Az óceánt is átutazza a szmog

Kínában a legnagyobb a szmog az egész földkerekségen. Kaliforniában a legnagyobb a szmog Amerikában. A kettő összefügg. Az USA pekingi nagykövetsége a Twitteren tesz hozzá óránként légszennyezettségi adatokat, mely jóval durvább helyzetről számol be, mint azt a kínai hatóságok hajlandók lennének elismerni.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elhúzódó aszály egyre rosszabb levegőt eredményez a városlakóknak. A hő, a városi flaszterból kiáradó meleg és a forgalmi dugókban dekkoló autókból pöfögő káros anyagok veszélyes kölcsönhatásra lépnek egymással. De a szmog a téli hónapokat is tönkre teszi.

A University of California új vizsgálatai kimutatták, hogy a kaliforniai San Joaquin Valley-ben terjengő szmog 10%-a Ázsiából és más földrészekről származik. San Francisco és környéke tulajdonképpen beszippantja a Csendes-óceán felett utazó, túlnépesedett-"túlautósodott" kínai metropoliszokból kieregetett szmogot, vélik szakértők.

A Sacramentótól délre elterülő völgyben lakók körében kétszer magasabb az asztmás megbetegedések aránya, mint Kalifornia más régióiban, ami a szmogban lévő fekete koromrészecskéknek tudható be.

Tipikus nap Los Angeles-ben. Szmogban dereng az angyalok városa
(fotók: freeimages.cöm)

Miből áll a szmog?
Korom széntüzelésű erőművek és gyárak kéményeinek füstjéből, gépjárművekből kipufogott szennyező anyagok, aeroszol, por stb.
Kifulladásig: USA
  • 2014 nyarán Kaliforniában 99 nap volt olyan, amikor a szövetségi szmoghatárt meghaladta a levegő szmogtartalma. 2013-ban 89 volt az ilyen napok száma.
  • 2014-2015 telén 24 nap volt szennyezettebb, mint az államilag megengedett szint. 2012-2013 telén 16 nap.
  • A kaliforniai lakosságnak csaknem 70 %-a, mintegy 28 millió ember van kitéve a rossz minőségű levegő ártalmainak.
  • A dolog azért is érdekes, mert éppen a San Joaquin-völgyet tartják Amerika kenyereskosarának, ahol az élelmiszernövények nagy részét megtermelik. Száraikra, leveleikre tehát sok szennyező anyag rakódik.
  • Az ózonszennyezés amerikai toplistáját 5 kaliforniai város vezeti, Los Angeles, Visalia, Bakersfield, Fresno és Sacramento áll az élen. Ennek köze van ahhoz is, hogy immár 3-4 éve tart az aszályos időszak és a száraz talajból mindenféle részecske könnyebben száll fel a levegőbe, ahelyett, hogy a csapadék bemosná őket a földbe. A lista további vezető helyezéseit Houston, Dallas, az ugyancsak kaliforniai Modesto, Las Vegas, Phoenix kaparintották meg.
  • A dobogós helyezés dacára a kaliforniai levegő minősége igenis javult: itt-ott kevesebb a szmogos nap évente. A káros részecskék jelenléte is csökkent, 70 %-kal kevesebb napon okoznak bajt Los Angeles-ben, San Franciscóban, Sacramentóban és San Diegóban.

Modernkori csendélet
(képek: freeimages.com)

Szmogadatok
Peking: PM2,5 részecskék: 85,9 mikrogramm/köbméter (4 %-kal kevesebb, mint egy évvel korábban.
A városvezetés 60 mikrogrammra szeretné mérsékelni a szmogot.
Országos átlag: 35 mikrogramm/köbméter
Kifulladásig: Ázsia és az levegő-apokalipszis

Az elmúlt 7 évben a 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskék előfordulása Peking levegőjében az ötszöröse volt az ENSZ Világegészségügyi Szervezete (WHO) szerint egészségkárosodás nélkül tolerálható szintnek.

Ez az ára annak a robusztus gazdasági fejlődésnek, amely milliókat emelt ki a szegénysorból - csak éppen túl nagy terhelést jelent az emberek tüdejének.

A szmogról szóló adat persze nem a kínai illetékesektől származik, hanem a pekingi amerikai nagykövetségen elhelyezett mérőeszközből.

  • A Greenpeace és a Peking University tudósainak becslése szerint 2013-ban 257 000 halálesetnek volt oka a szmog (31 város polgárai voltak érintve), amivel a légszennyezettség prominensebb halálokká vált, mint a dohányzás. 
  • A kínai polgárok légtisztítókat vesznek otthonukba, s bölcsödés-óvodáskorú gyerekeiket nem engedik ki a lakásból a szmogriadó napjain. A TechSci Research szerint az ilyen készülékek eladásai 33 %-kal nőttek az országban. A legdrágább típusok 574 dollárba kerülnek (160 700 forint). Ez megfelel egy havi átlagfizetésnek Pekingben.
  • 2012-ben a város történetének legrosszabb évét könyvelte el Hong Kong a légszennyezettség tekintetében. Tízszer rosszabb volt a levegő minősége, mint 2005-ben. A városvezetés kritikusai úgy látják, a honatyák azért késlekedtek a levegőszabályozásról szóló törvények megalkotásával, hogy bizonyos építkezések zöld utat kaphassanak.
  • 2013 januárjában olyan szintre hágott a levegő szennyezettsége, hogy a világsajtó és a pekingi lakosság airpokalypse-ról beszélt.
  • Peking vezetői 2012-ben azt ígérték, hogy 2015-re 15 %-kal mérséklik a város levegőjében a 2,5 mikrométernél kisebb (2.5M) részecskék tartalmát a 2010-ös szinthez képest, a levegő -más anyagokat is magába foglaló- szennyezettségét pedig 30 %-kal csökkentik. 
  • A kínai illetékesek csak 2012 elején kezdték el közölni a 2,5 mikrométeres vagy annál kisebb átmérőjű részecskék előfordulását a levegőben. (Addig megálltak a 10 mikrométernél.) De még ez az alaposabb jelentés is jóval szebb, mint az amerikai követség mérései, melyek rendre durvább értékeket mutatnak ki a hivatalosnál.
  • 2020-re 1,6 millió elavult autók kívánnak a kínai hatóságok kivonni az utakról. Cementgyárakat és széntüzeléses erőműveket is bezárnak. Peking 2017-re -2013-tól kezdődően- 10 millió tonnára korlátozza éves szénfogyasztását, ami mintegy 62 %-kal kevesebb, mint az idén várható szénhasználat és azzal jár, hogy évente 13 millió tonnával kevesebb szén köt ki a kályhákban és erőművekben. A városban és környékén 133 000 hektár új erdőséget is telepítenek, hogy az felszívja a levegőből a széndioxidot. 
  • Peking időközben 3 széntüzelésű erőművet zárt be. Ezeket gázzal üzemelő létesítményekkel váltják ki. 
  • 2005-ben Kína légszennyezése 112 milliárd dolláros bevételkiesést okozott a gazdaságnak, szól a MIT becslése. 1975-ben ez az összeg 22 milliárd dollár volt. A kalkuláció a betegség vagy halál miatt elveszett szabadidős tevékenységeket -és az abból származó kiadásokat, bevételeket- is számba vette.
  • A 80-as években körülbelül 10-szer vagy 16-szor volt magasabb Kína szmog-részecske koncentrációja, mint a WHO által megengedett szint. 2005-re ezt sikerült letornáznia a kívántnál ötszörösen rossz szintre. 
  • Kína csak a 2000-es években kezdte figyelni az ózon hatását a társadalomra, az egészségre és a gazdaságra.
  • A kínai kormány bíztatására idén 32 bank 64 fémgyárnak folyósít 100 milliárd dollárt technológiai korszerűsítés céljából. Ez főként azt jelenti, hogy kéményeik szűrőkkel látják el.
Forrás: Reuters

Gomolyog a szmog Torontóban.

Stroke-ot okozhat a szmog
A szmog részecskéi olyan kicsik, hogy könnyedén lerakódnak a tüdőben és bekerülnek a véráramba is.
Egy Bostonban végzett, 1700 stroke-betegre irányuló kutatás arra talált bizonyítékot, hogy a "jó" helyett csak "mérsékelten jó" minőségű levegő növeli a stroke kockázatát. (Az alanyok 1999 és 2008 között kaptak stroke-ot.) Mivel egyes napokon erősebb a szmog, máskor gyengébb, ezt vetették össze a lebetegedés dátumával.
Mint kiderült, már az amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) által megengedett szmognál is kétségtelenül jelen van az egészségre gyakorolt kedvezőtlen hatás: a "mérsékelten jó" levegőjű napokon 34 %-kal magasabb volt a stroke esélye, mint a tiszta levegőjű napokon. A jelenségért az orvosok a nitrogéndioxidot okolják, mely a járművekből ered.
Egy chicagói felmérés kimutatta a 70-es éveikben járó nőknél, hogy minél nagyobb volt lakóhelyükön a szmog, annál gyakoribb náluk a kognitív funkciókban előálló leépülés. Mivel az erek a külső környezetre adott válaszként összehúzódnak és tágulnak, a szmog ebben is szerepet játszik.
Egy kínai vizsgálatban úgy találták, 39 %-kal nagyobb a demencia esélye a szmogos környezetben élő nőknél. Ez is az agyi erek összeszűkülésével hozható kapcsolatba.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo