Klímablog cikkei


Klímablog cikkei

Milyen célokat kergetnek a párizsi klímacsúcson?

Milyen célokat kergetnek a párizsi klímacsúcson? 

A párizsi klímacsúcs előtt áttekintjük a főbb adatokat a kibocsátáscsökkentési célokról és az emissziónövekedés lehetséges szcenárióiról. A zárómegállapodás tervezete 55 oldalas, és 1490 pontot tartalmaz.
Párizsi klímacsúcs előtt: alapkérdésekben sincs konszenzus

Párizsi klímacsúcs előtt: alapkérdésekben sincs konszenzus 

A jelenlegi kalkulációk szerint az egyes országok emissziócsökkentési ígéreteivel 2,7 Celsius-foknál lehetne megfékezni a globális felmelegedést az évszázad végére. Már ha az államok tartják magukat vállalásaikhoz. Jövő héten kezdődik a párizsi klímacsúcs.
Már csak három példány él a világon ebből az állatból

Már csak három példány él a világon ebből az állatból 

Elpusztult egy példány a kihalás közvetlen közelébe került fehér rinocéroszok közül. A Nola nevű állat halálával összesen hárman maradtak a világon.
100% megújuló termelés - ilyen is van

100% megújuló termelés - ilyen is van 

Sok szó esik arról, hogy a cégeknek, nagyvállalatoknak milyen fontos szerepe van a fenntartható fejlődés felé való haladásban. Vannak cégek, amelyek bizonyítják, hogy nem álom teljes mértékben megújuló forrásokból működtetni akár egy nagyvállalatot sem.
Országnyi erdőségek tűnnek el évente

Országnyi erdőségek tűnnek el évente 

Kikalkulálták, hány darab fa van a Földön: körülbelül 3040 milliárd. Vagyis a Föld minden lakójára 422 fa jut. De vészes gyorsasággal fogynak az erdőségek.
A globális emisszió 78 százalékának árát senki nem fizeti meg

A globális emisszió 78 százalékának árát senki nem fizeti meg 

A klímaharc egyik kulcsfontosságú eszköze az üvegházgáz-emisszió beárazása. A Világbank jelentése szerint 2012 óta duplájára nőtt a karbonpiacok volumene, vagyis azok a regionális rendszerek, melyek megfizettetik a nagy kibocsátókkal légszennyezésüket.
Halódó vidék és fiktív tőke a vidékfejlesztésben

Halódó vidék és fiktív tőke a vidékfejlesztésben 

A "szelíd térségfejlesztés" alapelveiről, a környezetbarát tisztítási technológiákról és a gazdaság entrópiájáról esett szó a Fenntartható termelés, fogyasztás és fejlesztés nevű szekcióban.
Ürge-Vorsatz Diana: a világtörténelem egyik legnagyobb sikerét könyvelhetjük el

Ürge-Vorsatz Diana: a világtörténelem egyik legnagyobb sikerét könyvelhetjük el 

Az ENSZ által deklarált Millenniumi Fejlesztési Célok hangzatosnak és irreálisan nagy horderejűnek tűnnek, mégis az emberi történelem egyik legnagyratörőbb, az alapvető szegénységet felszámoló programként értékelte Ürge-Vorsatz Diána. A szakember nem derűlátó a felmelegedés 2100-ig történő megfékezését illetően.
Növények harca: predátor vs. őshonos

Növények harca: predátor vs. őshonos 

A túlzottan domináns, terjeszkedő növényfajok terjedése nagy veszteségeket okoz az ökoszisztémákban. Vannak olyan predátorfajok, melyek 50 országban szorítják ki az őshonos fajokat.
A termőföldek fele már károsodott

A termőföldek fele már károsodott 

A sivatagosodás évente tízezermillió dolláros kárt okoz a világgazdaságnak és több tízmillió embert űz el lakhelyéről, derült ki az ENSZ vizsgálatából. Mindez annak tetejében, hogy globálisan a termőföldeknek közel fele már amúgy is károsodott.

Ilyen, amikor egy olajboom véget ér 

Az olajhomok kitermelés hosszú távú játszma: az infrastrukturális befektetések megtérülése 40 év. De az olajár csökkenése miatt gazdaságtalanná vált a kitermelés e módja. Ami rendkívül környezetszennyező is.

Hajléktalanok helyén laknak a Szilícium-völgyi guruk 

A Szilícium-völgyben sem fenékig tejfel az élet. A jól kereső mérnökök és programozók kénytelenek 14 négyzetméteres konténereket bérelni, annyira nagy a lakáshiány San Franciscóban és környékén.

152 kilométer autóúttal ér fel egy kiló bárányhús 

A toplista szerint a húsevéssel szennyezzük leginkább bolygónkat, mert az állattenyésztésnek a legnagyobb a CO2-vonzata. Egy kiló bárányhús elfogyasztása egyenlő azzal a füstkibocsátással, mintha 152 kilométert tennék meg autóval.

Mi a közös a pizzadobozban, a jegesmedvében és benned? 

Van egy kémiai anyag, amit mostanra egyszerűen nem lehet kikerülni. Van a popcorn zacskójában, a bútorok bevonatában de még jegesmedvékben is megtalálták.

Két kilométeres fal tisztítaná az óceánt 

Amikor 2009 májusában Oprah Winfrey bemutatta beszélgetős műsorában a Csendes-óceánban hömpölygő szeméthegyet, felhördült a fél világ. Most egy fiatalember sajátos találmánnyal akarja megtisztítani az óceánokat a förtelmes hordaléktól.

Ahol alanyi jogon jár 2000 dollár 

Kész buli alaszkai lakosnak lenni. Aki az előző naptári évben végig bejelentett lakos volt, részesül az állam kasszájába befolyó olajbevételből. Alanyi jogon 2000 dollárt kapnak kézhez októberben.

Beleszeretett a tévésztár a génmódosításba 

A Disney-birodalom által felkapott tévés-tudós-showman Bill Nye sokat tett a klímaváltozás problémájának ismertté tételéért, így sokakat meglepetésként ért, hogy beállt a GMO-pártiak táborába.

Méreg helyett programozott halál 

A génmódosítást vetik be a tudósok a növényeket és termésüket pusztító ízeltlábúak ellen: a kártékony bogarak nőnemű egyedei hibás génszerkezetű nőnemű utódokat hozzanak létre, melyek elpusztulnak.

Már élni sem lehet a szmogtól a földi paradicsomban 

Minden idők legnagyobb szmogja – füstködje – lepte el Délkelet-Ázsiát. Az ok még csak nem is a motorizáció, hanem az illegális erdőirtás.

Ingyen zöldít várost a sztárépítész 

Nyolcvanhat évesen az emberek nagy része már réges-rég visszavonult. Nem így Frank Gehry, a világ egyik leghíresebb építésze. A hollywoodi filmekből ismert, aszfalttal kibélelt Los Angeles-folyót akarja revitalizálni.

Filmes helyett igazi természetet tervez az Oscar-díjas mester 

A kultikus rajongásnak örvendő, Oscar díjas anime filmrendező, Hayao Miyazaki hátat fordít a filmkészítésnek és természeti értékeket megőrző parkot hoz létre egy eldugott szigeten. Persze már megrajzolta az első látványterveket.

Van pénz világjobbításra 

A "world-positive" szót használják a világjobbító vállalkozások megnevezésére manapság. Olyan kockázati tőke alap is létezik Amerikában, amely ezek finanszírozására koncentrál.

A jótékony pénzekkel sem lehet szórakozni - perel Bill Gates Alapítványa 

Viszonylag ritka, hogy egy világhírű jótékonysági alap csatlakozik a felperesek közé egy korrupciós botrányban. Bill Gates világegészségügyet és oktatást támogató, s a szegénység megszüntetéséért küzdő alapítványa épp ezt teszi most a brazil állami olajcég elleni perben, mégpedig részvényesként.

A gazdagokat sújtaná a tranzakciós adó Amerikában 

Egy fenntartható társadalomban kulcsfontosságú feladat lenne a vagyoni egyenlőtlenségek mielőbbi csökkentése. Warren Buffett egyetért a vagyonos befektetők által pörgetett származékos ügyletek, derivatívák adóztatásával, mégsem arra a demokrata politikusra szavazna, aki bevezetné ezt az adónemet, ha megválasztják elnöknek.

Új Kairót építenének a sivatagban 

Koszos, büdös, zsúfolt és omladozó város Kairó, mégis nagy turisztikai célpont békeidőben, mert a város közelében vannak a gízai piramisok. Az egyiptomi kormány új fővárost húzna fel a sivatagban a dubai Burdzs Kalifa építtetőjével. Sokan ellenzik a tervet, mondván egy drága, csillogó-villogó város nem oldaná meg a lakhatási szegénység problémáját.

DiCaprio leszámolt a fosszilis energiával 

Leonardo DiCaprio is azon befektetők között van, akik mintegy 17 ezer milliárd font értékben kivonják tőkéjüket a fosszilis energiahordozók piacáról.

Kábítószerként függünk a cukortól 

Globális népbetegség a diabétesz, terjedését nem tudták megállítani, holott olyan krónikus betegségeket, mint a malária és a TBC sikerült visszaszorítani. Magyarországon napi kalóriánk 7 százalékát szerezzük be az ételek cukortartalma révén, ami szerencsére alacsony érték az EU-ban.

Az olajszektorba fektet az egyház  

Az amerikai püspökök konferenciája etikus gazdálkodást vár el az érsekségektől, és ellenzi a pornóval, abortusszal, cigarettával, fegyverekkel kapcsolatos részvénybefektetéseket. De az energiacégekre nem vonatkozik a tiltás. Ferenc pápa ökotudatos enciklikája után ezt is át kell gondolni.

18 dolog, ami piszkosabb, mint a vécénk 

Tudósok megvizsgálták, mely dolgok tartalmaznak több baktériumot, mint a vécénk. A férfiak sűrű szakálla prominens helyet vívott ki az összesítésben. A legpiszkosabb tárgyak felületén akár 200 000 baktérium is pihenhet.

Istent és az olajérdekeket szolgálná miniszterként Sarah Palin  

Donald Trump azt nyilatkozta, hogy szívesen foglalkoztatna Sarah Palinhez hasonló erős női személyiséget a kabinetjében, ha megválasztják amerikai elnöknek. A CNN megkérdezte Palint, melyik tárcát érezné testhez állónak.

Szuperszámítógép kéne a klímaváltozás megjósolásához 

Az éghajlatváltozás olyan sok tényezős folyamat, aminek modellezésére jelenleg nem létezik elég nagy kapacitású számítógép. Becslések szerint százszor nagyobb erejű komputer kellene, mint amilyet a technológiai mai fejlettségi szintjénél elő tudnak állítani.

Gyorsul a méhek pusztulása: de miért? 

Élelmiszerigényünk 90%-át 100 növényfajtával elégítjük ki. Ezekből 71-et méhek poroznak be. Korunk legkeresettebb migráns munkásai a méhek. Bérbe adják őket beporzásra. Megnéztük milyen teóriák vannak forgalomban a populáció megcsappanásáról.

Itthon is lemondhatunk a zacskókról 

A környezetbarát vásárlás egyik legfontosabb eleme a keletkező hulladék csökkentése. Ennek érdekében kiváló megoldás a "lédig" élelmiszerek vásárlása. A csomagolásmentes üzletekben olyasmit is vehetünk otthonról hozott edényben hazaszállítva, amit máshol nem. Végre már Magyarországon is.

Már az ablakunk is okos lesz 

Az okostelefonok, okostévék, okoskarórák, okosautók és okosmérők után itt vannak az okosablakok. Mobiltelefonról vezérelhetők és tetszés szerint állítható a dőlési szögük és a rajtuk lévő fényvisszaverő réteg, hogy minél kevesebb forróságot okozzon az üvegre verődő napsugár. Ez mind szép, de még az okosmérők elterjedése is várat magára. Miért?

Halászrabszolgaság: lefejezik, aki szökni próbál 

Félelmetes választ adnak a világ egyes részein bizonyos cégek a drasztikus munkaerőhiányra. Délkelet-Ázsiában halászatra is alkalmaznak embereket erőszakkal.

Titkos tengere van Kínának 

A földfelszín alatt helyezkedik el a feltételezett tenger, méghozzá a Takla-Makán sivatag alatt. Nem az a fajta hely, ahol vizet remélne az ember.

Szinte semmi energiát nem fogyaszt az új ruhaszárító 

A Tennesse-ben élő Ayyoub Momen olyan új eljárást dolgozott ki, mely energiatakarékosan szárítja a ruhákat. És 14 másodperc alatt kész a ruhadarab.

Közeleg a tömeges fajpusztulás a tengeri bányászat miatt 

Küszöbön van a tengeri ökoszféra történetének egyik nagy fajpusztulási hulláma. Öröm az ürömben: bár a folyamat nem visszafordítható, még mindig van rá idő, hogy a károk mérsékeljük, ha gyorsan beavatkozunk. A sós vizű ökoszisztémák egészsége regenerálható.

A klímatudósok és az olajlobbi is támadja a bioetanolt 

Sosem értenek egyet a klímatudósok és az olajlobbi, de ebben az egy kérdésben igen. A bioüzemanyagok nemhogy csökkentik a környezetszennyezést a fosszilis üzemanyagokhoz képest, de magasabb az ÜHG-vonzatuk. A tudósok mellett a Big Oilként és Big Cornként becézett érdekcsoportok is felemelték szavukat. Mindenki más-más okból.

Az óceánt is átutazza a szmog 

Kínában a legnagyobb a szmog az egész földkerekségen. Kaliforniában a legnagyobb a szmog Amerikában. A kettő összefügg. Az USA pekingi nagykövetsége a Twitteren tesz hozzá óránként légszennyezettségi adatokat, mely jóval durvább helyzetről számol be, mint azt a kínai hatóságok hajlandók lennének elismerni.

Zöld sztárok: Julia Roberts komposztálna, Orlando Bloom a ökootthonra esküszik 

Körülnéztünk, kik a leginkább ökotudatos hírességek. Van akik csak újabban ébredtek fel az ökológiai kihívásokra, veszélyekre és válaszoltak rá életmódjuk megváltoztatásával, de van akinél mindez már sok évtizedes szenvedély.

Áramot termel az elefánt az állatkertben 

A müncheni állatkertben az elefánt segítségével égnek a lámpák. A testes állat ürülékéből állítják elő azt a biogázt, mely meghajtja az állatkert áramhálózatát. A torontói állatkert is hasonló biogáz-üzemet készül létesíteni.

Hollywoodot és a Szilícium-völgyet is elérte a vízhiány 

Beköszöntött a klímaváltozás legrosszabb szcenáriója: négy éve nem esik elég eső Kaliforniában. Száz éve nem volt ott ilyen súlyos szárazság, igazából valószínűleg azelőtt sem, mert csak száz éve mérik a csapadékmennyiséget államilag. Az állam most 25 %-kal kevesebb vízfogyasztást engedélyez a polgároknak és vállalkozásoknak. A gyepüket eszetlenül locsoltató filmsztárokat kritizálja a helyi lakosság.

Tengeri szemétből készít sportcipőt az Adidas 

A sportruhagyártó az óceánban sodródó szeméthegyeket hasznosítja újra mint sportcipő-alapanyagot. A prototípust más plasztik-termékek is követik hamarosan.

Nem fizet rezsit a Tetris tulajdonosa 

A tehetősek villanegyedében, Honoluluban él 557 négyzetméteres, csodás panorámájú otthonában minden számítógépes játékok atyja. És lekapcsolta magát az áramhálózatról. Nem azért, mert anyagilag rászorulna. Hanem mert szívinfarktus utáni halálközeli élményében rájött, hogy az energiasemlegességre kell törekednie. És új vállalkozásával erre segíti rá klienseit.

Nem drágább a bio repülés, mégse használják 

A légitársaságok legnagyobb költségtétele az üzemanyag, mégis üzemanyagigényüknek csak töredékét szerzik be megújuló forrásokból. Pedig a bioüzemanyag ára versenyképes és ráadásul 80 %-kal kevesebb emisszióval jár.

A pápa elítéli az emissziókereskedelmet, Bush pedig a pápát 

Egyre többször szólal fel ökológiai kérdésekben Ferenc pápa. Júniusban enciklikát szentelt a témakörnek. Kijelentéseit többé nem ignorálhatják a világ kereszténydemokrata politikusai, de az USA-ban az olajlobbinak hagyományosan kedvező konzervatívok sem.

Alkalmazás segít az élelmiszerpazarlás csökkentésében 

Még mindig döbbenetes mennyiségű élelmiszer kerül a kukába, ami mára szerencsére a forgalmazókat is zavarja. Egy nagyáruház lánc Nagy Britanniában egy alkalmazást fejlesztett, hogy tegyenek valamit ez ellen.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Pénzszerzés

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések  

11 ezer háztartásnak ítéltek meg összesen több mint 45 milliárd forint támogatást.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo