Belgiumot és Bulgáriát bíróságra küldi, Svédországnak pedig ultimátumot az adott az EB. Ha a svéd kormány nem csökkenti a légszennyezettséget, a két b betűs tagország sorsára juthat, jelentette a Reuters hírügynökség.
Az Európai Bizottságnak jogában áll jogi lépésekhez folyamodni, ha valamelyik tagország levegőjének minősége nem felel meg a törvényileg előírt kívánalmaknak.
A perek tárgyalásait a luxemburgi Európai Bíróságon tűzik ki. A bíróság büntetést szabhat ki a tagországokra, amelyek minden egyes napért kötelesek fizetni, ameddig fennáll a tarthatatlan helyzet.
A hatóságok a PM10 (vagyis a levegőben szállingózó apró porrészecskék), a nitrogénoxid és a kéndioxid szintet veszik figyelembe. Bulgária évek óta rosszul teljesít e tekintetben. Belgiumban valamelyest javult a helyzet, de még mindig elmarad a törvényileg elvárt szinttől.
Mivel a tagországok többsége -nemcsak a fent említett államok- évek óta rendre elmulasztják az emissziócsökkentési célokat, az unióban évente 400 ezren halnak meg olyan betegségekbe, melyeket a légszennyezettség okoz.
A PM10-részecskék nemcsak a tüdőbe jutnak be, hanem a véráramba is, légúti megbetegedéseket és rákot okozva.
A tavaly kinevezett új EB-elit határozottan ellenállt a mandátumát letöltő Barroso-team azon javaslatának, hogy enyhítsék a légszennyezésre vonatkozó uniós szintű előírásokat. Több tagország kardoskodott amellett, hogy ne lazítsák a szabályozást. Az EU már eleve kevésbé szigorúan határozta meg a légszennyezettség paramétereit, mint az ENSZ Egészségügyi Szervezete, a WHO, mely jóval szigorúbb definíciót használ.