Közepes osztályzatot kaptak a turisták kedvelt tengerei

Az Ocean Health Index rengeteg szempontból összegzi a tengerek ”egészségét”, így többek között az élelmiszer mennyiséget, a turisztikai haszonértéket, az üvegházgáz-megkötő képességet, a biodiverzitást és a víz tisztaságát is számításba veszi.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Savasodnak a tengerek - Kép: SXC

Az óceánok egészségét mégis nehéz egyértelmű mutatókkal ábrázolni. Savasodásukról sok szó esik. Oceanológusok elhatározták, hogy az Ocean Health Index-szel megpróbálják érthető módon megvilágítani a problémákat. 1-től 100-ig terjedő skálán osztályozták az egyes országok tengereit. Gyenge, 30-50 közötti pontszámot értek el a következő országok egyes vizei: Pakisztán, Algéria, Marokkó, Peru, El Salvador, Venezuela, Jamaika, Haiti, Honduras, Szenegál, Guinea, Libéria, Elefántcsont-part, Ghana, Gabon, Sri Lanka, Vietnam, Dél-Korea, Pápua-Új-Guinea, Vanuatu. (Jelentősen emelkedhet a tengerszint.)

Közepes, 50-60 közötti pontszámot kapott: Argentína, Chile, Izland, Mexikó, Kolumbia, Dominikai Köztársaság, Cape Verde, Írország, Portugália, Spanyolország, Görögország, Törökország, Mikronézia, Marshall-szigetek, Indonézia, Fülöp-szigetek, Malajzia, India, Salamon-szigetek, Szaúd-Arábia, Dél-Afrikai Köztársaság, Mozambik, Egyenlítői Guinea, Maldív-szigetek, Tajvan, Kína.

Gyógyítják

Világszerte folynak kísérletek a tengerek ”feljavítására”. Japánban 2005 óta folyamatosan ”korallültetéssel” próbálkoznak, miután Okinawa szigeteinél a korallzátonyok 90 százaléka kihalt, bár a projekt kritikusai megjegyezték, ha nem változtatnak a tenger kémiai összetételén, a frissen hozott korallok éppúgy elpusztulnak, mint a régiek. Az első évben az új korall-állománynak csak az egyharmada maradt meg. A tájfunok roncsoló hatását kivédendő, masszív, lyukacsos kerámia-vázakat helyeztek be, hogy azon telepedjenek meg a korall-lárvák.

Thaiföldön elszaporodtak a jól jövedelmező garnélarák-telepek, ám az ezekből a talajvízbe szivárgó vegyi anyagok elszennyezték a parti területeket és a mangrove-erdőket, így a lakosságot állami támogatással veszik rá, hogy inkább pálmaolajfa-ligeteket telepítsenek – 160 ezer hektáron kiviteleztek ilyen átalakításokat.

Mangrove, a klímaszabályozó

A tenger elnyeli az üvegházgázokat, amivel szabályozza légkörünket. Elnyelő kapacitása azonban vészesen csökken a 80-as évek óta a tengerek savasodása következtében (ami viszont a túlzott CO2-felvétel miatt van). A folyamat még inkább felgyorsult az elmúlt évtizedben, állítja a Science folyóirat, 2000 és 2007 között 10 %-kal csökkent a tengerek karbonmegkötő képessége. Jelenleg 2 milliárd tonna üvegházgázt von ki a légkörből az óceán évente. Ez duplája a légi közlekedés éves kibocsátásának! A mangrove-erdők 180-szor több széndioxidot kötnek meg, mint a nyílt tengerek élővilága, holott területileg csak a sós vizek 1 százalékát fedik le. A mangrove-erdők –főként a környezetpusztítás, fairtás miatt- évente 7 százalékkal csökkennek. Pusztulásuk jelentősen gyorsabb, mint az esőerdők fogyása.

Nemcsak üdít, frissít
  • A Föld lakosságának 40 %-a tengerpartokon él, a partok 100 kilométeres körzetében pedig 50 %.
  • 350 millió embernek biztosítják megélhetését a tengerek.
  • 3000 milliárd dollárnyi forgalmat jelentenek a világ GDP-jében.
  • A tengerek 40 %-ának biológiai egyensúlyát felborította az emberi tevékenység, mind túlhalászat, mind szennyezés formájában.
  • A 2010-ben lezárult, 80 ország 2700 kutatója által elvégzett tengeri ”népszámlálásból” kiderült, hogy a tengeri fajoknak csak 12 %-át teszik ki a halak. A listán 19 %-kal szerepelnek a rákfélék, 17 %-kal a puhatestűek. A projekt 750 millió(!) dollárt emésztett fel. Sok érdekes felfedezést tettek: fehér cápák például hatalmas területeket tesznek meg, hogy egy szigetnél töltsék az év felét, a franciaországi Vizcayai-öbölben (ismertebb nevén: Biscay) pedig 20 centiméter átmérőjű óriáskagylókra is bukkantak. -A tenger az egyetlen ökoszisztéma, amelyben 8000 éves élő organizmusok is találhatók.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo