Már az ablakunk is okos lesz

Az okostelefonok, okostévék, okoskarórák, okosautók és okosmérők után itt vannak az okosablakok. Mobiltelefonról vezérelhetők és tetszés szerint állítható a dőlési szögük és a rajtuk lévő fényvisszaverő réteg, hogy minél kevesebb forróságot okozzon az üvegre verődő napsugár. Ez mind szép, de még az okosmérők elterjedése is várat magára. Miért?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kaliforniai Milpitasban lévő startup cég, a View 500 millió dollárt szedett össze befektetőktől okos ablaka gyártására, jelentette a Business Insider. A prototípus létezik, már csak a tömegszériagyártás elindítása a kérdés.

Sötétítés gombnyomásra

Jelenleg spalettákat, redőnyöket, rolókat használunk a napfény kívül tartására a belterekből, hogy ne melegedjenek fel szobáink a tűző napsugaraktól. Ahol a függönyökkel vagy reluxákkal van megoldva a helyzet, tehát az ablakon belüli, beltéri rétegekkel, ott továbbra is fennáll a probléma, a nap felmelegíti az ablakot, illetve visszaverődik rajta fénysugár és továbbra is hőt sugároz.

Tombol a kánikula – így hűtsük az irodát klíma nélkül
Nem az az egyetlen megoldás a hőségben, hogy benyomjuk a légkondit! Ha kicsit odafigyelünk, egy újabb elektromos berendezés használata nélkül, környezetbarát módszerekkel is kellemesebbé tehetjük a hőmérsékletet, ráadásul az áramszámla sem nő majd az égig.
A View okosablakának színezetét - hogy rajta van-e a fényvisszaverő réteg vagy nem - a mobiltelefonon keresztül állíthatjuk be, hogy a sugarak a lehető legjobban verődjenek vissza. A szoftver olyan funkciót is lehetővé tesz, amellyel az ablak napközben folyamatosan mozdul, hogy alkalmazkodjon a világító égitest aktuális állásához.

Az okosablak fejlesztői szerint a termék energiatakarékos megoldás, mivel megspórolható vele a légkondicionáló egész napos, maximális fokozaton történő működtetése.

Az ablak sajátos építészeti megoldásokhoz, speciális igényekhez is szabható (mind vastagságát, mind méretét és formáját tekintve), attól függően a szóban forgó háznak milyen üvegfelületre van szüksége. Az ablak gyártói azt remélik, elsősorban kórházak alkotják majd a termék elsődleges felvevőpiacát, másodsorban pedig a szállodák. Elő-megrendeléseiket már olyan márkák küldték el a Milpitasnak, mint a Hilton szállodalánc és a Colorado State University.

Várat magára a közműszektor okos-forradalma

És ha már az áramfogyasztásnál tartunk: szakemberek szerint lassabban halad az okosmérők térnyerése világszerte, mint amilyen gyors adoptációra azt egyértelmű előnyei predesztinálnák.

Civilizációnk vérkeringése folyik itt.
(fotók: freeimages.com)

Az okosmérők lehetővé teszik a háztartások számára, hogy a saját nap- és szélenergiás eszközeik által termelt energiából a felesleget a hálózatba visszatáplálják -pénzt keresve ezzel-, vagy hogy a hálózatból jövő villamos energiára mikor, melyik órában hagyatkozzon a fogyasztó - ez különösen Amerikában fontos, ahol jelentős eltérések lehetnek a csúcsidőben és a csúcsidőn kívül vett energia árában.

Et hívják dinamikus árazásnak, amely elvileg arra motiválná a fogyasztót, hogy ne terhelje túl a csúcsidőben a hálózatot, s ne délben indítsa be pl. a mosó- és a mosogatógépet, vagy az elektromos autó akkujának feltöltését), illetve mikor áll rendelkezésre bőséges megújuló energia (napsütéses, szeles napokon) - ezek működését is szabályozni, időzíteni lehet, akár a távolból is, ez azonban már a Dolgok Internetének zenéje, amikor is minden háztartási eszköz csatlakozik egy nagyobb online rendszerhez.

Hiába élvez állami támogatást az USA-ban -a kormány a 2009-es gazdaságélénkítő törvénycsomag keretéből 2,5 milliárd dollárt költ az okoshálózat kiépítésére-, még évekre van szükség, mire az okosmérők országos elterjedése megvalósul, írta a The New York Times.

A kezdeti befektetés ugyan nem kicsi, de Illinois államban kiderült, hogy az államilag támogatott okosmérős programban résztvevő háztartásoknak 20 %-kal sikerült csökkenteni az energiafogyasztásukat. A programban résztvevő fogyasztók üzenetet kapnak a szolgáltatótól, mikor haladja meg az áram ára egy bizonyos árszintet. Az okosmérő a fogyasztást nemcsak az árammennyiségre vonatkozóan, de (dollár)centre pontosan is kijelzi.

Keresztül-kasul

Sokan a napsütétes órák kezdete előtt hűtik le a házukat a légkondicionálókkal, hogy délután lassabban melegedjenek fel a helységek és a falak. Így nem kell a készüléket egész nap működtetni. Van aki házának 110 dolláros havi áramköltségéből 15-20 dollárt takarít meg így.

Van ennek a csúcsidőből való fogyasztás más órákra való terelésének egy kollektív vonzata is: szakértők úgy vélik, ahhoz, hogy az árak bizonyos órákban lemenjenek, legalább a lakosság 10 %-ának kell áttérnie az okos áramhasználatra.

Az Egyesült Államokban a társadalomnak csak kevesebb mint 1 %-a állt át erre a módszerre, állítja a Navigant Consulting. 2025-re várhatóan 14 millió lesz az okosfogyasztók létszáma, ami még mindig viszonylag kis hányad a közel 300 milliós lakosságnak. Az Energiaügyi Minisztérium becslése szerint egy éven belül 65 millió okosmérő fog működni az országban, ez azonban magában foglalja a vállalati és ipari épületekben működő mérőket is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo