Klímablog cikkei


Klímablog cikkei

Kártékony az öntözőrendszerek állami támogatása

Kártékony az öntözőrendszerek állami támogatása 

A vízfogyasztás növekedéséhez vezetett az öntözőberendezések beszerzésének állami támogatás az USA-ban. Hogyan lehet hát víztakarékosságra szoktatni a lakosságot?
Környezetkímélőbbek lettek a gyerekkönyvek

Környezetkímélőbbek lettek a gyerekkönyvek 

A Rainforest Action Network elemzése szerint a nagy gyermekkönyvkiadók jelentős haladást értek el a tekintetben, hogy őserdőbarát papírból, vagyis fenntartható módon termelt fákból készüljenek köteteik.
Üdülőparadicsomból olajbánya?

Üdülőparadicsomból olajbánya? 

A Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófa lehetősége előtt nyílt meg az út az üdülőparadicsomban? A spanyol legfelsőbb bíróság engedélyt adott a fúrások megindítására a Kanári-szigeteknél.
Veszélyben a GMO-mentesség?

Veszélyben a GMO-mentesség? 

A hazai zöldek szerint zárt ajtók mögött folynak az EU–USA szabad kereskedelmi tárgyalások. Nemcsak a részletek alapvető átláthatóságának hiánya miatt tiltakoznak, hanem mert a megállapodás „fellazítaná" a jogszabályi környezetet, mely a génkezelt élelmiszerek és a vegyszerek forgalomba hozását szabályozza Magyarországon.
Hogyan lesz kapzsiság a méltányosságból?

Hogyan lesz kapzsiság a méltányosságból? 

A kávék eladásait akár 13 százalékkal is növelheti a fair trade címke, ezért egyre többen szeretnék látni a termékükön. Az elnyerését övező szabályok amerikai lazítását sok kritika érte.
Országnyi városokban araszolunk

Országnyi városokban araszolunk 

2030-ra Franciaország, Németország és Spanyolország összterületével megegyező lesz a világ nagyvárosainak kiterjedése - összesen 1,5 millió négyzetkilométert borít majd nagyváros.
Nagyvárosok is befolyásolják a globális klímát

Nagyvárosok is befolyásolják a globális klímát 

A metropoliszok energiaigénye és közlekedése a fosszilis energiák olyan mértékű égetését teszik szükségessé, hogy az jelentősen tovább melegíti a városok légkörét. Nyaranta a felmelegedett flaszterből áradó hő után állandó lakótársunk lesz az "energiahőség", mely az erőművekből ered. Ennek hatása azonban több ezer kilométeres távolságban is érzékelhető.
A hitelképességre is hat a klímaváltozás

A hitelképességre is hat a klímaváltozás 

Napjainkban, amikor minden a világ szinte összes nemzetgazdasága eladósodott állapotban van és államkötvényekből vagy IMF-hittelekből finanszírozza költségvetési deficitjét, újabb kedvezőtlen tényezővel kell számolniuk. A klímaváltozásból eredő károkkal és kockázatokkal.
A kávézacc és a sütimorzsa is hasznosulhat

A kávézacc és a sütimorzsa is hasznosulhat 

A világ legnagyobb kávézólánca újrahasznosítja a kávézacc-maradékot és hamarosan a sütemény-morzsákat is. Kulisszatitkok egy világmárka boszorkánykonyhájából.
10 meghökkentő tény, amit nem tudott a szegénységről

10 meghökkentő tény, amit nem tudott a szegénységről 

Az Occupy Wall Street mozgalom sokat beszélt a társadalom 1 százalékáról, mely több javat birtokol, mint a lakosság alsó 90 százaléka együttvéve. Összeszedtünk néhány adatot a szegénység és a vagyoni különbségek mértékéről, melyek nagy akadályai egy fenntarthatóbb világ létrejöttének.

Most már hivatalos: megállíthatatlan a sarkköri jégolvadás 

A NASA tudósai szerint a Déli sarkkör nyugati jégrétegének olvadása elérte azt a szintet, ahol már visszafordíthatatlan a folyamat. Olyan sebességű itt az olvadás, ami a világon sehol másutt nem tapasztalható. A tengerszint-emelkedés is nagyobb lesz, mint eddig gondolták.

Tizenhét vegyszer szennyezi a virágport 

Környezetvédők beperelték az amerikai kormány több szervezetét, arra kényszerítve a hatóságokat, hogy tömeges pusztulásuk megakadályozása érdekében védett fajjá nyilvánítsák a poszméheket. Eközben az unióban 17 vegyszert is kimutattak a méhek eledeleként szolgáló virágporokban.

Áttörés: megtalálták a napelemek hatékonyabbá tételének eszközét 

A szolárcellákat felturbósító ásványkategória neve perovszkit. Nem elszigetelt felfedezésről van szó: az anyagot több egyetemi kutatói csoport is hasznosította Oxfordban, Illinois államban és Szingapúrban. Akár napelemes képernyő is lehet belőle.

Csökkentik a növények tápanyagtartalmát az üvegházgázok 

Az üvegházhatás korunk legégetőbb környezeti problémája, mivel alapjaiban változtatja meg bolygónk éghajlatát. Ám ezen felül még az élelmiszernövények tápanyagtartalmát is csökkenti, derült ki a Harvard University tudósainak vizsgálatából.

Hatástalanokká válnak az antibiotikumok 

Az ENSZ Világegészségügyi Szervezete (WHO) által kiadott, antibiotikumokról szóló első átfogó, globális jelentés rámutatott: fel kell készülnünk az antibiotikumok utáni korszakra, mert a rezisztens kórokozók miatt egyre hatástalanná válnak. Az orvosok túl sokat írtak fel belőlük, elegendő alkalmat kínálva a kórokozóknak, hogy kifejlesszék a rezisztenciát.

Nekünk befellegzett... 

Minden mozgalom megsínyli, ha egy hangadó alakja szakít az irányzat dogmáival. Így tett a 41 éves Paul Kingsnorth, aki arra a következtetésre jutott, évtizedekkel ezelőtt elhagytuk azt a pontot, amikor menthető lett volna világunk. Civilizációnk mai rendjének összeomlása elkerülhetetlen.

A bajok nagy része még előttünk van 

Jövőre ismét összeülnek a világ kormányai, ezúttal Párizsban, hogy megpróbálják tető alá hozni a 2020 utáni emisszióra vonatkozó, törvényileg kötelező érvényű globális éghajlatvédelmi egyezményt. Összefoglaljuk, milyen klímatudományos megállapításokkal kell szembenézniük a politikusoknak és hol tart most a klímapolitika.

Iszonyú sokba kerül a tengerszint-emelkedés 

A tengerszint-emelkedés infrastruktúrákat tesz tönkre, emberek megélhetését veszi el. Kiszámolták, mennyibe fog ez kerülni, ha a globális felmelegedés az eddig tapasztalt mértékben folytatódik.

„Nem a nyavalyás hozamon gondolkodom” 

Az Apple azt tervezi, hogy hamarosan teljes energiaszükségletét megújuló energiákból elégíti ki. Ez azonban nem tetszik egyes részvényeseknek. Az udvariasságáról híres vezérigazgató, Tim Cook jól lehurrogta őket.

Vajon ki kerül víz alá a klímaváltozástól? 

Elnöksége első négy évében Obamának nem sikerült az amerikai Szenátuson, vagyis a Kongresszus felsőházán keresztülverekednie a klímatörvényt. Most egy internetalapú alkalmazással szeretné megmutatni az amerikai átlagembereknek, milyen időjárással és természeti katasztrófákkal kell szembenézniük.

A hatékony élelmiszeripar segítene az éhínségeken 

Bolygónk szárazföldi felszínének 40%-át élelmiszernövények termesztésére használjuk. És 30 év múlva az élelmiszertermés negyede is a klímaváltozás áldozatává válhat, ha nem cselekszünk ma.

A maffia rákot okoz! 

Két börtönben ülő informátor beköpte a keresztapákat: az olasz maffia több millió tonnányi mérgező hulladékot Nápoly közelében. Ezzel sikerült elszennyezniük a talajvizet. A környéken ugrásszerűen megnőtt a rákos megbetegedések száma.

Kevesebb lehet az éhező, mint gondolták 

Új módszerrel akarják kiszámítani azt, hány ember nem jut elegendő tápanyaghoz a Földön. A kalóriaérték helyett azt is figyelembe vennék, milyen ételt fogyaszt az ember. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen kategóriájú és árú élelmiszernövényből nyerjük mindennapi betevő kalóriánkat. Ennek megoszlása ugyanis korrelál a anyagi helyzetünkkel.

Fair trade után itt a fair tea 

A víz után a második legnagyobb mennyiségben fogyasztott ital a világon. 7,2 milliárd ember évente 3 milliárd csészényi hörpint fel belőle. A legtöbbet Kínában. A kávéból csak feleannyi fogy, mint a teából. A gyártók végre kidolgozzák az etikus működés és beszerzés alapelveit.

Skorpiónyalóka és bogárpor – ez lenne a jövő? 

Skorpiónyalóka mint desszert és őrölt rovarfehérje mint táplálékkiegészítő. Egy dietetikus egész karriert csinált abból, hogy azt tanácsolja az embereknek: egyenek bogarakat. Elvégre sok fehérje van bennük, és a természet bőségesen kínálja őket.

Az Apple leszámol a "konfliktus ásványokkal" 

Az iPhone korszak hajnalán, 2006-ban a "Green My Apple" kampányban Apple-mániákus rajongók százezrei helyeztek nyomást Steve Jobs-ra, hogy környezetkímélőbb módon gyártassa kedvenc Mac-jüket. Az Apple februárban nyilvánosságra hozott "Beszállítói Felelősség Előrelépés Jelentése" már ezeket az igényeket próbálja kielégíteni. Elvégre egyetlen multi sem akarja elidegeníteni a zöld és társadalmilag tudatos fogyasztókat.

Betegséghajlam-előrejelzés: mennyire megbízhatók az új géntesztek? 

A családi származást és rokoni kapcsolatokat kimutató géntesztek után a piac rámozdult a betegségekre való hajlamot azonosító DNS-tesztekre. Ezek megbízhatóságát azonban kétségbe vonják a szakemberek. A Google által pénzelt 23andMe cég géntesztjeit egyenesen betiltották az amerikai hatóságok.

Az FBI maffiaellenes taktikáját használja az olajmulti 

A Chevront 9,5 milliárd dollárra ítélték az amazonasi esőerdők és őslakóik egészségének károsítása miatt Ecuadorban. A vállalat úgy látszik minden alkalmat megragad, hogy védje megtépázott renoméját.

Ökoközpont lesz a bűn városából? 

Évente 40 millió turista látogat el a szerencsejátékok fellegvárába. Nem véletlenül nevezik Sin City-nek, vagyis a Bűn Városának a nevadai kaszinóparadicsomot: a pénzszórás, a vásárlás, a pazarlás, az energiafaló fényreklámok világfővárosa. Hogyan lehet hát környezetbarát? A város vezetése kitalálta. A mosoda már LEED-minősítést kapott.

Tényleg nyereséges a zöld befektetés? 

"Nyereséges a zöld portfólióm", válaszolta az érdekeltségeit érintő kritikákra az 59 éves Vinod Khosla, a Szilícium-völgy öko-guruja, aki a Sun Microsystems egyik alapítójaként híresült el.

A Világbank füstös oldala 

A Világbank feladata 1944 óta az, hogy gazdasági fejlődést elősegítő projektekhez nyújtson hitelt. De a környezetvédők szerint túl sok fosszilis fejlesztést pénzel, holott nyíltan vállalt küldetése, hogy a gazdaságot zöld fejlődési pályára állítsa.

Az atomenergia befutó - legalábbis intenzitásban 

A Föld egy óra alatt több energiában részesül a Naptól, mint amennyit az emberiség egy év alatt elfogyaszt. Mégsem tudtunk eddig átállni a fosszilis energiahordozókról a megújulókra. A magyarok ráadásul kétszer annyi energiát fogyasztanak, mint amennyi a világátlag.

Takarékra kapcsol a Facebook 

Beint az Intelnek a Facebook, mely három éven belül a processzormulti termékeinél energiatakarékosabb szerverekre és csipekre kívánja lecserélni eszközparkját.

A megújuló energia jobban hoz, mint az államkötvény? 

Az Ingenious Media Holdings Plc., mely James Cameron szuperprodukciójának, az Avatarnak gigabüdzséjét is finanszírozta, most az Ingenious Renewable Energy alapjával 262 millió dolláros részvénykibocsátást tervez. Ez az első alap, mely nem csupán a megújulók egyetlen fajtájára koncentrál, hanem sokrétű portfólióval igyekszik kiaknázni a nem-fosszilis energiahordozók hozamát. Ami 6 százalék is lehet.

Ingyen világítás - erre is jó a művészet 

Napenergiával működő lámpásért kapott díjat Olafur Eliasson a Davos-ban megrendezett Világgazdasági Fórumon (WEF). Alkotását a szegény országokban forgalmazza. Hálózaton kívüli, "off grid" megoldásokkal akarja segíteni a szegény sorban élőket. 850 dollárért szponzorként bárki hozzásegíthet egy rászoruló családot a találmányhoz.

Fintorognak a zöldek az új uniós szabályon 

Az EU új energiapolitikája eltörli azt a gyakorlatot, hogy a megújulók arányának előírása a tagországokra egyénileg vonatkozzon, ehelyett általános, az egész EU-ra szóló arányt szab meg: 27 százalékban. Ezt a reformdöntést sok kritika érte. A Nobel Békedíjas Al Gore a davosi Világgazdasági Fórumon védelmébe vette az EB stratégiáját.

40 százalékkal kevesebb káros anyag 2030-ra? 

A zöldek jó ideje kampányolnak azért, hogy az unió vezetése ambiciózusabb kibocsátás-csökkentés mellett kötelezett el magát 2030-ra. Imáik részben meghallgatásra találtak Barrosónál. Az aktivisták által propagált, 40 és 60 százalék közötti csökkentés túl erősnek bizonyult, amely megosztotta volna a tagállamokat. 40 százalék lett a kompromisszum.

2013: nem volt jó éve a megújuló energiáknak 

254 milliárd dollárra esett vissza a zöld energiákba történt befektetések globális összege tavaly, ami a szél- és napenergiás eszközök költségeinek csökkenésével magyarázható. A technológiai áttörések miatt kevésbé tőkeigényes a gyártás e szektorban, mint néhány évvel ezelőtt.

Gyorsabban nőnek az ősfák: több karbonkreditet érnek 

Jó barátaink és szövetségeseink a nagy ősfák a klímaváltozás elleni harcban: a rangos Nature tudományos szaklapban megjelent tanulmány szerint ugyanis gyorsabban nőnek, mint a kis fák, vagyis rövidebb idő alatt nagyobb szén-dioxid-elnyelő kapacitással gyarapodnak.

Veszélyesebb a 2 fokos felmelegedés, mint gondoltuk 

A klímapolitika célja, hogy a globális éghajlatvédelmi egyezménnyel 2 Celsius-fokban maximálja az ipari forradalom utáni felmelegedés mértékét. Tudósok most mégis azt mondják: 1 Celsius-fokot kellene csak engedni, mert azon felül már elszabadul a (klíma)pokol.

Csak aprópénz jut klímavédelemre 

A 2010-es mexikói klímacsúcs egyik fontos vívmánya volt annak az alapnak a létrehozása, amely a szegény országokat segíti a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásban és a katasztrófák orvoslásában. De a beígért pénzeknek csak töredékét kapta meg az alap.

Ősi módszerekkel küzdenek a természetért 

Kínában a rizsföldek vizében tenyésztenek halat, Ausztráliában a bennszülöttek fogásait ellesve fékezik meg az erdőtüzeket. 115 ország szövetkezik a legjobb gyakorlatok meghonosítására.

Itt a legszennyezettebb levegőjű városok listája 

Az ENSZ Világegyézségügyi Szervezete által közzétett listán szerencsére Budapest nem került az uniós ”élvonalba”. De sok helyen maszkot rakhatunk az arcunkra, ha városnézésre indulunk.

A németek miatt füstölöghetnek többet az autóink 

A jelentős autóiparral bíró Németország nyomására az EU vezetése beleegyezett, hogy a korábban előterjesztettnél kevésbé szigorúan korlátozzák az uniós gépjármű-emissziót.

Nagy pénzeket fizetnének a multik az emisszióért 

A legnagyobb fosszilis energiahordozókkal dolgozó vállalatóriások üzleti terveiben és jövőstratégiáiban már szerepel a beárazott üvegházgáz-kibocsátás. Ha légszennyezésük megsarcolása mellett kapnak valamilyen adókedvezményt, nem ellenzik a klímapolitikát.

Így süllyed Miami – és az ingatlanárak 

Miamiban jelenleg virágzik a gazdaság. Az emelkedő tengerszint azonban lefogyasztja Florida szárazföldi területeit az évszázad végére. A lakosság már kezd észbe kapni, a vállalkozások és az önkormányzatok sajnos még nem. A biztosítótársaságok lesznek az elsők, amelyek megkongatják a vészharangot.

Korrupció miatt ihatatlan a csapvíz 

A vízkészletek védelmére fordított összegek szépen megtérülnek, derül ki egy ENSZ által finanszírozott kutatásból. A tiszta ivóvíz szolgáltatásának legnagyobb akadálya a korrupció, állítja a Transparency International.

Több etanolért lobbiznak, hiába éheznek miatta 

Hiába ismerte fel az Európai Bizottság, hogy az élelmiszernövények felhasználása a bioüzemanyag-gyártásban veszélyezteti az élelmezést és a környezetet is, az uniós tagországok mégis ellenzik arányának csökkentését az üzemanyagban.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Pénzszerzés

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések  

11 ezer háztartásnak ítéltek meg összesen több mint 45 milliárd forint támogatást.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo