Közepes osztályzatot kaptak a turisták kedvelt tengerei

Az Ocean Health Index rengeteg szempontból összegzi a tengerek ”egészségét”, így többek között az élelmiszer mennyiséget, a turisztikai haszonértéket, az üvegházgáz-megkötő képességet, a biodiverzitást és a víz tisztaságát is számításba veszi.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Savasodnak a tengerek - Kép: SXC

Az óceánok egészségét mégis nehéz egyértelmű mutatókkal ábrázolni. Savasodásukról sok szó esik. Oceanológusok elhatározták, hogy az Ocean Health Index-szel megpróbálják érthető módon megvilágítani a problémákat. 1-től 100-ig terjedő skálán osztályozták az egyes országok tengereit. Gyenge, 30-50 közötti pontszámot értek el a következő országok egyes vizei: Pakisztán, Algéria, Marokkó, Peru, El Salvador, Venezuela, Jamaika, Haiti, Honduras, Szenegál, Guinea, Libéria, Elefántcsont-part, Ghana, Gabon, Sri Lanka, Vietnam, Dél-Korea, Pápua-Új-Guinea, Vanuatu. (Jelentősen emelkedhet a tengerszint.)

Közepes, 50-60 közötti pontszámot kapott: Argentína, Chile, Izland, Mexikó, Kolumbia, Dominikai Köztársaság, Cape Verde, Írország, Portugália, Spanyolország, Görögország, Törökország, Mikronézia, Marshall-szigetek, Indonézia, Fülöp-szigetek, Malajzia, India, Salamon-szigetek, Szaúd-Arábia, Dél-Afrikai Köztársaság, Mozambik, Egyenlítői Guinea, Maldív-szigetek, Tajvan, Kína.

Gyógyítják

Világszerte folynak kísérletek a tengerek ”feljavítására”. Japánban 2005 óta folyamatosan ”korallültetéssel” próbálkoznak, miután Okinawa szigeteinél a korallzátonyok 90 százaléka kihalt, bár a projekt kritikusai megjegyezték, ha nem változtatnak a tenger kémiai összetételén, a frissen hozott korallok éppúgy elpusztulnak, mint a régiek. Az első évben az új korall-állománynak csak az egyharmada maradt meg. A tájfunok roncsoló hatását kivédendő, masszív, lyukacsos kerámia-vázakat helyeztek be, hogy azon telepedjenek meg a korall-lárvák.

Thaiföldön elszaporodtak a jól jövedelmező garnélarák-telepek, ám az ezekből a talajvízbe szivárgó vegyi anyagok elszennyezték a parti területeket és a mangrove-erdőket, így a lakosságot állami támogatással veszik rá, hogy inkább pálmaolajfa-ligeteket telepítsenek – 160 ezer hektáron kiviteleztek ilyen átalakításokat.

Mangrove, a klímaszabályozó

A tenger elnyeli az üvegházgázokat, amivel szabályozza légkörünket. Elnyelő kapacitása azonban vészesen csökken a 80-as évek óta a tengerek savasodása következtében (ami viszont a túlzott CO2-felvétel miatt van). A folyamat még inkább felgyorsult az elmúlt évtizedben, állítja a Science folyóirat, 2000 és 2007 között 10 %-kal csökkent a tengerek karbonmegkötő képessége. Jelenleg 2 milliárd tonna üvegházgázt von ki a légkörből az óceán évente. Ez duplája a légi közlekedés éves kibocsátásának! A mangrove-erdők 180-szor több széndioxidot kötnek meg, mint a nyílt tengerek élővilága, holott területileg csak a sós vizek 1 százalékát fedik le. A mangrove-erdők –főként a környezetpusztítás, fairtás miatt- évente 7 százalékkal csökkennek. Pusztulásuk jelentősen gyorsabb, mint az esőerdők fogyása.

Nemcsak üdít, frissít
  • A Föld lakosságának 40 %-a tengerpartokon él, a partok 100 kilométeres körzetében pedig 50 %.
  • 350 millió embernek biztosítják megélhetését a tengerek.
  • 3000 milliárd dollárnyi forgalmat jelentenek a világ GDP-jében.
  • A tengerek 40 %-ának biológiai egyensúlyát felborította az emberi tevékenység, mind túlhalászat, mind szennyezés formájában.
  • A 2010-ben lezárult, 80 ország 2700 kutatója által elvégzett tengeri ”népszámlálásból” kiderült, hogy a tengeri fajoknak csak 12 %-át teszik ki a halak. A listán 19 %-kal szerepelnek a rákfélék, 17 %-kal a puhatestűek. A projekt 750 millió(!) dollárt emésztett fel. Sok érdekes felfedezést tettek: fehér cápák például hatalmas területeket tesznek meg, hogy egy szigetnél töltsék az év felét, a franciaországi Vizcayai-öbölben (ismertebb nevén: Biscay) pedig 20 centiméter átmérőjű óriáskagylókra is bukkantak. -A tenger az egyetlen ökoszisztéma, amelyben 8000 éves élő organizmusok is találhatók.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo