Nem fizet rezsit a Tetris tulajdonosa

A tehetősek villanegyedében, Honoluluban él 557 négyzetméteres, csodás panorámájú otthonában minden számítógépes játékok atyja. És lekapcsolta magát az áramhálózatról. Nem azért, mert anyagilag rászorulna. Hanem mert szívinfarktus utáni halálközeli élményében rájött, hogy az energiasemlegességre kell törekednie. És új vállalkozásával erre segíti rá klienseit.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bő húsz éve a(z egyébként szovjet tervezők által kigondolt) Tetris számítógépes játék globális jogainak megszerzésével lett dúsgazdag Henk Rogers (61), aki máig a játék jogdíjaiból él. 2006-ban szívinfarktust kapott és halálközeli élményt élt át. Ennek során ismerte fel, hogy a klímaváltozás milyen valós veszélyt jelent és neki személyes felelőssége, hogy megvalósítsa az energiafüggetlenséget - legalább a saját életében és háztartásában.

Életcélja, hogy tevékenyen szerepet vállalhasson abban, a társadalom végre búcsút mondhasson a fosszilis energiahordozóknak. E célból alapította meg a Blue Planet Foundationt, mely lobbitevékenységet folytat a politikai életben. Az alapítvány nemrég például egy gyerekrajzokból összeállított, klímaváltozásról szóló könyvet adott ajándékba hawaii-i politikusoknak.

(fotó: Wikipedia)

De az első lépés otthon kezdődik. Rogers honolului otthona Waikiki partjára és a Csendes-óceánra néz. Ha videójátéktervező-vállalkozónak kimozdul otthonról, két Tesla autóval teszi (hogy ez miért zöld megoldás, arról itt olvashat). De nem ettől tér el a tulajdonos életmódja az átlagétól, írta az amerikai Associated Press tudósítója, aki látogatáson járt Rogers-nél.

A ház áramfogyasztását napenergiából látják el. Rogers új vállalkozása, az augusztus elején induló Blue Planet Energy Systems másoknak is lehetővé teszi, hogy hasonlóképp leváljanak a közműhálózatokról: a cég olyan lítiumionos akkumulátorokat árul és szerel be lakóházakba, melyekkel teljes mértékben a napenergiára állhat rá a háztartás.

(kép: freeimages.com)

Az akkukat a Sony szolgáltatja, mint a cég partnere. Az akkuk a Blue Ion névre hallgatnak és Rogers is ezeket használja otthonában. A világcég 1991 óta foglalkozik ilyen akkumulátorok fejlesztésével és termékei napközben elraktározzák a napsugarakból kinyert energiát, hogy aztán a házban azt este felhasználhassák. Emiatt váltható ki a hagyományos energiaszolgáltatótól érkező villamosáram.

Rogers egyelőre nem jelentette be a legfontosabb adatot: vajon mennyit kér ezért a fogyasztóktól. Csak annyit volt hajlandó elárulni, hogy a befektetés 5-7 éven belül hozza vissza az árát. A Sony akkujai 20 évig működőképesek és használatukhoz nem szükséges hűtési rendszer kiépítése.

Itt a bizonyíték, hogy nem lehetetlen átállni megújulókra
Óriási eredményt ért el Costa Rica, a közép-amerikai ország az év első három hónapjában csak és kizárólag megújuló forrásokból fedezte elektromos energiaszükségletét. És ezzel a lakosság is jól járt.
Az USA tagállamai közt Hawaii azok közé tartozik, ahol a legmagasabbak a villamosenergia árak. Hawaii kormányzója, David Ige idén jelentette be, hogy az állam célja 2045-re energia semlegessé válni.

A megújuló energiák rákfenéje általában az, hogy nem lehet mindig rá hagyatkozni, beszerzése esetleges (nem mindig süt a nap, nem mindig fúj a szél), továbbá az, hogy ez az energiafajta nehezen tárolható, rövid ideig. Az energiát eltároló, tehát a felhős vagy esti időszakokat áthidaló szolárakku-rendszerek nem igazán váltak népszerűvé eddig, mert drágák. (Rogers valószínűleg ezért nem mond árat.) Széles körben történő elterjedésükhöz állami támogatás vagy adókedvezmény szükséges, vallják a szoláros szakmai és érdekvédelmi szervezetek. A többség olyan okos megoldással él, mely a megtermelt napenergiát felesleges hányadát -amit a háztartás éppen nem fogyaszt el- visszajutattatja a közmű-hálózatba és akkor használják fel ezt a mennyiséget, elvonva a "közösből", amikor később szükségük van rá (angolul: net metering).

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo