Lízing: Kedvező, de azért érdemes számolni
Egy gépkocsi értéke már abban a pillanatban jelentős csökkenést mutat, amikor kigurul a szalonból, s az idő múlása csak ront a helyzeten. Éppen az alacsony értékállóság miatt lehet egy cég számára költségtakarékos megoldás az operatív lízing. Egy alsó középkategóriás autó havi lízingdíja 3-4 éves futamidővel számítva 80-120 ezer forint az autoszektor.hu információi szerint, amiben már benne vannak az olyan állandó költségek is, mint a biztosítások (kötelező és casco) és a súlyadó. További előny, hogy nincsenek beszálló költségek, ráadásul menet közben is lehet változtatni, autót cserélni, nagyobbat kisebbre, vagy fordítva, persze ehhez szerződésmódosítás is kell. A futamidő végén a vagyontárgy visszakerül a lízingbeadóhoz, így a -vevőnek lehetősége van újabb, akár vadonatúj autót választani. A lízingbeadó pluszszolgáltatásokat is vállalhat, például szervizt. Emellett a flottaüzemeltetés is költségtakarékos megoldás lehet. Itt az igénybe vevőt nem terheli az üzemeltetés, így csökken a cégautókhoz kapcsolódó adminisztráció, és könnyebbséget jelent az is, hogy a flotta ügyeiben mindössze egyetlen partnerrel kell kapcsolatot tartani.
A lízing súlya folyamatosan nő a hazai cégek, ezen belül is a kis- és középvállalkozások körében a Magyar Lízingszövetség adatai szerint. Bár 2011-ben a szerződések száma 5,5 százalékkal csökkent, a finanszírozási összeget tekintve 19 százalékos növekedést könyvelhetett el a piac. Tovább növelheti e finanszírozási forma elterjedését az is, hogy 2012. január elsejétől levonható a személygépkocsik bérbevétele utáni áfa: az Európai Unióban 2008 óta hatályos rendelkezést az EU nyomására kellett módosítani. A céges használat mértékében visszaigényelhető áfa a lízingbevevők számára átlagosan 3-5 százalékos árcsökkenést jelent Lévai Gábor, a szövetség főtitkára szerint. Összességében mindez azt eredményezi - figyelembe véve a szervizdíjak alakulását és egyéb járulékos tényezőket is -, hogy autóbeszerzésre akár a készpénzes vásárlásnál is kedvezőbb megoldást jelent a lízing.
Ez különösen akkor igaz, ha figyelembe vesszük az áttételes kötődéseket is, például azt, hogy a lízing esetén nem kell a cég működőtőkéjét lekötni, ráadásul egy kevéssé értékálló jószág megszerzésére. A változtatásnak azonban hátrányai is vannak, hívja fel a figyelmet Hegedűs Sándor, az RSM DTM adószakértője, a cégek adminisztrációs terhe ugyanis jelentősen emelkedhet. Miután az áfa akkor vonható le, ha a szolgáltatást adóköteles termékértékesítéshez, szolgáltatásnyújtáshoz használják fel, vagyis kizárólag a céges használat arányában, feltételezhető, hogy - noha ezt az áfatörvény nem említi, és a jogszabályváltozás óta adóhatósági tájékoztató sem foglalkozott ezzel - a már szinte elfelejtett útnyilvántartás bemutatása nélkül adóhatósági megállapítás fog következni. Útnyilvántartás vezetése esetén a szakemberek szerint átlagosan az áfa 70-80 százalékának visszajutásával számolhatnak a cégek.
A teljes cikk a Piac&Profit magazin márciusi számában olvasható.