Timár Gigi cikkei
Timár Gigi cikkei
Nem rohamoztuk meg Ausztriát és Németországot
Egyes félelmekkel ellentétben nem volt tömeges bevándorlás, a vártnál jóval kevesebb, alig 80 ezer munkavállaló érkezett Németországba és 27000 Ausztriába az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott kelet-közép-európai országokból, amióta pontosan egy éve, 2011. május 1-jén feloldották a térségi országok állampolgárait sújtó munkavállalási korlátozásokat.
Hogy állítsunk össze ütős csapatot?
Bármennyire is koncentrál egy cég arra, hogy magas szakmai kvalitású, kiváló referenciákkal rendelkező, lelkes munkatársakat vegyen fel, a mindennapok során kiderülhet: hiába nyújtja mindenki a tőle telhető legjobbat, együtt valahogy mégsem működik igazán a rendszer. A sikeres csapatmunkához ugyanis nem csupán jó képességű emberekre van szükség.
Van élet a plázák után?
Az elmúlt ötven évben Amerikában a bevásárlóközpontok közösségi helyekből a régi vásárlói szokások emlékhelyeivé változtak át. Úgy tűnik, mégsem a bevásárlóközpontoké a jövő?
Mindent ki kell kapcsolnunk?
A legolcsóbb energia a fel nem használt energia, ami amellett, hogy könnyít a cég anyagi terhein, a felelős, környezettudatos működés szempontjából is fontos. A vállalkozások energiahatékonyságában rejlő potenciál a teljes magyarországi energiamegtakarítási lehetőségek egyharmada.
Kiváltható a munkahelyi telefon?
Régen túlvagyunk már a telefon-fax-számítógép irodai szentháromságán. Ma mindez egybeolvadhat. Érdemes megismerkedni az új technológiai lehetőségekkel, mert ezek segíthetik a hatékonyabb és költségtakarékosabb működést.
Megéri a csapatszellem
Ki ér rá csapatszellemmel foglalkozni a válság kellős közepén? Mindenkinek kellene! Mert a piaci pozíciók megtartása, a túlélés érdekében rengeteget tehet a jól és összehangoltan működő munkaközösség.
Csokitorta reggelire?
Nem kell mindig megvonni magunktól minden finomságot, a csokoládé bizonyos esetekben jót tehet az egészségnek. Az ünnepi időszakok épp megfelelnek egy kis kényeztetésre.
A boldogság ingyen van
Tegyük boldoggá magunkat, dolgozzunk meg érte - lényegében így foglalható össze a gyakorló pszichológus doktor, családterapeuta többéves, a pozitív pszichológia kutatásában szerzett tapasztalata.
Nem varázslat, házirend!
Elsősorban a jól megtervezett és karbantartott központi rendszeren múlik egy cég informatikai biztonsága, de az is fontos, hogy a felhasználók értsék, mit miért szabad vagy tilos tenniük. Sok problémát megelőzhet, ha mindenki csak ahhoz fér hozzá, ami tényleg kell a munkájához.
Mit eszünk idén?
A gasztronómiában éppúgy évente változnak a trendek, ahogyan a divatvilág kifutóin. A következő két évben ezen a területen a skandináv bisztró stílusú, az utcai kifőzde jellegű és a japán konyha elemeire épülő slow food éttermeké a jövő.
Szuperképesség, ami neked is van!
A mosoly megszépít és boldoggá tesz, oldja a feszültséget egyenesen, szuperképesség Ron Gutman amerikai kutató szerint, amellyel mindenki rendelkezik, és boldogabbá teheti vele magát és a világot.
Mindenki menekül?
Sosem volt ilyen magas a migrációt tervezők aránya az elmúlt közel két évtizedben: a felnőtt magyar lakosság hatoda gondolkodik arról, hogy rövid vagy hosszú távon munkát vállalna külföldön, vagy akár örökre határon túlra költözne.
Humánerőforrás: butul, vagy menekül
A versenyképes munkaerő képzésének kiemelten fontos a szerepe a fejlődésben, a kiváló humánerőforrás pedig a befektetők számára is vonzó tényező. Magyarországon sem a magas adószint elrettentő a befektetők számára, hanem a humánerőforrás romló állapota, amit csak fokoz majd, hogy csökken a fejlesztésére fordított összeg.
Lájkolnak?
A közösségi oldalak mára az üzleti életnek is megkerülhetetlen részévé váltak, ezek jelentik egy-egy cég privát arcát. Ez valójában jó hír, még ha elsőre riasztónak tűnik is. A jó közösségi oldalas jelenlét ugyanis a leginkább költséghatékony PR-lehetőség, így kár is lenne kihagyni. Megmutatjuk, hogyan kell jól játszani ezekkel a kártyákkal.
Tudom, merre jártál
Az üzemanyagárak emelkedése mellett a cégek számára plusz költséget jelent, hogy a céges személyautók használatának egy része - egy felmérés szerint átlagosan 10 százaléka - magáncélú. Pedig ez könnyedén kiküszöbölhető lenne.
Költségoptimalizálás négy keréken
Az autó szinte nélkülözhetetlen munkaeszköz a legtöbb vállalkozás számára. Mutatja ezt az is, hogy az újautó-beszerzésekben egyre nagyobb a cégek súlya: 2009-ben az összes értékesítés több mint fele vállalkozások számára történt, 2010-ben pedig - miközben a teljes újautó-értékesítés a válság előtti érték negyedére csökkent - ez a mutató már elérte a 70 százalékot. A hatékony működés érdekében az autókkal kapcsolatos költségeket is számba kell tehát venni, és nem kell feltétlenül belenyugodni, hogy ez hatalmas tételt jelentsen a cég büdzséjében. Megfelelő finanszírozással, típusválasztással, az üzemanyag-fogyasztás kontrollálásával, flottamenedzseléssel jelentős megtakarítások érhetők el ezen a területen.
Az internet menthet meg
A kkv-k továbbra sem használják ki az internet által nyújtott számos kedvező lehetőséget. Pedig példák igazolják, hogy pluszvevőt, hatékonyabb működést és számos más előnyt jelentene az online megjelenés, ugyanis itt egyáltalán nem a méret a lényeg. A kisebb, rugalmasabb és sokszor innovatívabb kkv-k könnyedén kihasználhatják a web legújabb lehetőségeit.
Saját kert, akár a város közepén
Mennyivel jobb lenne saját termésű paradicsomot enni reggelente, mint a boltban vásároltat! Milyen jól esne zöld növények között üldögélni egy fárasztó nap után! Akár még a kerti munka is kellemes lenne az irodai után. Hogy a város közepén ez lehetetlen? Miért ne lehetne a ház melletti üres telek a közösség kertje?
Megállapodás a megállapodásról
Történelmet írt a csaknem 190 részt vevő tagállam a 17. ENSZ Klímakonferencián az elnöklő Maite Nkoana-Mashabane, Dél-Afrika külügyminisztere szerint. A december közepén lezárult durbani tanácskozás képe valójában nem ennyire rózsás, leginkább csak arról született megállapodás, hogy majd lesz megállapodás.
Magyar politika: amerikai republikánusok és némi Szingapúr
Nem fenyeget államcsőd, de kétségtelenül az IMF a bizalmatlanság gödréből kivezető út Magyarország számára szakértők szerint. Megszorítások helyett viszont hosszú távú stratégiát és a humánerőforrásba való befektetést tartanának helyesnek.
Ön vállalkozónak született?
Az ideális vállalkozó felküzdi magát a legmagasabb sziklafokra, miközben örömét leli az őt érő csapásokban, és a mosoly egy pillanatra sem fagy le az ajkáról. Ám úgy tűnik, a vállalkozások jelentős részét nem született vállalkozók vezetik. S még az sem biztos, hogy ez baj.
Milyen a jó főnök?
A vezetés nem pusztán a rendelkezésre álló erőforrások eredményes felhasználását és beosztását jelenti, hanem az emberek és a szervezet kultúrájának megfelelő mederben tartását is. A személyiségek egymásnak feszülése, a legváltozatosabb helyzetek megfelelő kezelése miatt ez legalább olyan nehéz.
Környezetkárosítóbb az internet a repülésnél?
Az internetes adatforgalom bővülésével és gyorsulásával exponenciálisan nő a számítógépes infrastruktúrák energiaigénye. A számítástechnikai eszközök a világ jelentős áramfogyasztóivá léptek elő. Mégsem környezetbarát az informatika fejlődése?
Gazdaság vállalkozók nélkül?
A hazai kkv szektor egyharmada pár éven belül generációváltás előtt áll, utánpótlás viszont alig van. A fiatalok vállalkozói hajlandósága nemzetközi viszonylatban is kirívóan alacsony. Pedig a vállalkozói lét nemcsak az egyéni boldogulás egyik útja, hanem a nemzetgazdaság számára is nélkülözhetetlen húzóerő.
Park a felhők között
Az IT-világ működésének nagy része rejtve marad a hétköznapi felhasználó szeme elől annak ellenére, hogy mára a cégek üzletmenete szinte elképzelhetetlen informatika nélkül. A felhőből előhívott, a munkához szükséges adatok óriási mennyiségével pedig csak akkor szembesül, ha éppen szüksége van rájuk, és fel sem merül, hogy ezeknek valahol tárolódniuk kell akkor is, ha éppen nem használják.
Hogyan lehet egészséges egy város?
A nagyvárosi élet a számtalan előnye mellett hátrányokkal is jár, például egészségügyi szempontból. Az egészségügyi világszervezet, a WHO adatai szerint a városok felelősek az üvegházhatású gázok kibocsátásának 60, valamint az energiafelhasználás és a hulladéktermelés 75 százalékáért. A környezetszennyezés pedig az ott élő embereknek is árt.
Adattengerből üzleti előny
A rendszerezetlen adattömegek összekapcsolásából nyerhető információk olyan üzleti előnyt biztosíthatnak, amiről a kkv-k sem mondhatnak le. Az üzleti intelligencia használata és a ráépülő elemző megközelítés a nehéz gazdasági helyzetben is segíti a hatékony működést.
Hogy lesz sikeres a közösségi oldalakon?
Arra már rájött a vállalatok többsége, hogy a közösségi médiában jelen kell lenni - egy amerikai kutatás szerint a megkérdezettek csaknem fele a Facebookról szerez információt cégekről -, csak még azt nem tudják, mit is kellene tenni, ha már ott vannak.
Behálózott üzlet
Annak ellenére, hogy a csapból is az „információs társadalom" folyik, hogy számos kutatás szerint a vásárlók egyre nagyobb arányban használják tájékozódásra a netet, a hazai kis- és középvállalkozások jelentős része alig-alig aknázza ki az itt rejlő lehetőségeket.
Pénz helyett kreativitás
Minden korábbinál több információ bombáz mindenkit nap mint nap, s bizony nehéz bármivel is kitűnni közülük. Ilyen „zajban" önámítás lenne azt hinni, hogy a jó minőségű termék eladja saját magát. Ennek ellenére a legtöbb kis- és középvállalat egyáltalán nem költ kommunikációra, még a stabil, nyereségcentrikus kkv-k sem foglalkoznak különösebben önmaguk megmutatásával.
Az összeomlás az egyetlen út?
Nem voltak optimisták az Ökopolisz Alapítvány a növekedés határait körüljáró beszélgetésének résztvevői. Természet- és társadalomtudósok egyetértettek abban, hogy gyökeres, rendszer szintű változásra lenne szükség, és hogy meglehetősen kifordult világban élünk.
Változó támogatás
Nagy hangsúlyt kíván fektetni a kormány a megújuló energiák hasznosítására. Átalakul a támogatási rendszer, a középpontba a decentralizáció, a hatékonyság és a fenntarthatóság kerül. Befektetők állítólag lennének, a szabályozási környezet még alakul.
Amikor a jobb olcsóbb
Bár az irodai munka környezetterhelése kevésbé szembetűnő, mint az ipari és a mezőgazdasági termelésé, tömegesen olyan tényezőt jelent, amelynek hatásaival foglalkozni kell. Annál is inkább, mert az iroda zöldebbé tétele sok esetben nemcsak a környezetnek, de a cég költségvetésének és az ott dolgozó alkalmazottaknak is jó.
A tárgyak neteznek helyettünk
Képzeljük el, hogy az irodaház automatikusan felismeri a belépésre jogosult munkatársakat, vagy azt, hogy nem kell értékes órákat tölteni az orvosnál a szokásos egészségügyi ellenőrzés miatt, mert az távolról is elvégezhető. Az, hogy szükségleteik jobb kiismerése révén hatékonyabban szolgálhatjuk ki saját ügyfeleinket, szinte már csak hab a tortán. Az M2M, vagyis a „tárgyak internete" mindezt lehetővé teszi.
Nők a ringben
Nőnek és férfinak nem kell egyformának lennie ahhoz, hogy egyenlően elismert és sikeres legyen. A munkaerőpiacon azonban ez az egyenlőség még korántsem teljes. A nőkkel szembeni társadalmi elvárások teljesítéséhez, a nagyobb sikerhez, a munka és a magánélet összeegyeztetéséhez sokszor a vállalkozóvá válás a megfelelő út.
Hogy kerüljük el az elbocsátást?
Szemben a hagyományosnak mondott, teljes munkaidős, határozatlan idejű alkalmazással, az atipikus foglalkoztatási formák olcsóbbá, rugalmasabbá tehetik a foglalkoztatást, alkalmazásukkal a kkv-k sok esetben akár a létszámcsökkentéstől is megmenekülhetnek.
Ettől nő majd a foglalkoztatás
A foglalkoztatás növelése a jövő évi költségvetésnek is kiemelten fontos eleme, a büdzsében megjelenő intézkedésekkel a tervek szerint egyúttal egy jövőbe mutató gazdálkodási rendszer alapját is letennék. A támogatott foglalkoztatás növelheti a foglalkoztatottak számát.
Bárki lehet felelős!
Hosszú ideig kizárólag a nagyvállalatok által használt fogalom volt a CSR. A kkv-k azonban egyre inkább kezdik felismerni, hogy a CSR nem csak a multik stratégiájában lehet a siker eleme. Ráadásul sokan közülük felelősen működnek - és korábban is így működtek - anélkül, hogy foglalkoztak volna azzal, hogy a társadalmi felelősségvállalásra üzleti szakkifejezés is létezik.
Otthon is van zajártalom
Az otthon alapvetően a nyugalom és csend színhelye. Ha egy kicsit jobban figyelünk azonban, rá kell ébrednünk, hogy ott is folyamatos zaj vesz körül. A saját elektronikus eszközeink mellett a szomszédok és az utcáról beszüremlő zaj elől sincs menekvés, ezek részei a mindennapi stressznek.
Pénzt hoz az optimizmus
Szívós munka, folyamatos fejlődés, önbizalom és optimizmus a kiegyensúlyozott növekedés és biztos működés kulcsa a pozitív pszichológia hazai meghonosításával nevet szerzett Profil Training Kft. vezetői szerint.
Veszélyes a túl erős vezető
A hazai kis- és középvállalkozások jelentős részét egy mindent kézben tartó, pótolhatatlan első ember irányítja. Ez azonban veszélyes üzem a cégre és a vezetőre nézve egyaránt.
Vezető, lélekkel
Motiváció, flow - könyvekben és előadásokon egyre gyakrabban elhangzó fogalmak, amelyek elérését Gazsi Zoltán, az Eisberg Hungary Kft. ügyvezető igazgatója a mindennapi vezetői munka alapvető feladatai közé sorolja.
Attól, hogy kicsi, még lehet profi
Amikrovállalkozásoknak éppen annyira, ha nem még inkább szüksége van a lehető leghatékonyabb infokommunikációs szolgáltatásokra, mint nagyobb versenytársaiknak, csak éppen arra általában kevesebb forrást tudnak elkülöníteni. A szolgáltatásként igénybe vehető szoftverek, webes alkalmazások kiváló megoldást nyújthatnak számukra.
Informatika másodkézből
Itthon még kevéssé ismert és kiaknázott lehetőségekkel kecsegtet a használt szoftverek piaca. Pedig a „second-hand" informatika rugalmas és olcsó megoldás lehet.
Bor, családi asztallal
A kis cégméret rugalmasságát és a vállalkozásban dolgozó családtagok kvalitásait kihasználva a badacsonyi Istvándy Pincészetet birtokló família a válság és az ágazatot sújtó nehézségek ellenére is bizakodva néz a jövőbe.
Nem gond, ha a főnök szabadságon van
A mobil iroda néhány éve még azt jelentette, hogy egy laptop és internetkapcsolat segítségével szinte bárhonnan intézhetők a cégügyek. Mostanra lassan mobiltelefon is elég mindehhez.
A munkáltató álma: hosszú órák a számítógép előtt
Néhány éve még a számítógépes programok felhasználói, a „júzerek" lesajnált, eléggé butácska valakikként jelentek meg a szakértők előtt, akik miatt szegény fejlesztők nem szárnyalhattak igazán. Mára szerencsére már nem fordítva ülünk a lovon: a funkcionalitás mellett a felhasználói élmény fokozása is a középpontba került.
IT-biztonság: A konfekció és az egyéni
Az informatikai biztonságot kereső cég számos különböző megoldással találkozhat a piacon. Az ingyenes és fizetős, szabvány szerint készült vagy egyéni igényekre formált szoftverek között a döntést gyakran egyszerűen az ár határozza meg.