Közben az USA-ban a munkaerőpiac gyors ütemben tér magához. Az áprilisi alulfoglalkoztatottság 12,3 százalékra csökkent az előző havi 12,7 százalékról, miközben a munkanélküliségi ráta 6,3 százalék lett a várt 6,6 százalék helyett (6,7 százalék volt márciusban). Ez pozitív, míg a kínai lassulás továbbra is aggasztó. A ma reggeli végleges beszerzési index rosszabb lett a vártnál, s így az ázsiai piacok inkább dél felé mozdultak el.
Ma a főbb piacokon oldalazást várunk, és itthon is kisebb csökkenés lehet a nap végére az eredmény.
USA
A vártnál kedvezőbb makrogazdasági hírek ellenére mérsékelt eséssel zártak pénteken a vezető tengerentúli indexek (Dow -0,28%, Nasdaq -0,08%, S&P500 -0,14%). A pénteken publikált nem mezőgazdasági munkahelyek száma lényegesen a várakozások felett alakult. Az előző havi 192 ezer után és a várt 215 ezer helyett 288 ezer új munkahely jött létre az Egyesült Államokban. A munkanélküliségi ráta hatéves mélypontra 6,3%-ra zuhant, ami a várakozásoknál és az előző havi 6,7%-nál is lényegesen kedvezőbb.
A múlt hét szerdai kamatdöntő ülésen a tengerentúli jegybank a várakozásoknak megfelelően 10 milliárd dollárral 45 milliárd dollárra csökkentette eszközvásárlási programját. A kiadott közleményben arra is utalt a Fed, hogy folytatják a lassítást, ha a munkaerőpiacon folytatódnak a kedvező folyamatok. Az ISM szolgáltatóipari index áprilisi értékét publikálják délután a tengerentúlon
Európa
A nyugat-európai börzéken sem volt túl jó a hangulat pénteken (FTSE100 0,19%, DAX -0,49%, CAC40 -0,65%). A Fitch hitelminősítő negatívról stabilra javította Szlovénia BBB+ besorolásának kilátását. Ukrajnában továbbra is feszült a helyzet, a hétvégén folytatódtak az összecsapások az ukrán rendfenntartók és az oroszbarát szakadárok között.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 100 dollár alatt volt. A Brent emelkedése ellenére a WTI még inkább csökkent a napokban, elsősorban a készletek növekedése miatt. Az USA gazdasága jól teljesít, ennek ellenére jelentősen nő a készlet, az új technológiáknak köszönhetően pedig nő az USA nyersolaj kínálata. Az arany 1.300 dollár fölé nőtt az ukrán feszültség hatására. A befektetők a polgárháborús helyzet kiszélesedésére számítanak a volt szovjet tagköztársaságban.
Devizák
A hosszú hétvége alatt a forint árfolyama némileg gyengült az euróval szemben, így az EUR/HUF árfolyam 307,9-ig emelkedett. Az 1,38-as szintről ismételten felfelé fordult az EUR/USD árfolyama, és mivel a Fed sem okozott meglepetést (a vártnak megfelelően 10 milliárd dollárral csökkentette az eszközvásárlás havi mértékét) az árfolyam emelkedése zavartalan volt, ma reggelre egészen 1,388-ig emelkedett a devizapár értéke.
Távol-Kelet
A Hang Seng 1,4%-ot, a Shanghai index 0,8%-ot esett, míg a japán piac zárva tartott. A HSBC publikálta az áprilisi végleges kínai PMI értékét, ami 48,1 pont lett, némileg gyengébb, mint az előzetes 48,3 pont, de még mindig magasabb, mint a márciusi 48 pont. A gyenge adat hatására még inkább elromlott az amúgy sem fényes hangulat, így jelentősebb esést láthatunk a kínai részvények árfolyamában.
Márciusban a kiadott építési engedélyek száma a várt 31% helyett, mindössze 20%-kal növekedetett Ausztráliában az egy évvel korábbi értékhez képest.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb határidős indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak.