Tegnap a DAX cirka egy órányi nyugodt kereskedést követően szinte egyetlen pillanat alatt hatalmas nagyot zuhant. Eközben semmilyen komolyabb új hírt nem lehetett látni, ráadásul technikailag sem volt indokolt a hatalmas zuhanás. A piac végül a jó amerikai adatok hatására megnyugodott, és csak kis mínuszban zárt. Valljuk meg, ez a mozgás nem túl tetszetős.
A DAX esetében ma négy gyorsjelentést is láttattunk, amelyek vegyesen sikerültek. Így innen nem várhatunk kiugró hatást az index mozgására nézve. Ugyanakkor a tegnapi napvégi mozgás folytatódhat, így enyhe emelkedésre számítunk. Az index még mindig a 20-30 napos mozgóátlag felett van a tegnapi időleges alábukás után.
Itthon a BUX már a 30 napos mozgóátlag alatt evickél. Ma megpróbálhat visszamászni fölé (17.551), de ez nehéz feladat lesz.
USA
A gyenge nyitást éles fordulat követte a tengerentúli börzéken, és a hegymenet egészen piaczárásig kitartott (Dow 0,11%, Nasdaq 0,34%, S&P500 0,21%). Egy fontosabb makrogazdasági adatot publikáltak tegnap a tengerentúlon, az ISM szolgáltatóipari index áprilisi értékét. A mutató az előző havi 53,1 pontról 55,2 pontra emelkedett, ami meghaladja az 54 pontos várakozásokat.
Tegnap nyitás előtt publikálta negyedéves számait a Pfizer. A gyógyszergyártó 11,35 milliárd dolláros árbevételt realizált az elmúlt három hónapban, miközben az elemzők 12,04 milliárd dollárra számítottak. A tisztított részvényenkénti profit valamivel jobb lett a vártnál: 55 cent helyett 57 cent. A cég módosíthatja a teljes évre vonatkozó várakozásait, de az AstraZeneca felvásárlásának ügye miatt ez csak későbbre várható. A papír árfolyama 2,5%-os mínuszban zárta a kereskedést.
Európa
A fokozódó ukrán feszültség miatt bizonytalan hangulatban kezdődött a kereskedés a nyugat-európai börzéken. A kereskedés második felében már javult a hangulat, de a DAX index így is a negatív oldalon zárta a napot (FTSE100 0,19%, DAX -0,27%, CAC40 0,11%). Az Európai Bizottság tegnap megjelent közleménye szerint az EU28 1,6%-kal, míg az euró zóna 1,2%-kal bővülhet 2015-ben.
Olaj, arany
A WTI 99,5 dolláron állt ma reggel. A csökkenéshez hozzájárultak a növekvő készletekről szóló hírek. Az USA készletei 80 éve nem látott csúcsokon vannak, de a kínálat tovább nő, amit az élénkebb gazdaság sem tud felszívni. A líbiai hírek is negatívan hatottak, mivel az arab ország termelése növekedett, miután a kormány kiegyezett a lázadó törzsekkel. Az arany esetében továbbra is az ukrán válság okozott vételi érdeklődést, az árfolyam 1.310 dollár volt. Sokan a szituáció elmérgesedésére számítanak, ami növeli az arany iránti keresletet. 2014. május 06.
Devizák
A negatív hangulatban ismét tovább gyengült a forint az euróval szemben, így az EURHUF árfolyama egy nap leforgása alatt 307,3 közeléből 308,3-ig ugrott. A mai nap során a 308,5-ös ellenállást lesz érdemes figyelni, ugyanis ha ezt áttöri, akkor felgyorsulhatna a forint gyengülése. Minimális elmozdulás volt csak látható az EUR/USD árfolyamában, melynek technikai képén egy beszűkülés figyelhető meg, aminek eredményeként a jelenlegi 1,388-as szint környékéről nehéz lesz elmozdulnia.
Távol-Kelet
A fontosabb ázsiai piacok közül egyedül Shanghai (+0,4%) volt nyitva. A hongkongi és a szöuli tőzsde egy buddhista ünnep miatt, míg a japán részvénypiac nemzeti ünnep miatt tart ma zárva. Az ausztrál jegybank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott a 2,5%-os alapkamaton.
Határidős piacok
Mind az amerikai (Dow, S&P, Nasdaq), mind az európai (DAX) határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel.