Az óceánt is átutazza a szmog

Kínában a legnagyobb a szmog az egész földkerekségen. Kaliforniában a legnagyobb a szmog Amerikában. A kettő összefügg. Az USA pekingi nagykövetsége a Twitteren tesz hozzá óránként légszennyezettségi adatokat, mely jóval durvább helyzetről számol be, mint azt a kínai hatóságok hajlandók lennének elismerni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elhúzódó aszály egyre rosszabb levegőt eredményez a városlakóknak. A hő, a városi flaszterból kiáradó meleg és a forgalmi dugókban dekkoló autókból pöfögő káros anyagok veszélyes kölcsönhatásra lépnek egymással. De a szmog a téli hónapokat is tönkre teszi.

A University of California új vizsgálatai kimutatták, hogy a kaliforniai San Joaquin Valley-ben terjengő szmog 10%-a Ázsiából és más földrészekről származik. San Francisco és környéke tulajdonképpen beszippantja a Csendes-óceán felett utazó, túlnépesedett-"túlautósodott" kínai metropoliszokból kieregetett szmogot, vélik szakértők.

A Sacramentótól délre elterülő völgyben lakók körében kétszer magasabb az asztmás megbetegedések aránya, mint Kalifornia más régióiban, ami a szmogban lévő fekete koromrészecskéknek tudható be.

Tipikus nap Los Angeles-ben. Szmogban dereng az angyalok városa
(fotók: freeimages.cöm)

Miből áll a szmog?
Korom széntüzelésű erőművek és gyárak kéményeinek füstjéből, gépjárművekből kipufogott szennyező anyagok, aeroszol, por stb.
Kifulladásig: USA
  • 2014 nyarán Kaliforniában 99 nap volt olyan, amikor a szövetségi szmoghatárt meghaladta a levegő szmogtartalma. 2013-ban 89 volt az ilyen napok száma.
  • 2014-2015 telén 24 nap volt szennyezettebb, mint az államilag megengedett szint. 2012-2013 telén 16 nap.
  • A kaliforniai lakosságnak csaknem 70 %-a, mintegy 28 millió ember van kitéve a rossz minőségű levegő ártalmainak.
  • A dolog azért is érdekes, mert éppen a San Joaquin-völgyet tartják Amerika kenyereskosarának, ahol az élelmiszernövények nagy részét megtermelik. Száraikra, leveleikre tehát sok szennyező anyag rakódik.
  • Az ózonszennyezés amerikai toplistáját 5 kaliforniai város vezeti, Los Angeles, Visalia, Bakersfield, Fresno és Sacramento áll az élen. Ennek köze van ahhoz is, hogy immár 3-4 éve tart az aszályos időszak és a száraz talajból mindenféle részecske könnyebben száll fel a levegőbe, ahelyett, hogy a csapadék bemosná őket a földbe. A lista további vezető helyezéseit Houston, Dallas, az ugyancsak kaliforniai Modesto, Las Vegas, Phoenix kaparintották meg.
  • A dobogós helyezés dacára a kaliforniai levegő minősége igenis javult: itt-ott kevesebb a szmogos nap évente. A káros részecskék jelenléte is csökkent, 70 %-kal kevesebb napon okoznak bajt Los Angeles-ben, San Franciscóban, Sacramentóban és San Diegóban.

Modernkori csendélet
(képek: freeimages.com)

Szmogadatok
Peking: PM2,5 részecskék: 85,9 mikrogramm/köbméter (4 %-kal kevesebb, mint egy évvel korábban.
A városvezetés 60 mikrogrammra szeretné mérsékelni a szmogot.
Országos átlag: 35 mikrogramm/köbméter
Kifulladásig: Ázsia és az levegő-apokalipszis

Az elmúlt 7 évben a 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskék előfordulása Peking levegőjében az ötszöröse volt az ENSZ Világegészségügyi Szervezete (WHO) szerint egészségkárosodás nélkül tolerálható szintnek.

Ez az ára annak a robusztus gazdasági fejlődésnek, amely milliókat emelt ki a szegénysorból - csak éppen túl nagy terhelést jelent az emberek tüdejének.

A szmogról szóló adat persze nem a kínai illetékesektől származik, hanem a pekingi amerikai nagykövetségen elhelyezett mérőeszközből.

  • A Greenpeace és a Peking University tudósainak becslése szerint 2013-ban 257 000 halálesetnek volt oka a szmog (31 város polgárai voltak érintve), amivel a légszennyezettség prominensebb halálokká vált, mint a dohányzás. 
  • A kínai polgárok légtisztítókat vesznek otthonukba, s bölcsödés-óvodáskorú gyerekeiket nem engedik ki a lakásból a szmogriadó napjain. A TechSci Research szerint az ilyen készülékek eladásai 33 %-kal nőttek az országban. A legdrágább típusok 574 dollárba kerülnek (160 700 forint). Ez megfelel egy havi átlagfizetésnek Pekingben.
  • 2012-ben a város történetének legrosszabb évét könyvelte el Hong Kong a légszennyezettség tekintetében. Tízszer rosszabb volt a levegő minősége, mint 2005-ben. A városvezetés kritikusai úgy látják, a honatyák azért késlekedtek a levegőszabályozásról szóló törvények megalkotásával, hogy bizonyos építkezések zöld utat kaphassanak.
  • 2013 januárjában olyan szintre hágott a levegő szennyezettsége, hogy a világsajtó és a pekingi lakosság airpokalypse-ról beszélt.
  • Peking vezetői 2012-ben azt ígérték, hogy 2015-re 15 %-kal mérséklik a város levegőjében a 2,5 mikrométernél kisebb (2.5M) részecskék tartalmát a 2010-ös szinthez képest, a levegő -más anyagokat is magába foglaló- szennyezettségét pedig 30 %-kal csökkentik. 
  • A kínai illetékesek csak 2012 elején kezdték el közölni a 2,5 mikrométeres vagy annál kisebb átmérőjű részecskék előfordulását a levegőben. (Addig megálltak a 10 mikrométernél.) De még ez az alaposabb jelentés is jóval szebb, mint az amerikai követség mérései, melyek rendre durvább értékeket mutatnak ki a hivatalosnál.
  • 2020-re 1,6 millió elavult autók kívánnak a kínai hatóságok kivonni az utakról. Cementgyárakat és széntüzeléses erőműveket is bezárnak. Peking 2017-re -2013-tól kezdődően- 10 millió tonnára korlátozza éves szénfogyasztását, ami mintegy 62 %-kal kevesebb, mint az idén várható szénhasználat és azzal jár, hogy évente 13 millió tonnával kevesebb szén köt ki a kályhákban és erőművekben. A városban és környékén 133 000 hektár új erdőséget is telepítenek, hogy az felszívja a levegőből a széndioxidot. 
  • Peking időközben 3 széntüzelésű erőművet zárt be. Ezeket gázzal üzemelő létesítményekkel váltják ki. 
  • 2005-ben Kína légszennyezése 112 milliárd dolláros bevételkiesést okozott a gazdaságnak, szól a MIT becslése. 1975-ben ez az összeg 22 milliárd dollár volt. A kalkuláció a betegség vagy halál miatt elveszett szabadidős tevékenységeket -és az abból származó kiadásokat, bevételeket- is számba vette.
  • A 80-as években körülbelül 10-szer vagy 16-szor volt magasabb Kína szmog-részecske koncentrációja, mint a WHO által megengedett szint. 2005-re ezt sikerült letornáznia a kívántnál ötszörösen rossz szintre. 
  • Kína csak a 2000-es években kezdte figyelni az ózon hatását a társadalomra, az egészségre és a gazdaságra.
  • A kínai kormány bíztatására idén 32 bank 64 fémgyárnak folyósít 100 milliárd dollárt technológiai korszerűsítés céljából. Ez főként azt jelenti, hogy kéményeik szűrőkkel látják el.
Forrás: Reuters

Gomolyog a szmog Torontóban.

Stroke-ot okozhat a szmog
A szmog részecskéi olyan kicsik, hogy könnyedén lerakódnak a tüdőben és bekerülnek a véráramba is.
Egy Bostonban végzett, 1700 stroke-betegre irányuló kutatás arra talált bizonyítékot, hogy a "jó" helyett csak "mérsékelten jó" minőségű levegő növeli a stroke kockázatát. (Az alanyok 1999 és 2008 között kaptak stroke-ot.) Mivel egyes napokon erősebb a szmog, máskor gyengébb, ezt vetették össze a lebetegedés dátumával.
Mint kiderült, már az amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) által megengedett szmognál is kétségtelenül jelen van az egészségre gyakorolt kedvezőtlen hatás: a "mérsékelten jó" levegőjű napokon 34 %-kal magasabb volt a stroke esélye, mint a tiszta levegőjű napokon. A jelenségért az orvosok a nitrogéndioxidot okolják, mely a járművekből ered.
Egy chicagói felmérés kimutatta a 70-es éveikben járó nőknél, hogy minél nagyobb volt lakóhelyükön a szmog, annál gyakoribb náluk a kognitív funkciókban előálló leépülés. Mivel az erek a külső környezetre adott válaszként összehúzódnak és tágulnak, a szmog ebben is szerepet játszik.
Egy kínai vizsgálatban úgy találták, 39 %-kal nagyobb a demencia esélye a szmogos környezetben élő nőknél. Ez is az agyi erek összeszűkülésével hozható kapcsolatba.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo