. A cég árbevétele 70%-kal, 2,5 milliárd dollárra emelkedett, ami a 2,35 milliárd dolláros elemzői várakozásokat is meghaladja. A profit tekintetében nagy meglepetési okozott a társaság, az egy részvényre jutó eredmény a tavalyi 12 centről 34 centre ugrott, miközben az elemzők „csak” 23 centre számítottak. A cég hirdetési bevételei 82%-kal nőttek az elmúlt negyedévben annak köszönhetően, hogy egyre több aktív felhasználója van a társaságnak. A mobil hirdetési bevételek 59%-ot tettek ki a teljes bevételből, ez pedig nagy ugrás a tavalyi 30% után. A társaság azt is bejelentette, hogy távozik David Ebersman pénzügyi igazgató. Piaczárás után 3,5%-ot emelkedett a papír.
Zárás után publikálta negyedéves számait az Apple is, kellemes meglepetést okozva a befektetőknek. A nettó profit közel 7%-kal, 10,2 milliárd dollárra bővült, ami részvényenként 11,62 dollárt jelent a várt 10,17 dollár helyett. Az árbevétel közel 5%-kal, 45,6 milliárd dollárra nőtt, ami szintén lényegesen meghaladja a 43,5 milliárd dolláros várakozást. Az iPhone értékesítések lényegesen jobbak lettek a vártnál: 38 millió helyett 43,7 millió készüléket értékesítettek az első negyedévben. A befektetők annak is örülhettek, hogy a társaság 60 milliárd dollárról 90 milliárd dollárra bővíti sajátrészvény visszavásárlási programját. Azt is bejelentették, hogy 7:1 arányú részvénydarabolást hajtanak végre június 9-én. A papír 8%-ot ugrott a zárás utáni kereskedésben.
A Boeing is tegnap publikálta negyedéves számait, az egy részvényre jutó profit 1,76 dollár lett, ami lényegesen meghaladta az 1,54 dolláros várakozást. Az árbevétel is jobban alakult: a várt 20,2 milliárd dollár helyett 20,5 milliárd dollár lett. Az első negyedévben 161 repülőgépet szállított le a társaság, amit 18%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A menedzsment a korábbi 7-7,2 dollárról 7,15-7,35 dollárra emelte az idei évre vonatkozó részvényenkénti profitot. A társaság részvényeinek árfolyama 2,4%-ot emelkedett tegnap.
Európa
A nyugat-európai börzék is mínuszban zárták a tegnapi kereskedést (FTSE100 -0,1%, DAX -0,58%, CAC40 -0,74%).
Olaj, arany
101,86 dollárról 101,44 dollárra csökkent tegnap a WTI típusú olaj árfolyama, miután a készletek 3,52 millió hordóval 397,7 millió hordóra emelkedtek. Az arany árfolyama változatlanul 1284 dollár maradt a tegnapi kereskedésben.
Devizák
Az EUR/USD árfolyama a tegnap délelőtti órákban 1,3805-ről 1,3855-re is emelkedett, onnan azonban később megnyugodott és ma reggelre 1,3822-ig mérséklődött az árfolyam. A tegnap délelőtti nagy csapkodást az árfolyamban elsősorban az európai PMI adatok megjelenése váltotta ki.
Enyhén tovább emelkedett az EUR/HUF árfolyama a mai kereskedésben is, aminek hatására az MNB reggel 8 órai sajtótájékoztatóját megelőzően 307,3-as árfolyamon állt a devizapár árfolyama. A jegybanki bejelentést követően gyengülésnek indult a forint, és átmenetileg 309-ig is emelkedett.
Távol-Kelet
A Nikkei, 1%-ot, a Shanghai index 0,5%-ot esett, míg a Hang Seng minimális, 0,1%-os emelkedést tudott felmutatni. A kínai jegybank ma újabb 85 milliárd jüannyi (13,6 milliárd dollárnyi) likviditást vont ki a piacról. A dél-koreai GDP az első negyedéves előzetes adatok alapján a várt 3,8% helyett 3,9%-kal növekedett az előző év azonos időszakához képest.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai vezető határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel.