Plusz öt fok és vége a civilizációnak

Csökkenteni kell az emberiség szén-dioxid-kibocsátását, különben a világ jelentős része válik lakhatatlanná a tengerszint emelkedése, a gyilkos hőhullámok, szárazságok miatt. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató szerint a Föld nagy veszélyben van, de még mindig nem késő megtenni a szükséges intézkedéseket. Viszont ha minden úgy marad, mint most, az Apokalipszissel nézünk szembe.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

Az éghajlatváltozás már most is óriási problémát jelent, de ez lesz az utánunk következő nemzedékek legnagyobb problémája, ezért világviszonylatban okvetlenül szükséges, hogy az országok elkötelezettséget vállaljanak a széndioxid és az egyéb üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásának csökkentésére. Az Éghajlat-változási Kormányközi Testület (IPCC) adatai szerint a levegő földközeli átlaghőmérséklete 0,74 Celsius fokkal emelkedett. Ez a tudósok szerint a 19. század óta a légkörbe kerülő üvegházhatású gázok váltották ki. Egyes szakemberek szerint ugyan a jelenséget inkább természeti hatások okozták, azt viszont már senki sem vonja kétségbe, hogy az 1990-2100 közötti időszakra prognosztizált, a jelenlegi számítások szerinti 2-5 Celsius fokos emelkedésért az emberiség által kibocsátott üvegházhatású gázok, mint a metán és a szén-dioxid tehető felelőssé. „Amit ma kibocsátunk, az nem csak a mi problémánk: a légkörbe került széndioxid nem illan el, hanem még hosszú évszázadokig ott marad” – mondta Ürge-Vorsatz Diána mondta az Ökopolisz Alapítvány rendezvényén. A nemzetközileg elismert klímakutató szerint az emberiség nem folytathatja büntetlenül az eddigi gazdasági gyakorlatot.

A neves kutató a Magyar Fenntarthatósági Csúcs vendége lesz november 18-án. Részletes program és regisztráció itt.

Két fok: elviselhető, öt fok: a civilizáció vége

Amennyiben a jelenlegi, emelkedő kibocsátási trendet követjük, a század végére öt fokkal emelkedhet a globális átlaghőmérséklet és itt nem is fog megállni. A felmelegedés ráadásul nem egyenletesen jelentkezik: a nyarak egyes helyeken gyilkos forróságot hoznak majd, a jelenlegi kutatások szerint a Perzsa-öböl térségében és a Közel-keleten a hőhullámok elérhetik az 55-60 Celsius fokot is. Ez lehetetlenné teszi az emberi létezést: az emberi test hőmérséklete normálisan 36-37 fok. Ha a külső hőmérséklet közel ennyi, esetleg több, az károsan befolyásolja a fizikai képességeket, vagyis például a mezőgazdasági dolgozók sem képesek hosszútávon ellátni a munkájukat a szélsőséges melegben.

Már most is sok környezeti katasztrófáért a globális felmelegedés tehető felelőssé.

A megnövekedett átlaghőmérséklet ráadásul a magashegységi és sarkvidéki gleccserek olvadásához vezet. „Kína lakossága a Himalája jegéből és gleccsereiből nyeri az ivóvizet. Ha azok elkezdenek olvadni, az ország hamarosan víz nélkül marad. Ivóvizet ennyi embernek pedig nem lehet mesterségesen előállítani” – mondta a klímaszakértő. „Az ökológiai szempontokat komolyan kell venni, hiszen előbb-utóbb elérhetjük, hogy az ember éjszaka se legyen képes dolgozni. Nem riogatni szeretnék, de látni kell, hogy az alapvető megélhetésünkről van szó. Ha egyes országok a jéghegyek megolvadása miatt víz alá kerülnek, vagy a szárazság és a hőhullámok miatt élhetetlenné válnak, az ott élő rengeteg ember elkezd megindulni, és világméretű népvándorlás indul meg” – fejtette ki Ürge-Vorsatz Diána.

A klímavándorokról részletesebben itt olvashat!

Vissza kell fognunk magunkat

Ugyanakkor a klímaszakértő szerint még van remény a folyamat fékezésére. „Történelmi jelentőségű tény, hogy ezt már Kína is felismerte, hiszen eddig a kommunista ország számított az egyik fő kerékkötőnek” – hangsúlyozta. Az utóbbi idők kínai és amerikai intézkedései viszont reményt adhatnak arra, hogy a két legnagyobb kibocsátó is visszafogja magát.

Ugyanakkor nekünk, itthon is lenne tennivalónk. „A rezsicsökkentés rossz megoldás, mert nem fogja vissza a lakosság energiafogyasztását. Ennél jobb megoldás a lakóházak korszerű szigetelése és a megújuló energiaforrásokra való átállás. Ezekkel a megoldásokkal ugyanis nem csak a fosszilis energiahordozók felhasználását csökkentjük, hanem közvetlenül a rezsiköltségeinket is csökkentjük, méghozzá 80-90 százalékkal” – hangsúlyozta a szakember.

K.

Szembe kell néznünk azzal, ami ránk vár
Egyre gyakoribb árvizekkel, aszályokkal kell szembenéznie már néhány évtized múlva az emberiségnek, Európának pedig az emiatt útra kelő több millió ember problémájával is. A Magyar Fenntarthatósági Csúcson megvitatjuk a fenntarthatóság aktuális kérdéseit számos nézőpontból. Tartson velünk!

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo