Az olajszektorba fektet az egyház

Az amerikai püspökök konferenciája etikus gazdálkodást vár el az érsekségektől, és ellenzi a pornóval, abortusszal, cigarettával, fegyverekkel kapcsolatos részvénybefektetéseket. De az energiacégekre nem vonatkozik a tiltás. Ferenc pápa ökotudatos enciklikája után ezt is át kell gondolni.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Júniusban kiadott enciklikájában az egyházfő a Föld megmentésére buzdította a világ keresztényeit, és hogy a légkört szennyező fosszilis energiahordozókat „késedelem nélkül" váltsák fel megújuló energiaforrásokkal. A keresztény egyház legmagasabb rangú, legnagyobb súlyú iratában a pápa az ökológiailag felelős viselkedés, fogyasztás és gondolkodás irányába tolta a híveket és a katolikus egyház vezéralakjait. Megfigyelők szerint fél évszázada ez a legellentmondásosabb, legpolitikusabb enciklika, amelyet kiadott a Vatikán.

Fosszilis részvények
Boston: 4,6 millió dollár (a portfólió 6%-a).
Chicago: 132 millió dollár (az 1,65 milliárd dolláros portfólió 8%-a)
Rockville Center 6,3 millió dollár (8%)
Baltimore, Toledo és Minnesota érsekségei befektetési alapokba (mutual funds) rakták pénzeiket (nemritkán nyugdíjalapjaik tőkéjét is), s ezen alapok portfóliójában szerepelnek fosszilis részvények.
New York és Los Angeles érsekségei – utóbbi a legnagyobb Amerikában – nem szolgáltak ilyen irányú gazdasági adatokkal a nyilvánosságnak.
Ez a gondolatmenet főleg az amerikai keresztény-konzervatívoknál okozott némi fejtörést, mivel az olajlobbival hagyományosan lefekvő republikánus párt hangadói évek óta azt hangoztatták, hogy a klímaváltozás kitaláció, nem pedig tudományosan megalapozott és bizonyítható folyamat.
Most kiderült, hogy maga az egyház is megosztott a kérdésben, már ami a világi javait illeti. Ferenc pápa ideológiája, víziója egy dolog, de az egyház decentralizált befektetési politikájáért a helyi püspökök, bíborosok felelnek. És a kezük alatt nem kizárólag a társadalmilag felelős invesztálás érvényesült.

Az Egyesült Államokban az érsekségek jelentős befektetési portfóliókkal rendelkeznek, ezek hozama a klérus jövedelmét és nyugdíját hivatott fedezni. Az egyház amerikai ága könyékig benne van a fosszilis szektorban: részvényekkel bír energia-, olaj-, olajhomok- és a palagáz-kitermeléshez szükséges hidraulikus kőfúrásban utazó cégekben.

A chicagói gyülekezet, mely Amerika harmadik legnagyobb katolikus közössége, a Reuters tudtára adta, hogy több mint 100 millió dollárnyi részvénycsomaggal rendelkezik fosszilis cégekben. Betsys Bohlen, a gyülekezet működési igazgatója – igen, ilyen multiknál megszokott titulus is van az egyházon belül – beismerte, hogy a júniusi pápai enciklika alapelveit alkalmazni készülnek a gyakorlatban, és felülvizsgálják befektetési stratégiájukat, főleg az energiaszektorra és az építőipari alapanyagokra vonatkozóan. (A cementgyárak ugyanis a legnagyobb CO2-kibocsátók az erőművek mellett.)

A Reuters birtokába került dokumentumok szerint Boston, Baltimore, Toledo, a Long Island-i Rockville Center és több minnesotai gyülekezet is számottevő fosszilis portfólióval rendelkezik. Az olaj- és gázérdekeltségek rendszerint a teljes portfólió 5-10 százalékát teszik ki, ami nem tér el az S&P 500-as indexben lévő arányuktól. (Ott 7,1 százalékot tesznek ki az energiacégek.) Az Amerikai Püspökök Konferenciája nem nyilatkozott a Reutersnek arról, vajon tervezik-e befektetési útmutatójuk módosítását.

Vatikán: megáldunk és befektetünk – Fotók: freeimages.com

A Catholic Responsible Investing for the Christian Brothers nevű szervezet – nevéből eredően – felelős módon menedzsel 6 milliárd dollárt, legalábbis vezetői így érzik, mégis ellenálltak az aktivisták részéről érkező nyomásnak, hogy túladjanak olaj- és gázipari részvényeiken – írta a Business Insider.

Az amerikai ellentmondás minden bizonnyal terítékre kerül, hiszen Ferenc pápa szeptemberben az Egyesült Államokba látogat, és felszólal a washingtoni Szenátus gyűlésén is, hogy az amerikai klímavédelmi törvény meghozására és a globális klímaegyezmény előmozdítására buzdítsa a szenátorokat.

Az amerikai katolikus egyház hierarchiájának tetején javarészt olyan személyek állnak, akiket még Ferenc elődei – II. János pál pápa vagy Benedek pápa – neveztek ki. Egyedül a chicagói gyülekezet fejét nevezte ki Ferenc pápa. Érthető hát, hogy ott komolyan veszik az enciklika irányvonalait.

Az egyháznak Amerikában amúgy is nagy szüksége van a pénzre, mert rengeteget fizetett a pedofil szexuális molesztálásokból eredő kártérítésekre. A felekezetek folyamatosan csökkenő létszáma is bevételkiesést jelent. Számos katolikus iskolát bezártak Amerikában az elmúlt években, s a klérus tagjainak nyugdíjterhei is részben fedezetlenek.

2014-ben külső nyomásra a daytoni Marianist University vezetése úgy döntött, hogy kivonulnak a fosszilis szektorból. 2015 júniusában a washingtoni Georgetown University is hasonló elhatározásra jutott.

A befektetések megszüntetésére (divestment) buzdító 350.org nevű szervezet arra kérte Ferenc pápát, hogy utasítsa a Vatikáni Bankot, váljon meg mindenféle fosszilis részvénypakettől.

Itt a katolikus index – csak éppen ignorálja Ferenc pápa elveit
Az Standard & Poor új mutatót vezetett be a nyáron, melyet S&P 500 Katolikus Értékek Indexnek keresztelt el. A Business Insider jól lehúzta az új terméket, mondván az tudomást sem vesz Ferenc pápa idén publikált gondolatairól.
Az index csak azokat a cégeket hagyta ki az összesítésből, amelyek háborúval vagy fegyverkereskedelemmel hozhatók összefüggésbe (egészen pontosan: nukleáris fegyverek, bioterrorizmus, hadiipari tevékenység, gyerekmunka az ellátási láncban). A gáz- és olajcégek természetesen továbbra is benne vannak a kalapban.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo