Klímablog cikkei


Klímablog cikkei

Sarkköri olvadás miatt izzadunk nyáron – vagy mégsem?

Sarkköri olvadás miatt izzadunk nyáron – vagy mégsem? 

Az északi-sarki jég- és hótakaró olvadása miatt súlyosbodnak a nyári hőhullámok Európában és az USA-ban. De a fokozottabb zivatarok is ennek köszönhetők - vagy éppen fordítva?
A legnagyobbaknak is betesz a környezetszennyezés

A legnagyobbaknak is betesz a környezetszennyezés 

A legnagyobb népességű nagyhatalom a világon, de nincs felkészülve a klímaváltozás kedvezőtlen mellékhatásaira. Ezt maga a kormány ismerte be Pekingben. Ékes szimbóluma ennek a sanghaji szmog, ami olyan sűrű, hogy mint a köd: a múlt héten le is zárták miatta a repteret. Iskolák ajtajai is zárva maradtak.
WikiLeaks: titokban kategorizálják a zöldeket az olajcégek

WikiLeaks: titokban kategorizálják a zöldeket az olajcégek 

A titkos dokumentumokat megszellőztető honlap ezúttal egy olajcég hírszerző alvállalkozóját leplezte le, melyet 2010-ben arra béreltek fel, hogy elemezze és elnyomja az olajhomok-kitermelés ellen felszólaló aktivistákat és a háborgó lakosságot.
Itt a ”víztelen” farmernadrág

Itt a ”víztelen” farmernadrág 

Átlagosan 42 liter víz felhasználása kell ahhoz, hogy egy farmernadrág elkészüljön. E vízmennyiség nagy részével a ”viseltes” állag létrehozása okolható, ugyanis rengeteg mosás kell ahhoz a ruhagyárban, hogy az a fajta rongyos külső létrejöjjön, ami manapság oly divatos. Vajon mennyire tudják a vízigényes termékek gyártói csökkenteni a vízlábnyomukat?
Fukusima helyett: napenergiát a Holdról

Fukusima helyett: napenergiát a Holdról 

Egy japán vállalat azt találta ki, szolárenergia-farmot létesít a Holdon, hogy így fedezze a szigetország energiaigényét, miután bezárták utolsó működő atomreaktorukat is. Az atomerőművek állandó veszélynek voltak kitéve Japánban, ahol rendszeresek a földrengések egy közelben meghúzódó tektonikus törésvonal miatt.
Zöld várossá alakítanák a csődbe ment Detroitot

Zöld várossá alakítanák a csődbe ment Detroitot 

78 000 ház kong üresen, az adófizetők száma jelentősen lecsökkent. A metropolisz adóssága 18 milliárd dollárt tesz ki. Megfigyelők mégis úgy tartják, a mélypont a legjobb alkalom arra, hogy egy város újra kitalálja magát és elinduljon egy radikálisan új irányba. A lehetséges szcenáriók között van a zöld gazdaság megteremtése a fosszilis autóipar egykori fellegvárában.
2047-re alakul át radikálisan az éghajlat

2047-re alakul át radikálisan az éghajlat 

A globális felmelegedés olyan drámai lesz, hogy a leghidegebb évek is melegebbek lesznek, mint a múlt legmelegebb esztendői. Ha üvegházgázok koncentrációja tovább nő a légkörben, 2047-re melegebb lesz az átlaghőmérséklet mint az 1860 és 2005 között uralkodó átlag. Ha a klímapolitika működik, legfeljebb 2069-ig lehet késleltetni a drasztikus az éghajlatváltozást.
A válság, amin nem segíthet mentőcsomag

A válság, amin nem segíthet mentőcsomag 

A klímaváltozás nem jön, nem közeledik, hanem már itt van. A megváltozott környezeti körülményekhez való adaptáció azonban költséges. Nem mindegy mennyit fordítunk a zöld gazdaságra és hogy mennyi üvegházgázt bocsátunk ki, ezek függvényében dől el, milyen lesz az évszázad klímája. Az előrejelzések emelkedő ÜHG-emissziót vesznek alapul, de a jövő még mindig formálható.
Bíróságon támadják Obama klímavédelmi rendeleteit

Bíróságon támadják Obama klímavédelmi rendeleteit 

Az amerikai Legfelsőbb Bíróság tárgyalásra elfogadta azt a keresetet, mely az üvegházgázok kibocsátását megfékező új jogszabályokat támadja meg. Hat éve nem tárgyaltak ilyen nagy zöld ügyet az USA-ban.
Kockázatos ügyletekben utazik a legnyereségesebb kis alap

Kockázatos ügyletekben utazik a legnyereségesebb kis alap 

A Szilícium-völgyben működő Firsthand Alternative Energy portfóliója finoman szólva eltörpül a maga 6,7 millió dollárjával a milliárdos eszközöket forgató Wall Street-i alapok ligája mellett. Mégis 79,6 százalékos hozamot tudott felmutatni!

Nem csökken a károsanyag kibocsátás, csak "kiszerveztük" 

Az uniós gazdaságban 18 százalékkal csökkent az üvegházgáz-kibocsátás, vagyis majdnem teljesítettük a 2020-as célkitűzést. A jó hír azonban némi szkepticizmussal kezelendő: mindössze arról van szó, hogy a légszennyező gyártást kihelyeztük a harmadik világba. A probléma tehát nem oldódott meg.

Élelmiszermultik segítsége kell a tengerek megmentéséhez 

A tenger élelmezőnk: egymilliárd ember fehérjeforrása, javarészt a fejlődő országokban. Az élelmiszermultiknak nemcsak érdekükben áll, de kötelességük is, hogy megállítsák a tengerek szennyezésének, savasodásának és a biológiai sokszínűség csökkenésének folyamatát. Amíg nem késő. Egyre közeledik a visszafordíthatatlan változás pillanata, figyelmeztetnek a szakértők.

Megvan az első hivatalos klímamenekült 

A Kiribati nevű csendes-óceáni szigetről akar átköltözni Új-Zélandra egy férfi, aki a világon elsőként adta be letelepedési kérelmét azzal a címszóval, hogy klímamenekült. Először elutasították, de a legfelsőbb bíróság végül helyt adott igényének.

A víz lehet a kiút a szegénységből 

Nem minden nap történik meg egy nemzet életében, különösen egy afrikai ország történetében, hogy a tudósok közlik a néppel: hatalmas földalatti víztartalékokat találtak. De az ENSZ képviselői és kenyai tisztségviselők pontosan erről tettek szenzációs bejelentést. 250 milliárd köbméternyi vízről van szó.

Nem tűnik el gyorsan a Pepsi-üvegekből a rákkeltő anyag 

2012 márciusában a Coca Cola és a Pepsi egyaránt bejelentette, hogy kivonják palackjaikból azt az anyagot, melyet rákkelőnek ítéltek a szakemberek és a kaliforniai jog. Másfél évvel később azonban egy vizsgálat tíz Pepsi-üvegből tízben továbbra is megtalálta a kifogásolt kemikáliát.

Még húsz Nílus kell, hogy ne legyenek vízháborúk 

2025-re az emberiség kétharmada „vízszűkében” lesz. Húsz Nílus folyó kellene még ahhoz, hogy fenn tudjuk tartani az élelmiszer-termelés jelenlegi mértékét. Mi hát a teendő?

Tömeggyártásra kész a napelemes taxi 

A szakemberek szerint elhárultak a technológiai akadályok az elől, hogy a elektromos autók tömegtermékké váljanak. Csak a fogyasztók feje nem áll még készen a váltásra.

Kisebb szennyezést füllentenek a multik 

Az Environmental Investment Organisation kimutatása szerint a világ 800 legnagyobb vállalatának többsége téves adatokat ad meg légszennyezéséről, vagy üzletvitele emissziós vonzatának csak egy részét vallja be. A karbonkönyvelés elmismásolását az is segíti, hogy sokuk nem szerződtet független auditort.

Miért nincs pénz a malária kutatására? 

Bill Gates évek óta finanszírozza az emberiség legsúlyosabb betegségeinek ellenszereire irányuló kutatásokat, így nem csoda, hogy kijelentette: a kapitalizmus tökéletlen, mivel több pénzt költ hiúsági kérdések orvoslására, mint életmentő gyógyszerek felfedezésére.

Egészségesek lehetnének a génkezelt gyümölcsök 

Immunerősítő és szívinfarktust megelőző tápanyagokkal nyomnák tele a génmódosított növényeket a biomérnökök. Vajon elterjed-e a GMO-élelmiszernövények új generációja az unióban?

Ahol fizetnek a fogyasztónak, hogy kapcsolja ki gépeit 

Háztartásainknak, táskánkban egyre több a ketyere. Okostelefon, laptop, e-book olvasó és társai. Ezek a kütyük mind habzsolják az energiát, jelentősen megnövelve a globális áramfogyasztást, vele együtt pedig az üvegházgáz-kibocsátást. A politikusok nem hajlandók népszerűségüket kockáztatni egy klímaadó bevezetése kedvéért, ezért az energiahatékonyság lett az új vesszőparipájuk. De az iPadjét senki sem használná kevesebbet...

Ez hat! A szomszéd kevesebbet fizet az áramért 

Otthonunkban és a táskánkban is egyre több a ketyere. Okostelefon, laptop, e-book olvasó és a többi. Ezek a kütyük mind habzsolják az energiát, jelentősen megnövelve a globális áramfogyasztást, vele együtt pedig az üvegházgáz-kibocsátást. A politikusok nem hajlandók népszerűségüket kockáztatni egy klímaadó bevezetése kedvéért, ezért az energiahatékonyság lett az új vesszőparipájuk. De az iPadjét senki sem használná kevesebbet...

Kegyvesztett lett a bioüzemanyag 

A tudósok körében évek óta erősödött a konszenzus, hogy a bioüzemanyag nemcsak azért nem segít egy fenntarthatóbb életvitel kialakításában, mert elvonja az élelmiszeripartól a növényeket, de azért sem, mert az úgynevezett ”közvetett talajhasználata” erdőségek pusztításához járul hozzá, amennyiben azok helyébe agrárültetvényeket telepítenek. Júliusban az Európai Parlament ökológiai szakbizottsága elfogadta ezt a nézetet. Többé nem fogja felpörgetni az etanolszektort a törvényileg előírt gyártási volumen.

Halálbüntetést kaphat, aki szennyezi a levegőt 

Pekingben gyakran olyan sűrű a szmog, mintha köd lenne. A kínai kommunista kormány nemrég bejelentette, 277 milliárd dollárt készült fektetni a levegőszennyezés megfékezésébe a következő 5 évben.

Eszeveszett tempóban irtják az esőerdőket 

Hiába figyelik műholdakkal a Föld tüdejének számító őserdőt, a fakivágás üteme és mértéke újfent felgyorsult, jelentette be a brazil kormány.

Tágulnak az energiatakarékos ház falai 

A Data Formation névre hallgató épületkomplexum Dél-Koreában úgy próbálja ránevelni lakóit az energiatakarékosságra, hogy pazarlás esetén összehúzza falait. Hirtelen elfogy a tér a lakók körül.

Fuldokolhatunk a metánban 

Egy új hatástanulmány szerint 60 000 milliárd dollárba kerülhet a világgazdaságnak a metánemisszióból eredő károk. Ez alatt elsősorban nem ipari kibocsátás értendő, hanem a Szibéria és Alaszka fagyott talajában lapuló irdatlan mennyiségű metán, mely a globális felmelegedés miatt a felolvadt talajból a légkörbe jut.

Szennyezőbb lehet a talaj, mint a gyárkémény 

A talajerózió következtében nagy mennyiségű karbon-dioxid szabadul ki a földből, továbberősítve az üvegházhatást. Az ENSZ Környezetvédelmi Alapjának (UNEP) 2012-es évkönyve szerint a talajban 2200 milliárd tonna szén-dioxid lapul megkötve.

Ötször több salátát ad a városi függőkert 

Babilon legendás függőkertjei talán eltörpülnek majd a 21. század ”függőleges növénytermesztést” meghonosító létesítményei mellett. Szingapúrban e módszer első ipari szintű alkalmazását látni a Sky Greens komplexum környékén. Az ”urban farming” fellegvárában lombkoronára hasonlító épülettornyokra lelünk, az üvegházakban pedig tálcákon termesztett salátákra. A hely a turisták számára is tárva-nyitva áll, sőt ingyenes gyorstalpaló kurzust is kínálnak önjelölt városi mezőgazdáknak.

Többet érnek nekünk a méhek élve 

Európában a méhek általi beporzás pénzbeni értéke évi 22 milliárd dollár. A méhekre egyes kutatók szerint káros hatással bíró neonikotinoid-alapú vegyszerek révén viszont csak 2 milliárd dolláros pluszbevételhez jut az uniós agrárium. Beporzás nélkül nincs élelem. Ha a méhpopuláció összeomlik, jön az éhínség.

Jön az élővilág hatodik fajpusztulási hulláma! 

Az EU vezetői már elismerték, hogy a 2010-es biodiverzitási célkitűzéseket nem képes teljesíteni Európa. A fajpusztulást tehát nem sikerült lassítani. Pedig olcsóbb annak megelőzése, mint a kihalt területek újbóli benépesítése.

Közepes osztályzatot kaptak a turisták kedvelt tengerei 

Az Ocean Health Index rengeteg szempontból összegzi a tengerek ”egészségét”, így többek között az élelmiszer mennyiséget, a turisztikai haszonértéket, az üvegházgáz-megkötő képességet, a biodiverzitást és a víz tisztaságát is számításba veszi.

Jacht mellé mini tengeralattjárókat vesznek az újgazdagok 

Akárcak a jachtok esetében, a világ legtöbb országában nem kötik állami engedélyhez a tengeralattjárók vásárlását sem. Magán célra bárki szerezhet egyet, akinek van rá pénze. A hatóságok jóváhagyása csak akkor kell, ha üzleti célú a tengermélyi kalandozás. 400 000 fonttól (137 millió forint) 5 millióig terjed a mini-tengeralattjárók árszintje.

Fél óráig ingyenes a városi biciklibérlés 

Nem Budapesten. Párizsban. Sokak nyári kirándulását teszi kellemesebbé a bicikli- és elektromos autó-bérlési rendszer. A turisták millióit vonzó városban 23 ezer kétkerekű bérelhető.

Tengerszint-emelkedés: 1 Celsius = 2,3 méter 

Hamarabb elöntheti a part-menti lakosságot a tenger, mint gondoltuk. Ez derül ki az Amerikai Tudományos Akadémia (NAS) legújabb kutatásából. Nem a légkör melegedése lesz az elsődleges oka.

Jön az árvíz-korszak 

A Közép-Európán végighaladó júniusi áradások a Swiss Re kalkulációi szerint 3,5-4,5 milliárd dollárjába kerül a biztosítóknak. Jóval nagyobb károkat vártak.

USA & Kína: végre csökkentik légszennyezésüket! 

A globális emisszió 43 százalékáért felelős két nagyhatalom a legnagyobb légszennyező infrastruktúrák és közlekedési eszközök füstjének csökkentését vállalta e héten. A megállapodás azonban törvényileg nem kötelező érvényű.

Ráfizetett a környezetszennyező esküvőre a Facebook mogulja 

A Szilícium-völgyet uraló ifjú újgazdagoknál is szokás, hogy felvágnak az esküvőjükre rendelt pompázatos külsőségekkel. Sean Parker 10 millió dollárt költött a lagzira, hogy aztán 2,5 milliós bírságot fizessen még rá. Persze bőven futja neki a 2 milliárd dolláros vagyonából.

A műanyag, ha természetes 

Kőolaj helyett banánhéjból készített műanyagot egy tizenhat éves török diáklány, aki két éven át dolgozott a gyümölcs cellulózának átalakításán. Elim Bilgin isztambuli középiskolást a Scientific American folyóirat mutatta be, mert úttörő módszerével elnyerte az 50 ezer dollárral járó Tudomány akcióban elnevezésű díjat.

Megjósolták, hogy 2095-ig hol lesz vízhiány 

A vízkitermelésben és -értékesítésben érdekelt multik minden korábbinál részletesebb víztérképeket dolgoztak ki, hogy minél hatékonyabban tudják megkaparintani a létszükségletnek számító természeti erőforrást – arra az esetre, ha erősödnek a vízhiányokból eredő konfliktusok.

Karbonkvótát akarnak a tengert vassal trágyázók 

Légkörünk üvegházgáz-tartalmát csökkentenék tudósok azzal, hogy vasat juttatnának a tengerekbe, hogy növeljék az algák karbonmegkötő kapacitását. A módszert azonban viták övezik a tudomány berkeiben. A nemzetközi jogszabályok a káros mellékhatások miatt tiltják a vasszórást.

A kis halászok pártjára áll az EU 

Nagy előrelépést jelent, hogy az uniós tagországok idén megszavazták az uniós vizek és tengerek halállományának védelméről szóló szigorításokat. Nem hatott a nagy halászati cégek lobbiereje. Az EU halállományának 75 százalékát túlhalásszák.

Masdar City - környezetbarát Disneyland? 

A szennyvizét teljes mértékben újrahasznosítónak és zéró emissziósnak tervezett Masdar City 40 000 lakosnak ad otthont – és időközben szép csendben alacsony kibocsátású várossá vált. A 22 milliárd dolláros projekt befejezését 2025-re tolták ki.

Már az olajsejkek is zöldülnek 

Az Egyesült Arab Emírségek (UAE) a világ egyik legnagyobb ökológiai lábnyomával rendelkező állama. Olajdollárokból épített légkondicionált palotáikban azonban felismerték, hogy a kőolaj, mint vagyon- és energiaforrás véges, ezért luxuséletmódjukat zöldíteniük kell.

Vámháború: egymást szorongatják a szolárnagyhatalmak 

Washington és Brüsszel Kínával folytat kereskedelemdiplomáciai háborút. A tét: drágíthatják-e az unióban az olcsó kínai szoláreszköz-importot vámokkal? Amerikában már megtették. Kétfajta vámot is kiróttak a kínai dömpingárukra.

Jó üzlet a biodiverzitás „vidámparkja” 

A Terra Botanica 2010 áprilisa óta várja látogatóit a franciaországi Angers-ben. A 112 millió dolláros ráfordítással épült ökovidámparknak évi negyedmillió látogatóra kell szert tennie, hogy nyereséges legyen.

Rosszul hat a borászatra a globális felmelegedés 

A globális felmelegedés komoly hatással van a bortermelésre, ahol mindennél fontosabb a napsütés és a szőlők növekedéséhez megfelelő hőmérséklet. Termelők a szőlők cukortartalmának növekedéséről és a savtartalom csökkenéséről számoltak be.

Erdőket ásnak ki a milliomosok 

Facsemeték? Túl kicsik. Ősfák? Jöhetnek. Napjainkban új hóbort dívik a klímatudatos vagy csak látványérzékeny milliomosok körében: egész erdőket telepítenek át a villáikhoz.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Pátyra költözött a dm márkás termékek nemzetközi elosztó központja

Pátyra költözött a dm márkás termékek nemzetközi elosztó központja 

Az elmúlt években több területen is fontos lépések történetek a dm gazdasági közösségében.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

Sorra dőlnek a negatív rekordok, évek óta nem épült ennyire kevés lakás

Sorra dőlnek a negatív rekordok, évek óta nem épült ennyire kevés lakás 

Bár az év fordulóján már az újraéledés határozott jeleit mutatta a hazai lakáspiac, a lakásépítések esetében még nem volt nyoma a kedvező fordulatnak.

Pénzszerzés

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések  

11 ezer háztartásnak ítéltek meg összesen több mint 45 milliárd forint támogatást.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo