Manapság nem okozhat gondot egy cégnél, még a legkisebbeknél sem, hogy a vezető éppen szabadságon van. A mobil szélessáv fejlődésével, az okostelefonok és táblagépek terjedésével, meg a hozzájuk fejlesztett alkalmazásokkal mára már gyerekjáték, hogy az üzleti élet szereplői folyamatosan ellenőrizhessék e-mailjeiket, vagy bármikor, bárhonnan részt vehessenek egy virtuális konferencián.
Munkában is dominál majd
A mobil alkalmazások 2015-re a munkahelyeken is dominálhatnak majd az IBM szakértői szerint, dacára az egyelőre még gyakran előkerülő adatbiztonsággal kapcsolatos félelmeknek. Ehhez szükség van a táblagépek rohamos terjedésére is, mivel - hiába a telefonra optimalizált programok és kezelőfelületek - összetettebb, nehezebben átlátható munkafolyamatok elvégzését azért segíti a jelentősen nagyobb képernyő. A mobil eszközökre szánt alkalmazások terjedésében fontos szerepe van a felhő alapú számítástechnika térnyerésének is. Mivel a felhőnek köszönhetően nincs szükség nagy erőforrással bíró készülékekre - hiszen az alkalmazások egy távoli szerveren futnak -, a legfejlettebb szoftverek működtetéséhez is elég a mobilkészülék.
Előrejelzések szerint a mobil szélessávú előfizetések 2015-re a hatszorosára emelkednek, és az általuk generált forgalom 2009 végéhez képest ötvenszeres növekedést mutat majd. Ugyanezen időszak alatt az okostelefonok száma a négyszeresére, az általuk generált forgalom pedig a 25-szörösére nő. Az IDC becslései szerint 2013-ban már 2,2 milliárdan használják majd az internetet, s a felhasználók közel fele mobilról csatlakozik. Ugyanerre az évre az IBM már 30 milliárd dollárra becsüli a mobil alkalmazások piacát.
Unaloműző, hatékonyságjavító
Azt megközelítést, amely szerint a mobiltelefon csak telefonálásra való, az érintőképernyős telefonok megjelenése változtatta meg érdemben - derül ki az Ipsos tavalyi kutatásából. Az emberek nagy része a sokfunkciós készülékeket unaloműzőnek használja, de a munka hatékonyságának növelésében is fontos szerepük van. Az alkalmazások piacát jelenleg két óriás, a Google és az Apple uralja, a harmadik helyért a folyamatosan fejlesztő Windows Mobile küzd. Mellettük azonban számos kisebb-nagyobb cég foglalkozik azzal, hogy az élet minden területét lefedő mobil alkalmazásokkal telítse a piacot.
Üzlet a mobilon
Az üzleti alkalmazások segítségével érkezhetnek üzleti vagy éppen tőzsdehírek, de nagyban megkönnyítik a kommunikációt is. Például szabadon eldönthető, hogy a mobil vagy az irodai készülék csörögjön, de akár ide-oda kapcsolgathatunk is. Használhatók az irodai mellékek és a konferenciahívás, akár képernyőmegosztással együtt. A magán- és az üzleti felhasználás igény szerint el is különíthető, az üzleti telefon „kikapcsolható", ha magánbeszélgetést folytatunk. A szükséges információk jegyzettömbbe rendezhetők, amely aztán bárhonnan elérhető, de arra is van lehetőség, hogy egy hangfájlként tárolt szövegből a szükséges adatokat például a naptárba illesszük. A megfelelő alkalmazásokkal üzleti analitikák, látványos diagrammok készíthetők a mobiltelefonon. Hogy mindig minden anyag kéznél legyen, azt a felhőben vásárolt és mobilról is könnyen átlátható tárhelyek segítségével érhetjük el. A mások által megosztott fájlok olvasásához és szerkesztéséhez pedig hasznos lehet egy olyan alkalmazás, amely számos fájlformátum kezelését lehetővé teszi a tenyérnyi készüléken.
„A mobil eszközökre fejlesztett alkalmazások térnyerése a következő évek során alapjaiban meg fogja változtatni, hogy viszonyulnak az emberek az internethez, és el fogja mosni a határvonalat a személyes és szakmai élet között." (John Gantz, az IDC kutatási igazgatója)