Emisszió cikkek


Az Antarktisz felett is sűrű a levegő

Az Antarktisz felett is sűrű a levegő 

A Déli sarkvidék felett is már 400 ppm feletti a szén-dioxid koncentráció a légkörben. A napokban jött a bejelentés, miszerint a referenciapontként szolgáló hawaii Mauna Loa vulkán tetején várhatóan 400 ppm feletti szén-dioxidot mérnek majd egész évben.
Kezd meglátszani az odafigyelés

Kezd meglátszani az odafigyelés 

Stagnáló globális energiafelhasználás és károsanyag-kibocsátás jellemezte 2015-öt. A széndioxid-kibocsátás szintje stabilizálódott a 2014-es történelminek is nevezhető lassulás után, lassan, de biztosan éreztetik a hatásukat az energiahatékonysági beruházások és a klímavédelmi intézkedések.
Titkos légszennyezőket lepleztek le

Titkos légszennyezőket lepleztek le 

Műholdas felvételekkel világszerte 39 olyan helyet fedezték fel a tudósok, ahonnan sokkal nagyobb mennyiségű üvegházgáz áramlott a légkörbe az elmúlt 10 év folyamán, mint a körzetükben lévő ismert gyárakból. Át kell írni az emissziós statisztikákat?
Trump felrúgná a klímaegyezményt

Trump felrúgná a klímaegyezményt 

Donald Trump a Reutersnek adott interjújában dobta el a zöldeknek szánt bombát: ha megválasztják, újratárgyalná az USA vállalásait a globális klímaegyezményben.
Zöldebbé teszi a szennyezésünk a Földet

Zöldebbé teszi a szennyezésünk a Földet 

A légkör szén-dioxid-szintjének növekedése zöldebbé változtatja a Földet - állítják a kutatók a Nature Climate Change című folyóiratban közölt tanulmányukban. Az adatok szerint a Föld növényekkel borított területének csaknem fele megújhodott három évtized alatt.
Megszabják, mennyit szennyezhet egy repülő

Megszabják, mennyit szennyezhet egy repülő 

Várhatóan az évtized végére elkészül egy olyan átfogó szabályozás, amely megszabja, hogy mennyi lehet egy repülőgép szén-dioxid kibocsátása. A már üzemben lévő gépeknek 2028-ig kell megfelelnie a szabványnak.
Nincs minden rendben a francia autók kibocsátásával

Nincs minden rendben a francia autók kibocsátásával 

A Renault autógyár csütörtökön megerősítette, hogy a francia hatóságok házkutatást tartottak a vállalat több részlegénél a Volkswagen-motorok emissziós értékeivel kapcsolatos botrányt követően indított vizsgálat keretében, de nem találtak csalásra lehetőséget adó szoftverrel üzemelő motort.
Ezért marad el a jégkorszak

Ezért marad el a jégkorszak 

Az üvegházhatású gázok ember általi kibocsátása legkevesebb 50 ezer évvel késlelteti a következő jégkorszak beköszöntét, pedig most kellene bekövetkeznie - állapították meg németországi kutatók.
Szuperszennyező évünk volt

Szuperszennyező évünk volt 

2015 tavaszi hónapjaiban a légkör üvegházgáz-koncentrációjának havi átlaga meghaladta a 400 ppm-t, amire nem volt még példa az emberiség történetében.
A Daimler és a BMW is gyanús

A Daimler és a BMW is gyanús 

Nagyságrendekkel eltérő nitrogén-dioxid-kibocsátást mértek a Daimler és a BMW egy-egy dízelmotorral működő autójánál próbapadon és tesztúton egy Svájcban végzett független vizsgálatban.

Váratlan komplikáció: 2000 óta többet füstöl Kína, mint ahogy bevallotta 

Nehezíteni fogja a klímacsúcson az egyezkedést az a tény, melyre csak hetekkel a konferencia előtt derült fény: Kína évente 17%-kal több szenet éget, mint ahogy a statisztikák eddig mutatták.

Mást akar John Kerry és Francois Hollande a párizsi klímacsúcstól 

Törvényileg kötelező vagy önkéntes emissziócsökkentés? Az előbbit akarta a koppenhágai klímacsúcs is, de csak az utóbbi lett belőle. Obamáék klímavédelmet akarnak, de nem jogilag kötelező érvényű kibocsátás-csökkentési célokat. A dolog hátterében egy politikai és jogi trükk áll.

Párizs: az utolsó utáni pillanat 

Ez az utolsó utáni pillanat, amikor, ha meg nem is állíthatjuk, de legalább még lelassíthatjuk a klímaváltozást. November 30-án a világ vezetői nem csak arról kezdenek el tanácskozni, hogy ki mennyivel csökkentse üvegházgáz kibocsátását, a tét sokkal több, maga az általunk ismert emberi civilizáció.

Milyen célokat kergetnek a párizsi klímacsúcson? 

A párizsi klímacsúcs előtt áttekintjük a főbb adatokat a kibocsátáscsökkentési célokról és az emissziónövekedés lehetséges szcenárióiról. A zárómegállapodás tervezete 55 oldalas, és 1490 pontot tartalmaz.

Párizsi klímacsúcs előtt: alapkérdésekben sincs konszenzus 

A jelenlegi kalkulációk szerint az egyes országok emissziócsökkentési ígéreteivel 2,7 Celsius-foknál lehetne megfékezni a globális felmelegedést az évszázad végére. Már ha az államok tartják magukat vállalásaikhoz. Jövő héten kezdődik a párizsi klímacsúcs.

Ürge-Vorsatz Diana: a világtörténelem egyik legnagyobb sikerét könyvelhetjük el 

Az ENSZ által deklarált Millenniumi Fejlesztési Célok hangzatosnak és irreálisan nagy horderejűnek tűnnek, mégis az emberi történelem egyik legnagyratörőbb, az alapvető szegénységet felszámoló programként értékelte Ürge-Vorsatz Diána. A szakember nem derűlátó a felmelegedés 2100-ig történő megfékezését illetően.

A negyedére csökkent az erdőirtás Brazíliában 

A korábbi egynegyedére csökkentette Brazília tíz év alatt az amazóniai esőerdők irtását, amely még így is a legnagyobb mértékű a világon - állapította meg a latin-amerikai ország gazdasági és környezetvédelmi teljesítményéről készült OECD-jelentés.

Plusz öt fok és vége a civilizációnak 

Csökkenteni kell az emberiség szén-dioxid-kibocsátását, különben a világ jelentős része válik lakhatatlanná a tengerszint emelkedése, a gyilkos hőhullámok, szárazságok miatt. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató szerint a Föld nagy veszélyben van, de még mindig nem késő megtenni a szükséges intézkedéseket. Viszont ha minden úgy marad, mint most, az Apokalipszissel nézünk szembe.

152 kilométer autóúttal ér fel egy kiló bárányhús 

A toplista szerint a húsevéssel szennyezzük leginkább bolygónkat, mert az állattenyésztésnek a legnagyobb a CO2-vonzata. Egy kiló bárányhús elfogyasztása egyenlő azzal a füstkibocsátással, mintha 152 kilométert tennék meg autóval.

Valami megmozdult a legfejlettebb országokban 

A PwC éves elemzése a szén-dioxid-intenzitás 2000 óta mért legmeredekebb csökkenésére hívja fel a figyelmet. A 2014-es év ezzel fordulópontot jelenthetett a vezető gazdaságok szén-dioxid-kibocsátásának GDP-egységre jutó csökkentésében.

Versenyfutás a végítélettel 

Nem fogjuk a tervezett 2 Celsius-fokos szinten tartani a felmelegedést – ez derül ki a Párizsban rendezett klímacsúcs előtt a világ országai által benyújtott tervezett vállalásokból. Ugyanakkor mind politikai, mind gazdasági szinten elindultak olyan változások, amelyeket néhány évvel ezelőtt még elképzelhetetlennek tartottak volna a szakemberek.

Szigorú világ jön az erőművekre 

2016. január 1-től, vagyis alig több mint 3 hónap múlva az Európai Unió minden országában életbe lép az ipari káros anyag kibocsátás csökkentéséről szóló irányelv. A direktíva előírásainak megfelelően a hazai erőműveknek – technológiától és üzemmérettől függően – jelentős mértékben kell csökkenteniük nitrogén-oxid, kén-dioxid és szálló por kibocsátásukat. A drámai korlátozások életbe léptetésére a hazai erőművek 2020. január 1-éig haladékot kapnak.

Elégtelent kaptunk fenntarthatóságból 

Csúfos eredménnyel vizsgázott hazánk fenntarthatóságból az OECD államok között. A friss eredmények szerint Magyarország sereghajtó a fejlett ipari országok táborában, csak Mexikót és Törökországot előzzük meg, komoly hátrányaink vannak az adórendszer, a jogbiztonság és a korrupció terén, de lenne mit behoznunk a megújuló energiaforrások és vízpazarlás területén is.

Egyre jobban megéri a megújuló 

Az elkövetkező években csökkenni fog az elektromos energia előállításának költsége megújuló forrásokból, így azok egyre jobban fel tudják majd venni a versenyt a hagyományos energiatermelő technológiákkal - írja a Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency, IEA) és az Atomenergia Ügynökség (Nuclear Energy Agency, NEA) hétfőn közzétett közös tanulmánya.

Obama öröksége: tiszta energia 

A klímaváltozás elleni küzdelem jegyében a 2005-ös szinthez képest 32 százalékos csökkentést irányzott elő 2030-ig az erőművek széndioxid-kibocsátásában az amerikai Tiszta Energia Program.

Nem álom a CO2-kibocsátásmentes autó 

Elkészült a prototípusa, és hamarosan európai tesztkörútra indul az első, a jármű szén-dioxid-kibocsátását akár 50 százalékkal csökkentő Greenion technológiával felszerelt autó. A magyar feltaláló ötletén alapuló technológia elterjedése forradalmat hozhat a járműgyártásban, és a cégnél tapasztalt jelentős érdeklődés is arra utal, hogy a fejlesztésben hazai és nemzetközi cégek és szervezetek is fantáziát látnak.

A legrosszabbra kell felkészülnünk 

A gazdasági és politikai szereplők hajlamosak alábecsülni a globális felmelegedés okozta veszélyeket, pedig komoly fenyegetést jelentenek – derül ki egy friss brit-kínai jelentésből, amelyet a BBC idéz. Eszerint a lehető legrosszabbra kell felkészülnünk, mert a jelenlegi tendenciák szerint a klímaváltozás még a fejlett országokat is destabilizálhatja.

Nem drágább a bio repülés, mégse használják 

A légitársaságok legnagyobb költségtétele az üzemanyag, mégis üzemanyagigényüknek csak töredékét szerzik be megújuló forrásokból. Pedig a bioüzemanyag ára versenyképes és ráadásul 80 %-kal kevesebb emisszióval jár.

Kihalóban: huszonöt év mínusz a jegesmedvéknek 

Nő az üvegházgáz-kibocsátás, olvadnak a sarkköri jégsapkák, hajléktalanná válnak és kipusztulnak a jegesmedvék. Már most is alig 20-25 ezren vannak életben közülük.

Légszennyezés miatt bíróságra küld két tagországot az EU 

Melyek a legrosszabb levegőjű európai országok? Belgium, Bulgária, Svédország és Anglia. Ha nem javítanak levegőjük minőségén, naponta ketyeg a bírság.

Ujjongásba csapott át a tiltakozás 

A G7 csúcstalálkozón komoly előrelépés történt a klímavédelemben: a legfejlettebb országok két, létfontosságú témában is megállapodtak, nullára csökkenti szén-dioxid emissziójukat és pénzzel segítik a szegényebb országok klímavédelmi törekvéseit is.

Öt évünk van fékezni a klímaváltozást 

Legkésőbb 2020 után csökkennie kell az emberiség által kibocsátott üvegházhatású gázoknak, hogy a klímaváltozás következményei még kezelhetőek legyenek. A klímaváltozás elleni harc következő fontos állomása Bonn lesz, ahol nehéz kérdésekkel kell szembenéznie a diplomatáknak - közölte a WWF.

Kiakadt a légszennyezést mérő műszer 

A kínai országos átlagnál több mint kétszer magasabb légszennyezettséget mértek Pekingben tavaly a légúti betegségeket is okozó finom porra vonatkozóan - derült ki hivatalos adatokból, amelyeket a fővárosi környezet állapotát felmérő frissen kiadott jelentés tartalmaz.

Veszélyesebb az agrárium, mint az erdőirtás 

Az erdővédelmi programok működnek és hatékonyak, az agrárium klímabaráttá tétele azonban egyelőre nem kecsegtet sok sikerrel.

Új módszer a környezetszennyezés ellen: kővé váló széndioxid 

Nemcsak a mondák és mítoszok hősei dermednek kővé, hanem a légkört szennyező emisszió is. Tudósok rájöttek arra, hogyan változtathatják a széndioxidot ásvánnyá a talaj mélyén. A módszer nem olcsó, de elnyelheti az összes légkörbe juttatott üvegházgázt.

Ne is reménykedjünk a palagázban 

A palagáz nem csodaszer Európa energiagondjainak megoldására Magyar kutatók szerint a módszer jól bevált, egyúttal felhívták a figyelmet a feltáratlan készletek, a csökkenő kőolajár, valamint a környezetvédelmi aggályok okozta bizonytalanságra is.

Kína nem bír a szmoggal 

A kínai városok 90 százalékában egészségtelen a levegő minősége, a kínai környezetvédelmi minisztérium által hétfőn közzétett adatok szerint ugyanakkor az elmúlt évekhez képest némi javulás tapasztalható.

Megmentené a Földet? Legyen vegán! 

Igyon kevesebb tejet és ne fogyasszon annyi húst, mint most, sőt igazából az sem baj, ha teljesen elfelejti az állati szöveteket. Nem azért, hogy lefogyjon, hanem, hogy emberi klímában tudjon élni. Legalábbis így vélik a tudósok.

Jobb légkondikat Indiának 

Az amerikai és az indiai elnök megegyezett, hogy konkrét lépéseket tesznek az idén az üvegházhatású gázok csökkentéséért. A megegyezés értelmében Washington segít jobb légkondicionálókat kifejleszteni Indiának.

Van amit jobb lenne a földben hagyni 

Ahhoz, hogy a globális felmelegedés mértékét a még elviselhető két Celsius-fokos tartományban tarthassuk, nem szabad kibányásznunk a Föld fosszilis energiahordozó-készleteinek jelentős részét.

Koppenhága lehet az első karbonsemleges főváros 

Dániában több város és a főváros is az önkormányzatokkal együttműködve elkötelezetten dolgozik a fenntartható fejlődés megvalósításán. Koppenhága többek között célul tűzte ki, hogy a világ első szén-dioxid-semleges városa lesz 2025-re. Rengeteg pályázatot írnak ki évről évre, melyek a város megújuló energiaforrásra való átállását segítik.

Két hétig tartott a jó levegő 

Két hét után ismét sűrű szmog borítja be a kínai fővárost. A pekingi polgárokat SMS-üzenetben figyelmeztették, hogy a levegő minősége az egészségre veszélyes, ami egyértelműen jelzi: vége a múlt heti csúcstalálkozóhoz kapcsolt korlátozásoknak, és ezzel a kék ég látványa is a párás ködbe veszett.

Van még idő megmenteni a klímát – de nem sok 

Legalább a felével csökkenteni kellene 2050-ig az üvegházhatású gázok kibocsátását, hogy kordában tarthassuk a globális felmelegedés okozta klímaváltozás hatásait. – figyelmeztet az ENSZ jelentésének zárófejezete.

Atomerőmű egy kocsiban? Ez a jövő! 

A Lockheed Martin Corp. repülés- és haditechnológiai óriáscég bejelentette, hogy olyan áttörést értek el a fúziós energia használatában, melynek köszönhetően lehetséges lesz a teherautó-méretű atomerőművek létrehozása. Ráadásul a módszer nem termel radioaktív mellékterméket.

Lejtőn, hátszéllel sem annyit fogyasztanak, mint kellene 

Brutális, 360 millió dolláros büntetést szabtak ki a Hyundai és a Kia dél-koreai autógyártókra, mivel kozmetikázták több modelljük fogyasztási adatait is. Nem ez volt az első ilyen eset, de messze ez a legnagyobb büntetés, amit ezért fizettek.

Ötször több forrás lesz energiahatékonyságra 

Nagyságrendekkel nőnek az energiahatékonyságra jutó uniós források 2015-től, és kifejezetten energiahatékonysági célú hitelekre is lehet számítani. A lakosságnak is jut az uniós pénzből.

IMF: nem árt a gazdaságnak az emissziócsökkentés, sőt 

Egy zöld szervezet és a Nemzetközi Valutaalap új tanulmányai is azt állítják, hogy a klímavédelem nem kerülne extra költségekbe a gazdaságnak, sőt segítené a növekedést.

Emissziócsökkentés: magasra tette a lécet az EU 

Megállapodásra jutottak péntek hajnalba nyúló megbeszéléseiken az Európai Unió állam-, illetve kormányfői a közösség 2030-ig szóló klíma- és energiastratégiájáról Eszerint 2030-ra 40 százalékkal csökkentik az emisszió az 1990-es szinthez képest.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

A szomszédtól félünk legjobban Budapesten

A szomszédtól félünk legjobban Budapesten  

Márciusban felbolydult a lakásbiztosítási piac, először válthattunk lakásbiztosítást évfordulótól függetlenül.

Adózás

Milliókat spórolhat, mielőtt kopogtat a NAV

Milliókat spórolhat, mielőtt kopogtat a NAV 

A NAV ellenőrzési terve szerint az informatikai rendszerek által gyűjtött adatok és az adózók magatartása egyaránt meghatározó tényező az ellenőrzési folyamatokban.

Cégblog

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Társadalom

Ömlik a fegyver Ukrajnába

Ömlik a fegyver Ukrajnába 

Ukrajnai háború - Minden eddiginél nagyobb katonai segélyt nyújt a brit kormány Ukrajnának.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo