Hiába szárnyalt a 20 és a 30 napos mozgóátlag 306,2-es értékéig az EUR/HUF árfolyam, a mozgóátlagoknak sikerült megfogniuk a forint gyengülését, és a mozgóátlagokról jelentős korrekció következett, aminek során 304,5-es értékéig is csökkent az árfolyam, azonban a szint érintését követően ismét felfelé vette az irányt a kurzus, így 305,6-os EUR/HUF árfolyamon zártuk a múlt hetet
Miközben a piacok vegyes mozgásokat produkálnak, egy újabb mega üzlet van a láthatáron. Az AT&T 48 milliárd dollárért megveszi a DirecTV-t (95 dollárt ad egy DirecTV részvényért pénzben és AT&T részvényben). A DirectTV részvények pénteken 86,18 dolláron zártak, így az ajánlat mintegy 10 százalékos prémiumot tartalmaz. A tranzakció tehát 8-szoros EV/EBITDA-ra értékeli az internetes TV szolgáltatással foglakozó céget. Sőt, ha ügyfélre bontjuk le, akkor mintegy 1.300 dollárt fizet az AT&T minden egyes ügyfélért. Ez nem tűnik kevésnek, hiszen ez másfél éves árbevételnek felel meg.
A piacokra tekintve azt látjuk, hogy egy rövidtávú korrekció kellős közepén vagyunk, amely a mai napon remélhetőleg véget ér, legalábbis ami a fejlett piacokat illeti. A DAX pénteken leesett a 20 napos mozgóátlagig (9.561 pont), ahonnan a mai napon elindulhat észak felé az árfolyam.
Az USA-ban pénteken vegyes makrogazdasági adatokat láthattunk. Jobb lakásépítési számok jöttek ki, a michigani fogyasztói bizalmi index viszont sokkal rosszabb lett a vártnál. Ennek ellenére a piac csinálta a maga dolgát. Az S&P500 index elindult a 30 napos mozgóátlagról fölfelé, de csak a 20 naposig jutott. Annak ellenére, hogy ez támaszként viselkedik, ma további emelkedésre számítunk.
A BUX pénteken elrugaszkodott a 200 napos mozgóátlagról fölfelé. Vagyis mintha egy komolyabb emelkedés előtt állnánk, amelyet az enyhén jobb vállalati eredmények is alátámasztani látszanak. Úgy tűnik, hogy valamiféle fordulat környékén vagyunk a tőzsdei cégek profitjának tekintetében, de ezt egyelőre még félve jelentjük ki. Mindenesetre a makrogazdasági fordulat remélhetőleg előbb vagy utóbb átgyűrűzik a tőzsdei cégekre is: Még akkor is, ha a 3,5 százalék jelentős része a gyenge bázisadatnak köszönhető. A BUX ellenállási szintjei 19.000 és 19.700 pont környékén vannak. A mai napon emelkedést várunk.
USA
A csütörtöki záró értékük közelében oldalaztak a hét utolsó kereskedési napján a vezető tengerentúli mutatók, a záráshoz közeledve azonban meglódultak az árfolyamok, és pluszban fejezték be a napot (Dow 0,27%, Nasdaq 0,53%, S&P500 0,38%). A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének májusi előzetes értéke 81,8 pontra süllyedt, ami gyengébb a várt 84,5 pontnál.
Lakáspiaci adatokat is publikáltak pénteken, a megkezdett lakásépítések száma 1,072 millió darab volt áprilisban, ami jobb, mint a várt 980 ezer fő, és hatéves rekordnak felel meg. Ez pedig 13,2%-os bővülést jelent a 3,6%-os előrejelzés helyett. A kiadott építési engedélyek száma is meghaladta az elemzői becsléseket, 1,08 millió az áprilisi tényadat, a várt pedig 1,01 millió darab.
Európa
Oldalazással telt a pénteki kereskedés a nyugat-európai börzéken (FTSE100 0,22%, DAX -0,28%, CAC40 0,25%). Péntek éjjel az eddigi „Baa3”-ról két fokozattal „Baa2”-re javította a Moody’s Írország adósbesorolását.
Olaj, arany
A WTI 102,3 dollárra emelkedett ma reggel, mivel a piacon erős spekuláció indult el, hogy Líbiában ismét romolhat a biztonsági helyzet. Egyelőre a kapacitások több mint fele még mindig áll az arab országban, és törékeny az egyensúly a helyi törzsek között, ami lehetővé teszi a termelés emelését. Az egyik volt ezredest a hétvégén puccs szervezésével vádolták meg, amelyet követően összecsapások voltak Tripoliban.
Az arany kurzusa gyakorlatilag nem változott: az ukrán eseményeket ellensúlyozzák az USA és más vezető gazdaságokról szóló jó hírek. Emiatt egyensúly alakult ki a piacon, és az árak nem mozdultak el.
Devizák
Tovább folytatódott a csökkenő trend az EUR/USD árfolyamában, ami 1,3710-ről 1,3694-ig mérséklődött. A következő jelentős szint, aminél érdemes lesz figyelni a csökkenő trend alakulását a 200 napos mozgóátlag lesz, ami jelenleg 1,3630-nál húzódik.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,3%-os, a Hang Seng 0,5%-os, a Shanghai index pedig 1,2%-os eséssel kezdte a hetet. Az indiai részvényindex tovább folytatta múlt heti emelkedését a választási eredményre, ami a várakozásoknak megfelelően a korábban ellenzékben lévő Bharatiya Janata Párt győzelmével zárult.
A kínai részvények közül elsősorban az ingatlanfejlesztők teljesítettek gyengén, a hétvégén megjelent ingatlanadatok hatására, ugyanis 1,5 éves mélypontra esett azon városok száma, ahol hó/hó alapon emelkedtek az ingatlanárak. Áprilisban az új építésű lakások ára csak 44 városban emelkedett, míg egy hónappal korábban 56 városban volt emelkedés. A használt lakásárak pedig csak 35 településen emelkedtek tovább, ez márciusban még 42 város volt.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq pluszban volt, míg a DAX a negatív tartományban mozgott.