Van még idő megmenteni a klímát – de nem sok

Legalább a felével csökkenteni kellene 2050-ig az üvegházhatású gázok kibocsátását, hogy kordában tarthassuk a globális felmelegedés okozta klímaváltozás hatásait. – figyelmeztet az ENSZ jelentésének zárófejezete.

Kép: SXC

Az elmúlt tizenhárom hónapban három részletben látott napvilágot az ENSZ Kormányközi Klímavédelmi Testülete (IPCC) jelentése, amelyben az elmúlt évtized tapasztalatait és az elkövetkező évtizedekben követendő eljárásokat foglalták össze a klímaváltozással kapcsolatban. A múlt hétvégén a Koppenhágában bemutatott záró összefoglalóval (szintézisriport) lezárult ez a folyamat: a labda most már a politikai döntéshozók térfelén pattog. Márpedig gyors lépésekre lesz szükség, ha el akarjuk kerülni a legrosszabbat. „Van még időnk egy fenntarthatóbb világot építeni” – hangsúlyozta ennek kapcsán Rajendra Pachauri a testület elöljárója. A 800 tudós kutatási eredményeit összefoglaló 40 oldalas dokumentumot a világszervezet főtitkára mutatta be a dán fővárosban. "A vezetőknek lépniük kell, az idő ellenünk dolgozik" - jelentette ki Ban Ki Mun, ENSZ-főtitkár.

Az IPCC már a korábbi jelentéseiben is kiemelte: ahhoz, hogy a klímaváltozás következményeit kordában tarthassuk, a globális hőmérséklet emelkedése nem haladhatja meg a 2 Celsius fokot az évszázad végéig. Azonban erre egyre kevesebb az esély: mint a zárójelentés felhívta a figyelmet ehhez 2050-ig legalább negyven, de inkább hetven százalékkal kellene csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, 2100-ig pedig amellett, hogy teljesen megszüntetjük az emberi tevékenységből eredő emissziót, erdőtelepítésekkel és szén-dioxid megkötő technológiákkal meg kell kezdeni a légköri CO2 mennyiségének csökkentését.

A kibocsátás csökkentéséhez jelentősen növelni kell az energiahatékonyságot, és előtérbe kell helyezni a megújuló energiaforrásokat. Az ENSZ szerint a megújuló energia arányát 80 százalékra kellene növelni a mostani 30-ról. A jelentés készítői az atomenergiára is elfogadható megoldásként tekintenek.

Az IPCC szerint ennek költségei „elfogadhatóak” lennének: a világ össztermelésének mintegy 0,06 százalékát emésztenék fel (1,6-3 százalék közötti növekedéssel számolva), ami lényegesen kevesebb, mint a globális GDP 3-4 százalékára prognosztizálható közvetlen károk a klímaváltozás következtében. Viszont minél később kezdjük meg az emisszió megfékezését, annál drágább lesz a folyamat feltartóztatása, 2020-2025 után pedig valószínűleg már nem is sikerülne. (2047-re már radikálisan átalakul az éghajlat.)

A BAJOK NAGY RÉSZE MÉG ELŐTTÜNK VAN
Jövőre ismét összeülnek a világ kormányai, ezúttal Párizsban, hogy megpróbálják tető alá hozni a 2020 utáni emisszióra vonatkozó, törvényileg kötelező érvényű globális éghajlatvédelmi egyezményt. Összefoglaljuk, milyen klímatudományos megállapításokkal kell szembenézniük a politikusoknak és hol tart most a klímapolitika.
Maradtak ellentmondások

A zárójelentés egyébként több helyütt is ellentmond a korábban közzétett klímajelentéseknek és a tudományos eredményeknek. Többek között a klímaváltozás okozta károk az élelmiszertermelésben, illetve a háborús konfliktusok kiéleződése. A korábban közzétett jelentések szerint például egyértelműen nem bizonyítható, hogy a klímaváltozás közvetlenül okozna nagyméretű fajkipusztulást, bár az egyes fajok veszélyeztetettségét egyértelműen megnöveli. Ezzel szemben a zárójelentésben az áll, hogy a klímaváltozás nagy biztonsággal tömeges kihaláshoz vezet a földi bioszférában.

Ugyanitt olvasható, hogy még sosem változott ilyen sebességgel a föld légkörének hőmérséklete. Ezzel szemben a második klímariportban a geológiai bizonyítékok alapján az olvasható, hogy az utolsó jégkorszak végén, a hőmérséklet mintegy tíz Celsius fokkal emelkedett ötven év alatt – azaz tízszer gyorsabban, mint az ember okozta klímaváltozás idején, az elmúlt ötven évben, mikor a hőmérséklet emelkedés egy Celsius fokot ért el.

A következmények beláthatatlanok

Ezektől az ellentmondásoktól függetlenül a jelentés nyíltan fogalmaz azzal kapcsolatban, hogy mi vár ránk, ha nem sikerül visszaszorítanunk a felmelegedést. Még ha sikeresen csökkentjük is az emissziót, akkor is 0,3 fokkal emelkedni fog a Föld középhőmérséklete a század végéig, ezzel szemben ha a jelenlegi kibocsátási szintekkel számolunk (ami optimista becslés, hiszen a kibocsátás jelentősen növekszik) a 4,8 Celsius fokot is elérhető a melegedés. Ennek következtében elsősorban a nagyvárosi területeken elhúzódó hőhullámokra kell számítani a mérsékelt övezetekben, a tenyészidőszak meghosszabbodására a sarkkörön és a csapadékzónák eltolódására, emiatt aszályokra, a hurrikánok és trópusi viharok intenzitásának növekedésére a mediterrán illetve trópusi és a szubtrópusi zónákban.

A tengerszint várhatóan 0,47-83 méterrel emelkedik az évszázad végéig, olyan globális gazdasági és pénzügyi központokat sodorva veszélybe, mint Amszterdam, Hongkong, London és New York, de összességében fenyegetve minden partvidéki területet. (Egész országok költözhetnek el a klímaváltozás miatt.) Sok gleccser, amelyektől a világ édesvízellátása nagymértékben függ, eltűnhet, vagy jelentősen visszahúzódhat az évszázad végéig. Ez elsősorban Kelet-Ázsiában és Afrika egyes területein vezethet ivóvízhiányhoz.

Az aszályok és viharok, illetve a tengerszint emelkedés következtében százmillió-félmilliárd ember válhat „klímamenekültté”. A tömegessé váló migráció konfliktusokhoz vezethet minden kontinensen. A szűkösebbé váló erőforrások, mint az ivóvíz, az élelmiszer miatt növekvő regionális feszültség pedig helyi konfliktusokat robbanthat ki.

A bőrünkön érezzük a klímaváltozást. Mindenkinek van teendője!
A klímaváltozás – tény. Ma már a hétköznapjainkban is érzékeljük, és egyre kevesebben vannak, akik ezt a tényt kétségbe vonnák. Nem véletlen hát, hogy a Magyar Fenntarthatósági Csúcs 2014 konferencia fókuszában a klímaváltozás hatásainak érzékelhető erősödése, kiváltó okai, közülük is a pazarló fogyasztás szerepe áll. A Magyar Fenntarthatósági Csúcs 2014 konferencia és kiállítás 2014. november 19-én lesz Budapesten.A részletes program és regisztráció itt!

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo