Az olajszektorba fektet az egyház

Az amerikai püspökök konferenciája etikus gazdálkodást vár el az érsekségektől, és ellenzi a pornóval, abortusszal, cigarettával, fegyverekkel kapcsolatos részvénybefektetéseket. De az energiacégekre nem vonatkozik a tiltás. Ferenc pápa ökotudatos enciklikája után ezt is át kell gondolni.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Júniusban kiadott enciklikájában az egyházfő a Föld megmentésére buzdította a világ keresztényeit, és hogy a légkört szennyező fosszilis energiahordozókat „késedelem nélkül" váltsák fel megújuló energiaforrásokkal. A keresztény egyház legmagasabb rangú, legnagyobb súlyú iratában a pápa az ökológiailag felelős viselkedés, fogyasztás és gondolkodás irányába tolta a híveket és a katolikus egyház vezéralakjait. Megfigyelők szerint fél évszázada ez a legellentmondásosabb, legpolitikusabb enciklika, amelyet kiadott a Vatikán.

Fosszilis részvények
Boston: 4,6 millió dollár (a portfólió 6%-a).
Chicago: 132 millió dollár (az 1,65 milliárd dolláros portfólió 8%-a)
Rockville Center 6,3 millió dollár (8%)
Baltimore, Toledo és Minnesota érsekségei befektetési alapokba (mutual funds) rakták pénzeiket (nemritkán nyugdíjalapjaik tőkéjét is), s ezen alapok portfóliójában szerepelnek fosszilis részvények.
New York és Los Angeles érsekségei – utóbbi a legnagyobb Amerikában – nem szolgáltak ilyen irányú gazdasági adatokkal a nyilvánosságnak.
Ez a gondolatmenet főleg az amerikai keresztény-konzervatívoknál okozott némi fejtörést, mivel az olajlobbival hagyományosan lefekvő republikánus párt hangadói évek óta azt hangoztatták, hogy a klímaváltozás kitaláció, nem pedig tudományosan megalapozott és bizonyítható folyamat.
Most kiderült, hogy maga az egyház is megosztott a kérdésben, már ami a világi javait illeti. Ferenc pápa ideológiája, víziója egy dolog, de az egyház decentralizált befektetési politikájáért a helyi püspökök, bíborosok felelnek. És a kezük alatt nem kizárólag a társadalmilag felelős invesztálás érvényesült.

Az Egyesült Államokban az érsekségek jelentős befektetési portfóliókkal rendelkeznek, ezek hozama a klérus jövedelmét és nyugdíját hivatott fedezni. Az egyház amerikai ága könyékig benne van a fosszilis szektorban: részvényekkel bír energia-, olaj-, olajhomok- és a palagáz-kitermeléshez szükséges hidraulikus kőfúrásban utazó cégekben.

A chicagói gyülekezet, mely Amerika harmadik legnagyobb katolikus közössége, a Reuters tudtára adta, hogy több mint 100 millió dollárnyi részvénycsomaggal rendelkezik fosszilis cégekben. Betsys Bohlen, a gyülekezet működési igazgatója – igen, ilyen multiknál megszokott titulus is van az egyházon belül – beismerte, hogy a júniusi pápai enciklika alapelveit alkalmazni készülnek a gyakorlatban, és felülvizsgálják befektetési stratégiájukat, főleg az energiaszektorra és az építőipari alapanyagokra vonatkozóan. (A cementgyárak ugyanis a legnagyobb CO2-kibocsátók az erőművek mellett.)

A Reuters birtokába került dokumentumok szerint Boston, Baltimore, Toledo, a Long Island-i Rockville Center és több minnesotai gyülekezet is számottevő fosszilis portfólióval rendelkezik. Az olaj- és gázérdekeltségek rendszerint a teljes portfólió 5-10 százalékát teszik ki, ami nem tér el az S&P 500-as indexben lévő arányuktól. (Ott 7,1 százalékot tesznek ki az energiacégek.) Az Amerikai Püspökök Konferenciája nem nyilatkozott a Reutersnek arról, vajon tervezik-e befektetési útmutatójuk módosítását.

Vatikán: megáldunk és befektetünk – Fotók: freeimages.com

A Catholic Responsible Investing for the Christian Brothers nevű szervezet – nevéből eredően – felelős módon menedzsel 6 milliárd dollárt, legalábbis vezetői így érzik, mégis ellenálltak az aktivisták részéről érkező nyomásnak, hogy túladjanak olaj- és gázipari részvényeiken – írta a Business Insider.

Az amerikai ellentmondás minden bizonnyal terítékre kerül, hiszen Ferenc pápa szeptemberben az Egyesült Államokba látogat, és felszólal a washingtoni Szenátus gyűlésén is, hogy az amerikai klímavédelmi törvény meghozására és a globális klímaegyezmény előmozdítására buzdítsa a szenátorokat.

Az amerikai katolikus egyház hierarchiájának tetején javarészt olyan személyek állnak, akiket még Ferenc elődei – II. János pál pápa vagy Benedek pápa – neveztek ki. Egyedül a chicagói gyülekezet fejét nevezte ki Ferenc pápa. Érthető hát, hogy ott komolyan veszik az enciklika irányvonalait.

Az egyháznak Amerikában amúgy is nagy szüksége van a pénzre, mert rengeteget fizetett a pedofil szexuális molesztálásokból eredő kártérítésekre. A felekezetek folyamatosan csökkenő létszáma is bevételkiesést jelent. Számos katolikus iskolát bezártak Amerikában az elmúlt években, s a klérus tagjainak nyugdíjterhei is részben fedezetlenek.

2014-ben külső nyomásra a daytoni Marianist University vezetése úgy döntött, hogy kivonulnak a fosszilis szektorból. 2015 júniusában a washingtoni Georgetown University is hasonló elhatározásra jutott.

A befektetések megszüntetésére (divestment) buzdító 350.org nevű szervezet arra kérte Ferenc pápát, hogy utasítsa a Vatikáni Bankot, váljon meg mindenféle fosszilis részvénypakettől.

Itt a katolikus index – csak éppen ignorálja Ferenc pápa elveit
Az Standard & Poor új mutatót vezetett be a nyáron, melyet S&P 500 Katolikus Értékek Indexnek keresztelt el. A Business Insider jól lehúzta az új terméket, mondván az tudomást sem vesz Ferenc pápa idén publikált gondolatairól.
Az index csak azokat a cégeket hagyta ki az összesítésből, amelyek háborúval vagy fegyverkereskedelemmel hozhatók összefüggésbe (egészen pontosan: nukleáris fegyverek, bioterrorizmus, hadiipari tevékenység, gyerekmunka az ellátási láncban). A gáz- és olajcégek természetesen továbbra is benne vannak a kalapban.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo