Kisebb szennyezést füllentenek a multik

Az Environmental Investment Organisation kimutatása szerint a világ 800 legnagyobb vállalatának többsége téves adatokat ad meg légszennyezéséről, vagy üzletvitele emissziós vonzatának csak egy részét vallja be. A karbonkönyvelés elmismásolását az is segíti, hogy sokuk nem szerződtet független auditort.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Valótlan adatokat közölnek az ökológiai lábnyomukról –  Kép: SXC

A közvélemény és a befektetők (pl. nyugdíjalapok) részéről egyaránt erős elvárások vetülnek a vállalatokra, hogy ökológiai lábnyomuk a lehető leginkább transzparens legyen. Az angliai Carbon Disclosure Project például évek óta próbálja levelezgetéssel és nyilvános nyomásgyakorlással rábírni a multikat, hogy éves rendszerességgel adjanak számot üvegházgáz-kibocsátásukról.

Számos cégvezető arra használja ezeket az adatokat, hogy energiapazarlásokat detektáljon és áramvonalasítsa a természeti erőforrások felhasználását az ellátási láncban. A gazdasági igazgatóknak a költségvonzatok kiszámítása (pl. kibocsátási kvóták vásárlása) miatt jönnek jól ezek az adatok.

A londoni az egyetlen tőzsde, amely kötelező jelleggel előírja a részvényeiket ott jegyző cégeknek, hogy részletes emissziós jelentéssel szolgáljanak –  írta a Reuters. Ez nemcsak az anyagországban folyó tevékenységre vonatkozik, hanem az emisszió-outsourcingra is, ami a harmadik világbeli országokban kihelyezett gyártást jelenti.

Nem szellőztetik meg a légszennyezést

Az Environmental Investment Organisation szerint számos multi fittyet hány az új ökotudatos elvárásokra (ezt megteheti, ha nem Londonban jegyzik a részvényeit), főleg orosz és délkelet-ázsiai cégek. Az EIO kiszámolta, a világ legnagyobb vállalatainak mindössze 37 százaléka jelenteti meg rendszeresen kibocsátási adatait. Vagyis a fennmaradó 63 százalék hallgat.

Megéri zöldebbnek lenni!
Világszerte és Magyarországon is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a cégek a környezettudatosságra, az energiahatékonyságra. A közhiedelemmel ellentétben azonban egy hatékonysági beruházás nemcsak PR-fogás, hanem igazi megtakarítást is jelent a cégek költségeiben. Márpedig hazánkban a vállalkozásokat elsősorban ez a tényező motiválja, hogy meghozzák a szükséges döntést.
Mindössze 21 százalékuk ellenőrizteti az adatokat független testülettel. Még meghökkentőbb, hogy az egész világon csupán egyetlen multi, a BASF német vegyipari konszern hozza nyilvánosságra az emissziót a teljes értékláncra vonatkozóan, vagyis beszállítókat, szállítást és minden egyebet belefoglalva.

Az EIO összesítésében leginkább elmarasztalt cégek között szerepel a Lukoil, az Edison International s számos gáz- és olajipari vállalat. A legjobban jelentők között főként telekommunikációs cégek találhatók, mint a Deutsche Telekom, a Singapore Telecom, a kanadai BCE és a spanyol Telefónica.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo