Kalifornia cikkek
Másik amerikai államba költöznek Elon Musk cégei, mert a milliárdosnak elege lett a nemi identitás kezeléséből
Durcás lett Elon Musk, vagy racionális döntést hozott?
Harc az e-cigik ellen Amerikában
Van, ahol betiltanák, míg máshol csak a veszélyekre figyelmeztetnének.
Mi köze az ezotériának és Rudolf Steinernek a klímabarát borhoz?
Egyre erősödik a környezet- és egészségtudatos fogyasztók szegmense az élelmiszerpiacon. A bortermelésben az organikus és a „biodinamikus” szőlőtermesztés most az új divat. Illetve nem is annyira új ez: már a teozófia 19. századi német atyjának, Rudolf Steinernek is megvoltak a gondolatai arról, milyen a jó bor. Az ökotudatos 21. századi borászatok tulajdonképpen az ő nyomdokain járnak.
Kötelező napelem a lakóházakon: 15-20 év alatt térül meg
Kalifornia az első tagállama az USA-nak, ahol 2020 január 1-étől kötelezővé teszik a napkollektorok felszerelését a háromemeletesnél kisebb lakóházakra. Többe kerül így egy ház felépítése, de 15-20 év alatt megtérül a ráfordítás.
Egy erdőtűz után hat hónapig légzési problémáktól szenvednek az emberek
Annak az egészsége is megszenvedi egy helyi erdőtűz kedvezőtlen hatásait, akinek egyébként nincsenek légúti megbetegedései. Akár fél évig is küszködhetünk légzési problémákkal.
A klímaváltozás felér egy tőzsdekrachhal
Az előző, 2014-ben kiadott jelentés segített Obamának abban, hogy megindokolhassa, miért lépteti életbe klímapolitikája ékkövét, a Tiszta Energia Törvényt, mely a teherautók és a gyárkémények emisszióját csökkenteni volt hivatott. A mostani jelentés akár muníció lehet a zöldeknek azokban a perekben, melyekben megtámadták Trump Obama zöld törvényeit hatástalanító, deregulációs intézkedéseit.
Erdő mellett nem jó lakni
A pusztító kaliforniai erdőtüzek összefüggnek a klímaváltozással és az elhanyagolt környezetvédelemmel – akárcsak hasonló tűzvészek Görögországban és a világ más részein.
Nem csökkentettük a légszennyezést, csak elküldtük Ázsiába
A párizsi klímaegyezmény csak a tagországa határain belül kibocsátott üvegházgázokért teszi felelőssé az adott nemzetállamot. De míg úgy tűnik, hogy az EU és az USA csökkentette kibocsátását az elmúlt tíz-húsz évben, valójában valójában csak kihelyeztük a legszennyezőbb iparágakat a Távol-Keletre. Ha a kormányok kötelezővé tennék a cégek számára, hogy bizonyos hányadban belföldi nyersanyagokat vásároljanak, akkor zárulhatna be legalább részlegesen a füstexportálás kiskapuja. Ez lesz a klímapolitika következő hulláma.
Elektromos autók gyártására köteleznék a gyártókat Amerikában
Az autóipar nagy cégei kilobbizták a Trump-adminisztrációból, hogy vizsgálja felül az Obama-érában bevezetett energiahatékonysági előírásokat, ami a közlekedési szektor emissziócsökkentését követelte meg. Kalifornia azonban kitart a tisztább mobilitás mellett és kész ezt törvényi erővel érvényesíteni helyi hatáskörben. A nagy autógyárak most próbálnak progresszív, klímatudatos K+F-t és üzletpolitikát felmutatni Kalifornia számára. Az USA tíz tagállamában rendelet szabja meg, hogy az autógyártók mennyi elektromos autót kötelesek gyártani. A GM bejelentette, támogatja e kötelező arány növelését.
Árt vagy használ a cégnek a női kvóta?
Női kvótát vezetnek be Kaliforniában a cégek igazgatótanácsára nézve, 2021-re már 40 százalék kell, hogy legyen a női vezetők aránya. Az Economist által idézett kutatások alapján nehéz eldönteni, ez jó, vagy rossz a cégeknek.
Átvette a GDPR-t egy amerikai állam, a Szilícium-völgy nem örül
Kalifornia állam Amerikában elsőként fogadta el a személyes adatok védelméről szóló, 2020-tól életbe lépő szabályozást. A Szilícium-völgy óriásai nincsenek elragadtatva és máris megváltoztatnák a szabályozást – írja a Bitport.
Sehova nem vezet a méregdrága szupervonat
Nagysebességű szupervonathoz épül vasúti pálya Los Angeles és San Francicso között. 1.300 km-en – de kérdés, befejezik-e a százmilliárd dolláros beruházást – és mikor.
Lázadnak Trump ellen a tagállamok: üzemanyaghatékony autókat akarnak
Obamáék a becsődölt autógyárak állami mentőcsomagjának részeként alkudták ki, hogy 2025-től szigorítják az üzemanyaghatékonyságot. De Trumpék most engednek az autógyártók lobbizásának, enyhítik a rendeletet. Tizenkét tagállam ellenáll és továbbra is érvényesíti a szabályozást. Kalifornia és Washington között pedig pereskedés várható.
Nem zöldebb a földgáz a szénnél?
A földgázkitermelésnél jelentkező metánszivárgás miatt ennek az energiahordozónak a kibocsátása nem igazán kisebb a szén-alapú energiatermelésnél. Az akkuk új generációja segíthet a megújulók terjedésében: az Elon Musk és riválisai által piacra dobott akkumulátorok már a háztartásoknak is lehetővé teszik, hogy tárolják a megtermelt energiát, nagy akkutelepekként pedig földgázerőműveket tudnak kiváltani.
Kalifornia az élen: már ember nélkül is járnak autók
Kaliforniában áprilistól engedélyezett olyan önjáró járművek forgalma is, amelyben nincsenek pedálok és nem ül ember a kormány mellett – az utóbbiból nincs is a kocsiban.
Tüzet olt az óriás utasszállító
A legújabb óriási kaliforniai erdőtüzek már akkora területet értek el, mint New York és Boston városának kiterjedése összesítve. A földi tűzoltók erőfeszítéseit különleges gép is segíti: átalakított Boeing 747-es Jumbo-jet, amely annyi, a tüzet fékező vegyszert is le tud dobni, hogy széles utat nyisson a menekülőknek.
Ne aludjunk vele és ne hordjuk a zsebünkben
Amióta használjuk, állandó téma: jelent-e veszélyt a mobiltelefon sugárzása az egészségünkre? Egy amerikai tudós szerint igen és Kalifornia illetékes hatósága figyelmeztette is erre a lakosságot.
Élesben mehetnek sofőr nélkül
Jövő évtől vezető nélküli autók is közlekedhetnek Kaliforniában - döntöttek az illetékes kaliforniai hatóságok. Az Egyesült Államokban egyre több autógyártó cég tesztel sofőr nélkül működő autókat.
Akkor is fizet, ha nincs kár
Kifejezetten lakossági ügyfeleknek szóló, földrengés esetén fizető biztosítást készülnek piacra dobni Kaliforniában. Az ügyfelek relatíve alacsony havidíj ellenében előre meghatározott összeget kapnának abban az esetben, ha lakhelyükön földrengés következne be, függetlenül attól, érte őket kár, vagy sem.
Kalifornia kormányzója klímavédelmi megállapodást írt alá Kínával
Az amerikai szövetségi állam eszerint a jövőben Kínával közösen munkálkodik az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásának korlátozásán. Donald Trump még semmit nem tweetelt az ügyben, de a véleménye borítékolható.
Kalifornia bíróságon védi meg Obama zöld politikáját
Az USA-ból való kiválást sürgető mozgalom aligha fogja sikerre vinni tervét, de a kaliforniai törvényhozók valamiben már függetlenítették magukat Trump irányvonalától: a környezetvédelmi jogszabályok szigorúságában.
Az óceánt is átutazza a szmog
Kínában a legnagyobb a szmog az egész földkerekségen. Kaliforniában a legnagyobb a szmog Amerikában. A kettő összefügg. Az USA pekingi nagykövetsége a Twitteren tesz hozzá óránként légszennyezettségi adatokat, mely jóval durvább helyzetről számol be, mint azt a kínai hatóságok hajlandók lennének elismerni.
A Facebookon szégyenítik meg a vízpazarlókat
Immár három éve tart az aszály Kalifornia déli részén. Mintegy 1200 év nem volt ilyen szörnyű vízhiány a régióban, ahol a lakosság körében új etikai mérce lett a vízzel túl bőkezűen bánó polgárok megszégyenítése.
Kaliforniai kvóta-piac: egyelőre ingyen osztogatják
Kalifornia lesz az EU után a legnagyobb karbonkvóta-piac. Nem vártak rá, hogy kiderüljön, mi lesz a kiotói egyezmény sorsa, mely meghonosította a kvótakereskedelem intézményét. A kaliforniai törvényhozók a karácsonyi szünet előtt jóváhagyták az emissziókereskedelem beindítását az államon belül, mely önmagában is a G20-ak ligájába tartozó gazdaság.
Bajban a Terminátor: kemény megszorítások Kaliforniában
Pénzügyi szükséghelyzetet hirdetett hétfőn Kaliforniában Arnold Schwarzenegger távozó kormányzó, aki javasolta, hogy az állam törvényhozásának rendkívüli ülésén fogadjanak el egy 9,9 milliárd dolláros megszorító csomagot az elkövetkező két évre.
Klímavédelemre szavaztak a kaliforniai választók
A zöld politikus szerepében tetszelgő Arnold Schwarzenegger éghajlatvédelmi törvénycsomagja túlélte azt a népszavazást, melyen 2012-es érvénybe lépése forgott kockán. A jogszabály jelenleg a világ egyik legerősebb klímatörvénye - még ha hatóköre csak regionális méretű is, és nem országos. A kongresszusi republikánus győzelem fényében könnyen Kalifornia léphet a klímaharc élére Washington helyett.
Energiatakarékos plazmatévékkel spórolnak...
Kalifornia kiterjesztette energiahatékonysági szabályozását az új plazmatévékre. A szigorú energetikai előírásoknak köszönhető, hogy míg az USA egy főre jutó energiafogyasztása az elmúlt évtizedekben 40 százalékkal nőtt, Kaliforniáé változatlan maradt.
Így használja a napenergiát Kalifornia
Kalifornia egész évben bővelkedik a napfényben, így kézenfekvő a napenergia hasznosítása. Itt indul be a világ legnagyobb napenergia-projektjeinek egyike: 1,37 milliárd dolláros államilag garantált kölcsönben részesült az a beruházás, amely gőzturbinákat fog működtetni napenergiával.
Eltörölhetik Schwarzenegger klímavédelmi csomagját
Gyakran emlegetik a zöldpolitika mintapéldájaként Kaliforniát és az Egyesült Államokban mindenképpen az. De a november 2-i népszavazáson kockára kerül majd Arnold Schwarzenegger kormányzói karrierjének ékköve, a helyi klímaprogram, amelyet 2006-ban szavaztak meg és 2012-től lépne érvénybe.
El se hisszük: Magyarország jobb, mint Kalifornia!
A legkockázatosabb adósok közé került londoni szakelemzők csütörtöki kimutatása szerint a súlyos költségvetési gondokkal, már-már fizetésképtelenséggel küszködő amerikai Kalifornia állam. Határidős adósságpiaci törlesztésbiztosítási díja (CDS) immár számos kelet-európai szuverén adósét, köztük Magyarországét is meghaladja.
Padlón Schwarzie állama
A legnépesebb, egyben leggazdagabb amerikai szövetségi állam, Kalifornia a csőd szélére került, Arnold Schwarzenegger kormányzó heteken belül hétmilliárd dolláros szövetségi hitelért folyamodhat - írta a pénteki Los Angeles Times.