Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Míg régebben főként európai városok fulladoztak a szmogtól, mára ez Délkelet-Ázsiában okozza a legnagyobb problémát. A pekingi olimpia idején minden a kínai szmogtól volt hangos, és nem véletlenül. Bár a kínaiak a játékok idejére jelentősen javították a levegő minőségét, ez azonban csak átmeneti volt. De nem csak Kínában vannak problémák. India hasonló helyzetben van, és a délkelet-ázsiai szigetvilág államaiban is rossz a helyzet. Míg Európában a hosszú távú hatások jelentenek problémát, addig ebben a térségben az akut légszennyezés is komoly következményekkel jár – írja a Válaszúton Alapítvány honlapja.
Pálmaolaj
A nyugati világ pálmaolajigénye hatalmas. Az olajpálmából kinyert olajat kozmetikai termékekben, fogkrémekben, testápolókban és csokoládékban használják fel, de a „környezetbarátnak” nevezett bioüzemanyagokban is. A kereslet kielégítésére esőerdőket tüntetnek el, hogy helyettük országnyi területeket ültessenek be monokultúrás állománnyal: olajpálmafákkal. Eközben megfosztják élőhelyüktől a veszélyeztetett fajokat, például az orangutánt.
A légszennyezésben csak némiképpen játszik szerepet a térségben rohamosan terjedő motorizált közlekedés. Ennél sokkal erősebb a hatása az illegális, égetéses erdőirtásnak. A fákat elsősorban a pálmaolaj-termelők égetik fel, hogy helyet teremtsenek az ültetésre. A főként Szumátra és Borneó szigetén végzett illegális erdőirtás következtében létrejött hatalmas füst Indonézia mellett már Malajzia és Szingapúr egyes területeit, sőt Thaiföldet és Vietnamot is elérte. Ennek eredményeképp azonban a régió városait hetekre ellepi a füst, ami egészségtelen, de már a közlekedésben is fennakadásokat okoz. Egyes feltételezések szerint a kiterjedt erdőirtásoknak már a globális éghajlatváltozásra nézve is jelentős hatásuk lehet.
Múlt héten Indonézia elnöke, Joko Widodo a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy a problémát csupán hosszú évek erőfeszítéseivel lehetne kezelni. A térség országai közül Szingapúr fordít figyelmet a fenntartható fejlődésre, a többi szegény országban azonban kérdés, hogyan tudnának gátat vetni az erdőirtásnak.