Közeleg a tömeges fajpusztulás a tengeri bányászat miatt

Küszöbön van a tengeri ökoszféra történetének egyik nagy fajpusztulási hulláma. Öröm az ürömben: bár a folyamat nem visszafordítható, még mindig van rá idő, hogy a károk mérsékeljük, ha gyorsan beavatkozunk. A sós vizű ökoszisztémák egészsége regenerálható.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Eddig viszonylag jól megúszták a klímaváltozást a tengeri élőlények a szárazföldi fajokhoz képest. De az óceánok savasodása és a túlhalászás további csapásokat mér rájuk. A tisztánlátást a kérdésben nehezíti, hogy egy víz alatt élő faj jóléte nehezebben megfigyelhető, mint szárazföldi társaiké, főleg azon állatoké, melyek több ezer kilométerre élnek a partoktól.

fotók: freeimages.com

Vélhetően azért állt elő az a helyzet, hogy a rangos Science szaklapban közzétett dolgozatnak több száz tudományos forrást, tanulmányt, kutatást kellett összevetnie, vagyis korábbi eredményekre hagyatkoztak a kutatók.  Mégis áttörésről van szó, hiszen eddigi elemzések nem tudták ilyen részletességgel és pontossággal felvázolni a közeljövőben esedékes fajpusztulást. Az óceáni élővilág helyzetét bonyolítja a változatosság is: ami az egyik tengerben igaz, egy másik tengerben nem feltétlenül az.

A tanulmány legfontosabb megállapításai:

  • A fajok kihalása gyorsulóban van. De nem megállíthatatlan.
  • Való igaz, hogy némely fajok a túlhalászat miatt jutottak a kihalás szélére, de sokkal alattomosabb és erősebb veszélyt jelent az élőhelyről való kiszorulás, pontosabban az élőhelypusztulás, ami szinte mindig az emberi kéz (és technológia) műve.
  • Eddig a korallszigetek 40%-át vesztettük el világszerte. Ezek a tengerek savasodása miatt nem tudnak újratermelődni, illetve erodálódnak és kihalnak. A savasodást pedig a tengerre nehezedő, növekvő ÜHG-elnyelési kényszer okozza.
  • A tengerek melegednek. Számos halfaj már megkezdte a hidegebb öblökbe és tengerekbe vándorlást. Virginiában honos fajok például már New Jersey partjainál fickándoznak. 
  • Az sem elképzelhetetlen, hogy egyes fajok kihalása bizonyos régiókban életteret nyújt másutt már veszélybe került, más fajoktól veszélyeztetett fajok számára. 
  • A mangrove-ligeteket egyre több helyen vágják le, hogy halfarmoknak adjanak helyet. 2035-re ezekből származnak az emberi fogyasztás céljából piacra kerülő halak többsége.
  • A bálnák egyre gyakrabban ütköznek hajókkal, ami első látásra arra utalna, hogy sok van belőlük. Pedig számuk megcsappant. A karambolok oka: egyre több a konténereket szállító teherhajó, mely Ázsiából a nyugati világba és visszafelé cirkál.
  • -Már a tengerfenéket is bányásszuk. A jelenlegi szerződések 1,19 millió négyzetkilométernyi területet fednek le. 2000-ben még semmilyen ilyen jellegű tevékenységet nem végeztek a világban. A mélytengeri bányászattal eddig érintetlen ökoszisztémákat tehetünk tönkre, tovább terjesztve az ember okozta környezetszennyezést. 
Szárazföldi déjá vu

A fosszilis maradványok azt mutatják, hogy a fajpusztulás eddig sem kerülte el a tengereket, de az élővilág ilyetén történő eltűnése csak az ipari forradalom eljövetelével lett számottevő mértékű. Ehhez minden bizonnyal köze van a megnövekedett üvegház-kibocsátáshoz. Az utak, vasúti pályák, gyárak, városok terjeszkedése jelentős kiterjedésű élőhelytől fosztotta meg az állatvilág tagjait.

Az elmúlt 500 évben 514 állatfaj halt ki a szárazföldön azok közül, amelyeket egyáltalán ismerünk. (Még manapság is fedeznek fel "új" fajokat az esőerdők mélyén.) Vagyis átlagosan évente egy faj pusztult ki. Ez persze csalóka átlagolás, hiszen a folyamat az elmúlt évtizedekben gyorsult igazán.

Az új tanulmány 15 faj eltűnését azonosította a tengerekben (köztük van a karibi barátfóka és a Steller tengeritehén), javarészben olyan fajok, melyek élelmiszer és élőhely tekintetében részben a szárazföldi állapotoktól függtek. Az eltűnt fajok valós száma persze a 15-nél minden bizonnyal jóval nagyobb.

Forrás: Science, The New York Times

Gerincrendellenesség a vízcsapból
Észak-Karolina államban a Camp Lejeune nevű katonai bázisnál történő folyamatos vízszennyezést gyerekek rákos megbetegedéseivel hozták összefüggésbe orvosok. A haditengerészeti bázison a csapból szennyezett víz folyt, amely gerincfejlődési rendellenességeket okozott (spina bifida: a gerincoszlop nem záródik rendesen).
A szomorú eredményekre 12 598 személy vizsgálatából, akik 1968 és 1985 között születtek. Közülük állítólag százhatan születtek különféle rendellenességekkel, de az orvosok csak 52 esetben tudták ezt megerősíteni, a többieknél nem volt bizonyítható, hogy szervezetükbe -vagy anyjuk testébe- bekerült a szennyezett víz.
A bázison 1985-ben zárták be az ivóvízkutakat, melyekbe megrepedt földalatti aknákból kiszivárgó, valamint egy közeli, ruhatisztítást végző cégtől érkező ipari szennyvíz hatolt be.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo