Megváltoztathatja-e a művészet a világot? A WEF szerint ez lehetséges, főleg ha a műalkotásnak gyakorlati haszna van. A "Little Sun" (Kis Nap) névre hallgató lámpás például ingyenes világítást biztosít.
Hálózaton kívüli korszak
A Berlinben élő Eliasson fotóművészként, installációkkal, filmalkotásokkal, szobrászattal szerzett nevet magának. Kézművesekkel, építészekkel, földtérképezőkkel, művészettörténészekkel dolgozik együtt, hogy tesztelje a testmozgás, az érzékszervi befogadás, valamint test és agy interakciója hogyan befolyásolja a környezetünk befogadását. Eléggé posztmodernül hangzik. Szivárványpanorámától a vízesésig sok mindent kreált már.
A minap jelentette be új cége, a Little Sun megalapítását, melynek célja a napenergiát használó, olcsó használati eszközök gyártása. A lámpás lehetővé teszi, hogy az afrikai gyerekek este is tanulhassanak, olvashassanak, anélkül, hogy olajlámpásokra, illetve azok fűtőanyagára kelljen költeni, ami mindig megterhelte a családi költségvetést. A kis üzletek éjszakai működése is olcsóbbá válik általa.
Eliasson műhelyében állítólag már készen állnak a soron következő napelemes termékek prototípusai: mobiltelefontöltő, kis elem, rádió, nagy lámpa. A célközönség elképesztően nagy: 1,6 milliárd embernek nincs az otthonában elektromos áram és nélkülözi a hálózatra kötött világítást. Az "off grid" korszak zászlóhajósaként a Little Sun jelenleg hét afrikai országban teríti portékáját, Zimbabwéban, Ugandában, Kenyában, Burundiban, Etiópiában, a Dél-Afrikai Köztársaságban, továbbá az EU-ban, az USA-ban, Kanadában, Japánban és Ausztráliában.
A cég honlapján karitatív céllal meg is lehet vásárolni (pontosabban "szponzorálni") egy "bizniszcsomagot", ami 850 euróba kerül és nemcsak a lámpást tartalmazza, hanem útmutatást a jövendő kereskedőnek. Ezt a szettet aztán egy rászoruló családnak adják oda ingyen, akik eladhatják a terméket a saját régiójukban, illetve népszerűsíthetik azt.
Davos másik művész-díjazottja idén Vik Muniz volt, aki a brazil szemétturkálók sorsára irányította rá a figyelmet és a szemét műalkotássá rendezésével kampányolt a fogyasztói társadalomban élők szemetelő, mindent eldobó életmódja ellen. Az erről szóló Wasteland című dokumentumfilmjét Oscar díjra is jelölték 2011-ben.