Klímavédelemre szavaztak a kaliforniai választók

A zöld politikus szerepében tetszelgő Arnold Schwarzenegger éghajlatvédelmi törvénycsomagja túlélte azt a népszavazást, melyen 2012-es érvénybe lépése forgott kockán. A jogszabály jelenleg a világ egyik legerősebb klímatörvénye - még ha hatóköre csak regionális méretű is, és nem országos. A kongresszusi republikánus győzelem fényében könnyen Kalifornia léphet a klímaharc élére Washington helyett.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ 8. legnagyobb gazdaságának otthon adó Kaliforniában a Prop 23 nevezetű javaslat addig hatálytalanította volna a kibocsátás-csökkentést és emisszió-kereskedelmet beindító törvényt (hivatalos nevén az AB 32 jogszabályt), amíg a jelenlegi 12 százalékos munkanélküliség 5,5 százalékra nem esik vissza (és egy éven át e szinten marad). Ilyen mértékű csökkenésre azonban évtizedek óta nem volt példa.

59 százalék vetette el az indítványt és 41 állt ki mellette, vagyis szavazott a zöld törvény eltörlésére.

Szilikon-völgy győzött

A 2006-ban elfogadott AB 32-törvényt a zöld technológiákban és fejlesztésekben utazó szilikon-völgyi mágnások védelmezték elsősorban: az elmúlt hetekben közel 25 millió dollárt adtak össze kampányukra, hogy a zöld szempontok mérlegelésére bírják a választókat. A legismertebb támogatók között volt Bill Gates, a Microsoft társalapítója, Szergej Brin, a Google társalapítója, Gordon Moore, az Intel társalapítója, James Cameron, a környezettudatos filozófiájú Avatár című film rendezője és a National Wildlife Federation.

A zöld törvényt ellenző tábor javarészt olajmilliárdásokból állt és 9 millió dollárt dobott össze. A dolog pikantériája, hogy a legismertebb támogatók nem is kaliforniai székhelyűek, és fosszilis energiákon alapuló vállalataik sem itt működnek. A Valero Energy-nek és a Tesorónak a texasi San Antonióban van a székhelye, a Koch Industries Flint Hills Resources-nek a kansasi Wichitában.

Kalifornia a minap új kormányzót kapott Jerry Brown személyében. A választáson győzedelmeskedő demokrata párti politikus személyében a klímaügy és a zöld biznisz propagálója váltja fel -az ugyancsak zöld "beütésű"- Schwarzeneggert a kormányzói székben. Opponense, Meg Whiteman egykori szilikon-völgyi üzletasszony az AB 32-törvény két éves szüneteltetését ígérte, ha megválasztják (nem történt meg), arra hivatkozva, hogy az elbocsátásokhoz vezetne. Brown ezzel szemben munkahelyteremtő lehetőségként állította be az AB 32-törvényt, mely törvényi kereteket és kedvezményeket biztosít a zöld szektorba befektetőknek, és szervezett keretek közé tereli a kibocsátás-csökkentést, illetve az emisszió-kiváltást.

Kalifornia reputációját és szerepkörét a klímaharcban tehát megőrizték a választók.

Kalifornia klímacsomagja
  • 2020-ra az üvegházgáz-kibocsátás visszafogása az 1990-es szintre
  • Az energiafogyasztás 33 százalékának fedezése alternatív energiaforrásokból
  • Emissziós kvótakereskedelem beindítása
  • Program a nagyvárosok járműparkja számára, átállás az alacsony(abb) karbontartalmú üzemanyagokra

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo