Népszerű slágerekben is megénekelték a kaliforniai napfény ellenállhatatlan varázsát. Ezentúl a gazdasági hírekben is így tesznek. A szóban forgó projekt befektetői között található a Google és a Szilikon-völgyi zöld alap, a VantagePoint Venture Partners. A beruházás teljes volumenjét nem kötötték a sajtó orrára.
Az amerikai Energiaügyi Minisztérium által megítélt állami garancia a legnagyobb, amelyet megújuló energia-projektnek valaha nyújtottak az USA-ban, jegyezte meg a Reuters. Ám nem az első. Az Obama-adminisztráció öt hasonló kezdeményezésnek adott ilyen lehetőséget. A kölcsönben ezúttal a BrightSource Energy Inc. részesül, s a felépítendő infrastruktúra 400 megawattos kapacitást biztosít majd, mely 140 000 helyi háztartás ellátásához elegendő.
A "szolártermális", tehát nap- és hőenergiát ötvöző megoldások még nem igazán kaptak még lábra. A technológia alapjait tekintve nagyban eltér a "fotovoltaikus", vagyis (háztetőkön látható) szolárpaneles megoldástól. A kölcsönnel segített módszer a kis tükrökben visszaverődő napsugarakat használja, hogy folyadékot melegítsen, ami gőzzé alakul, a turbinákba megy és ott elektromosságot generál.
A BrightSource Energy Inc. mellett e módszerben élen járó cégek közé tartozik még az Abengoa Solar és az eSolar Inc. Az államilag garantált kölcsönből a BrightSource három telepet épít a dél-kaliforniai Mojave-sivatagban. A létesítmények egyikét 2012-ben adják át, a többit 2014-ben. A BrightSource-nak máris szerződése van 2600 megawatt energia szállítására a kaliforniai közműipari vállalatoknak (mint a PG&E és a South California Edison).
A garanciát azzal a feltétellel kapja meg a cég, hogy minden szövetségi és helyi előírást betart. Korábban már kérdőjelek merültek fel a sivatagi projekt körül, mondván az infrastruktúra veszélyezteti a helyi élővilágot.
A Kaliforniában tavaly engedélyeztetett új megújuló energia-beruházások negyedét "szolártermális" projektek teszik ki.