Szuperszámítógép kéne a klímaváltozás megjósolásához

Az éghajlatváltozás olyan sok tényezős folyamat, aminek modellezésére jelenleg nem létezik elég nagy kapacitású számítógép. Becslések szerint százszor nagyobb erejű komputer kellene, mint amilyet a technológiai mai fejlettségi szintjénél elő tudnak állítani.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az éghajlatváltozás lefolyásának megjóslása olyan modellezést kívánna, ami rendkívül nagyszámú adatfolyamokat kezelne, majd az ezekből kiszámított eredményeket is újrakalkulálná más inputokkal, opciókkal. Ennek elvégzése a legfejlettebb komputereknél is heteket venne igénybe.

Kép:  freeimages.com

Ráadásul arról sem szabad elfelejtkezni, hogy a "kimenetel" az éghajlatváltozásnál csalóka szó: a klímaváltozás nem ér véget, csak az ember próbál időbeli mércéket erőltetni rá. Főként azért, hogy a klímapolitikában konkrét és jól kommunikálható célokat tudjanak elérni a politikusok, az aktivisták és a tudósok 2030-ra, 2050 vagy éppen 2100-ra kitűzve, s ehhez rendelt jövő-fogatókönyvekben gondolkodva.

A vágyott szuperszámítógép (jövőbeli) létének iróniája, hogy éppen a klímaváltozáshoz járulna hozzá, mivel igazi energiafaló gépként nagy mennyiségű üvegházgáz létrejöttéhez járulna hozzá (a masinát energiával ellátó erőműveken keresztül). E gép áramigénye egyenlő lenne 200 000 háztartás éves áramfogyasztásával. Működtetése pedig potom 20 millió dollárt emésztene fel évente.

A tudósok elsősorban az energiaellátás dilemmájával akadtak el, mert nincs olyan technológia mely lehetővé tenné az energia-hatékony meghajtást. (Az energia ugye javarészt a felmelegedő komputer hűtésére, a ventilátorok forgatására kell.) A mérnökök úgy látják a szuperszámítógépek új generációjával 2020 és 2030 között tudnának elkészülni. 

A The New York Times azonban arról írt, hogy a Rice University-n dolgozó Krishna Palem szerint lehetséges az ugrásszerű fejlődés: ha kiveszik a tranzisztorokat zömét, melyeket "a pontosság elérése végett" tettek be a komputerekbe. Ezek nélkül a masinák gyorsabban dolgozhatnának és kevesebb energiát fogyasztanának. Javaslata vitát kavart K+F-körökben. A klimatológusok azért kezdtek kiállni Palem mellett, mert a klímaváltozás modellezése eleve nem a pontosságra épül. Fenébe hát a tranzisztorokkal.

A számítógép titkos benső élete

A jelenleg használatban lévő klímamodellek 100 kilométeres szeletekre bontják le a földi valóságot. A fejlettebb modellek ennél jóval fókuszáltabban, apróbb szórásban lennének képesek prognosztizálni trendeket. Az ideális az 1 kilométeres felbontás lenne, mert minél pontosabb és szűkebb kiterjedésű az adat, annál nagyobb precizitással vetíthető ki belőle a jövőbeli trend.

Az 1 kilométeres felbontás alkalmazásával csak egy -100 éves- éghajlat-szcenárió 200 millió darab "szeletet" használna, ennek végigfuttatása legalább 3 hetet venne igénybe. És akkor még szó sincs a más (légnyomási, hőmérsékleti, stb.) adatvariációkkal lecsekkolt alternatív forgatókönyvekről. Így évekbe telne, mire átfogó tanulmányok megszületnének.

Még nem elég...

Palem szerint egyelőre nem gazdaságos (értsd: nincs rá finanszírozó) annak a szuperszámítógépnek a megépítése, mely 1 exaflop/másodperc kapacitással bír, vagyis egy másodperc alatt egytrillió kalkulációt képes végrehajtani - habár 2010-ben arról szóltak a híradások, hogy éppen ilyen komputer építésébe kezdtek a németországi Jülichben, és 2020-ra talán kész lesz az innováció.

Palem áprilisban elnyerte a Guggenheim-ösztöndíjat, így tovább folytathatja munkáját. A szuperszámítógépről álmodó mérnökök célja, hogy a gép 30 megawattnál kevesebbet fogyasszon a "jószág", de még ehhez is tízszer jobb hatékonyságú hardvermegoldások (pl. chip) kellenének, mint amilyenek jelenleg rendelkezésre állnak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo