Otthon is van zajártalom

Az otthon alapvetően a nyugalom és csend színhelye. Ha egy kicsit jobban figyelünk azonban, rá kell ébrednünk, hogy ott is folyamatos zaj vesz körül. A saját elektronikus eszközeink mellett a szomszédok és az utcáról beszüremlő zaj elől sincs menekvés, ezek részei a mindennapi stressznek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Budapest egy tavalyi mérés szerint Európa egyik leghangosabb városává lett, ahol gyakorlatilag minden második ember ártalmas erősségű zajban él. Ez többek között a folyamatos technológiai fejlődés következménye, okolható érte az autók számának drasztikus növekedése, de például az éjjel-nappal nyitva tartó üzletek is növelik egy-egy utca zajszennyezettségét.


Az áthallást csökkentheti egy nagyobb könyvespolc is

Biztos, hogy ártalmas

A zaj, még ha nem is olyan erős, hogy ezt tudatosítsuk, az egészségre is ártalmas, bár az általa okozott élettani károsodás általában csak hosszú idő után észlelhető, így ez megnehezíti a kettő közötti összefüggés megállapítását. A zaj ennek ellenére minden bizonnyal fárasztja a szervezetet. Ez onnan is látszik, hogy ha csend van, az agyunk a kevesebb inger miatt sokkal hatékonyabban tud működni.

Mi a túl hangos?
Szakértők szerint hosszabb távon a 85 decibel (dB) fölötti zajszint az, ami káros. Az ilyen hangokat a lehető leghamarabb meg kell szüntetni. Összehasonlításul alább néhány megszokott tevékenység zajszintje decibelben:
■ normál emberi légzés: 8–12,
■ iroda: átlagosan 35–45,
■ beszéd: 55–60,
■ porszívó: 50–70,
■ ébresztőóra: 80,
■ sziréna: 110.
Egyes hangok csak megzavarnak, mások viszont komoly károsodást is okozhatnak, ha meghaladnak bizonyos zajszintet (decibelben):
■ alvás megzavarása: 20–30-tól, ■ pszichés terhelés: 25–40-től,
■ beszédérthetőség romlása: 40–50-től,
■ vegetatív idegrendszeri hatások: 60-65-től,
■ halláskárosodás: rendszeres zajexpozíció esetén körülbelül 85 decibeltől, de egyszeri hatás esetén is felléphet 130–140 decibelt elérő zaj esetén.

A zaj csökkenti az alvás mélységét és idejét, megváltoztatva ezzel a szervezet természetes napi ritmusát, ez pedig összetett mechanizmusokon keresztül az idegrendszer túlterheléséhez vezethet. Fáradékonyabbak leszünk, lassul a reakcióidőnk, stresszesebbé, ingerlékenyebbé válunk. A romló alvásminőség hosszú távon a koncentráció és a teljesítmény csökkenéséhez vezet, az immunrendszer pedig károsodik. A zajhoz nem lehet hozzászokni, ezért lehetőség szerint a csökkentésére kell törekedni.

A társas lét zörejei

A lakásokon belüli zajártalom két típusa a testhangok - például a fenti lakó lépéseinek zaja - és a léghangok - televízió, rádió, gyereksírás, hangos beszéd, vízcsobogás, recsegő bútorok, hörgő csövek.

Az áthallás régi és modern építésű házakban egyaránt okozhat problémát, de nagy hatékonysággal kezelhető már a lakásban lakva is. Számos utólagos hangszigetelő rendszer létezik, amelyek - elsősorban kőzetgyapotrétegekkel - távol tarják a kellemetlenséget, ezek beépítéséhez azonban szakember szolgálatait kell igénybe venni.

A kevésbé hatékony, viszont házilag alkalmazható megoldások között fontos szerepe van például a parafának, amely az egyik legjobb hangszigetelő anyag. Sokat javíthat a komfortérzeten a textilek alkalmazása is, amelyek elnyelik a hangok egy részét. Léteznek kifejezetten hangszigetelésre tervezett szőnyegek, az utcai zaj szűrésére kaphatóak speciális, hangszigetelő redőnyök is, amelyek békésebbé tehetik az éjszakai pihenést. A szomszéd felőli áthallást csökkentheti egy nagyobb könyvespolc is, a porózus papírtömeg ugyanis meglehetősen jól szigetel.

Gépek között

A háztartási gépek is sokat tesznek az otthoni nyugalom megzavarásáért. Kutatások szerint a háziasszonyok többsége a teljesítmény utáni második legfontosabb paraméterként értékeli a porszívók esetében a zajszintet, de más gépek esetében sem érdemes figyelmen kívül hagyni ezt. A gép zajszintjét a gyártóknak kötelező feltüntetni a terméken, ami nemcsak a tájékozottságot javítja, de egyúttal motiválja is a gyártókat a csendesebb eszközök kifejlesztésére. Szakemberek szerint a 3 decibellel alacsonyabb zajszint már fele olyan hangosnak érződik az emberi fül számára, így az adatok

összehasonlítása során ezt érdemes figyelembe venni. A nappalival egybenyitott, amerikai típusú konyhák divatja miatt a hangos hűtő- vagy mosogatógép zaja a pihenőzónából sem zárható ki könnyedén, így a gépek keltette hangok még inkább előtérbe kerültek.

A készülékek belsejében keletkezett zajt a rezgések csillapításával, konstrukciós precizitással, nagyon pontos illesztésekkel, a légáramlás optimalizálásával, megfelelő hangszigetelő anyagok használatával csökkenthetik a gyártók, és a prémiumkategóriás termékek esetében erre általában figyelmet fordítanak. A klímaberendezések beltéri egysége nem különösebben hangos, a legtöbb készüléken ráadásul úgynevezett „alvás" funkció is van, ilyenkor nagyon alacsony fordulatszámon működik a ventilátor és teljesen hangtalan. A kültéri egység által keltett zajt viszont extrém esetben akár birtokháborításnak is minősíthetnek a szomszédok. A gyártók természetesen ez esetben is úgy alakítják a terméket, hogy az a lehető legkisebb zajt keltse, de magunk is tehetünk ezért. A kültéri egység rögzítésénél a tartókonzol és a berendezés közé gumibak tehető, így akadályozva meg a rezgést és a hangképződést.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo