Az Apple leszámol a "konfliktus ásványokkal"

Az iPhone korszak hajnalán, 2006-ban a "Green My Apple" kampányban Apple-mániákus rajongók százezrei helyeztek nyomást Steve Jobs-ra, hogy környezetkímélőbb módon gyártassa kedvenc Mac-jüket. Az Apple februárban nyilvánosságra hozott "Beszállítói Felelősség Előrelépés Jelentése" már ezeket az igényeket próbálja kielégíteni. Elvégre egyetlen multi sem akarja elidegeníteni a zöld és társadalmilag tudatos fogyasztókat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

Nagy utat tett meg a zöldülésben, pontosabban a fenntartható üzletvitele kommunikálásában az Apple, derül ki a Greenbiz.com cikkéből. 2005-ben még titokzatoskodott, alig közölt valami minderről (lehet, hogy azért, mert nem volt mit), ma már büszkén hirdeti, miben és hogyan mérsékeli a természeti környezetre gyakorolt káros hatását. Ehhez persze az is kellett, hogy megkérdőjelezhetetlenül az ökotudatos üzlet javára dőljön a közvélemény érzete: zöldnek lenni jó és szükséges. Ami verseny- és presztízselőnyt is jelenthet. Meg persze többletköltséget.

2007-ben Steve Jobs ígéretet tett rá, hogy a legszennyezőbb anyagokat mással cseréli fel az Apple termékeiben, s valóban, 2009-re eltűntek portékáiból a PVC-műanyagok és a brominált gyulladásgátlók. Ugyanakkor mivel adózási indokokkal és költségcsökkentés szándékával az Apple kihelyezte a gyártás Amerikán túlra, beszállítói lánca még bonyolultabb és átláthatatlanabb lett a külső szemlélők számára.

 

Tim Cook vezetése alatt tovább folytatódott a zöld átszervezés, s ne kerüljenek a termékekbe "konfliktus ásványok". Ezek olyan ásványok, melyeket törvényen kívüli, felkelő gerillacsoportok által birtokolt afrikai bányákból kerülnek ki, ahol a bevételt fegyverkezésre fordítják a bányát erőszakkal uraló csoportok, melyek terrorizálják a civil lakosságot, tömegesen követnek el nemi erőszakot és gyerekkatonákat kényszerítenek ölésre. Ez elsősorban a Kongói Demokratikus Köztársaságban működő bányákra vonatkozik. Mivel a világhírű márkák nem közvetlenül szerzik be ezeket az anyagokat, a teljes beszállítói, alvállalkozói lánc átvilágítása szükséges. A CFSI (Conflict-Free Sourcing Initiative) nevű kezdeményezés 5 éves fennállása során a közelmúltban tudott először kiadni igazolást kohóknak arról, hogy konfliktus ásvány-mentesek.

B-vállalatok az üzlet jövője?
Vannak cégek, ahol egyformán fontos az üzlet, a környezet és a társadalom érdekeinek figyelembe vétele. Nem egyszerűen csökkenteni akarják a károkat, amiket a világnak okoznak, hanem arra törekszenek, hogy mindenki javára működjenek. És egyre többen vannak.
Az Apple elnöke, Jeff Williams megerősítette a Financial Times-nak, hogy az Apple 2014 januárjában tudta először kijelenteni és bizonyítani, hogy a termékeiben felhasznált tantál nem "konfliktus-régiókból" származik. Beszállítói listájában -amit eddig is publikált- első alkalommal tüntette fel, hogy valamelyik beszállítója "konfliktus ásvány-mentes" és melyik nem. Ez a jó öreg "naming and shaming" (megnevezés és megszégyenítés) taktikája, ami oda vezethet, hogy a fogyasztóvédelmi, emberi jogi csoportok és aktivisták nyomást gyakorolhatnak a konflikus ásványokat használó beszállítókra, melyek neve ily módon nyilvánossá vált.

Az Apple-nek bedolgozó 59 kohó közül 23 tiszta. A szkeptikus olvasó persze hozzáteheti: a legjobb megoldás természetesen az lett volna, ha az Apple simán felmondja szerződéseit ezekkel a cégekkel... Az Apple álláspontja az, hogy könnyen átszervezhetnénk az anyagáramlást úgy, hogy az csak néhány "tiszta" kohón menjen keresztül, de többet tudnak tenni az ügy érdekében, ha a beszállítók százait próbálják a "tisztává" válásra rábírni. Érdekes válasz. Vagy elhisszük, vagy nem.

Nem véletlen, hogy a cég jelentésében (Supplier Responsibility 2014 Progress Report) szerepel a "progress" (haladás) szó. Vagyis van még teendő bőven, a folyamatnak nincs vége. A következő lépésben az arany, ón, és volfrám átvilágítása és konfliktus-mentessé tételét végzik el, közölte az Apple.

A januári Consumer Electronics Show-n Las Vegas-ban Brian Krzanich, az Intel első embere bejelentette, hogy azon vannak, termékeikből kiiktassák a konfliktus ásványokat - vagyis náluk is ez még a jövő zenéje. Ugyanakkor a félvezetőket gyártó multik érhetnek elsőként oda, hogy kijelenthessék, csipjeikben többé nincs konfliktus ásvány, mert náluk a felhasznált anyagfajták köre szűkebb.

Milíciák ásványai
  • Számtalan bánya működik világszerte, melyek ellátják a high-tech ipart alapanyagokkal. Azonban csak néhány száz kohóban kerülnek ezek a természeti erőforrások feldolgozásra. Itt különböző bányákból és országokból származó fémek, ásványok is összeolvasztódnak, ami után már nem lehet kimutatni az anyag származási helyét. Ezért a kohóknál van az a pont, ahol dokumentálni kell a származást és megkövetelni, hogy konfliktus ásványokat ne fogadjanak be ezek az üzemek.
  • A CFSI programját 150 vállalat támogatja hivatalosan, állítja a Greenbiz.com. Ez azt is jelenti, hogy több ezer piaci szereplő viszont elhatárolódik a beszállítói lánc megtisztításától, etikussá tételétől. Vélhetően azért, mert felesleges többletkiadásnak tartják.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo