Ősi módszerekkel küzdenek a természetért

Kínában a rizsföldek vizében tenyésztenek halat, Ausztráliában a bennszülöttek fogásait ellesve fékezik meg az erdőtüzeket. 115 ország szövetkezik a legjobb gyakorlatok meghonosítására.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A dinoszauruszok 65 millió évvel ezelőtti kihalása óta nem volt ilyen nagy mértékű és gyorsaságú a fajpusztulás, mint napjainkban, áll az ENSZ jelentésében. A bővülő emberi populáció kiűzi az őshonos fajokat élőhelyeikről. Számos országban régi módszerekkel próbálnak küzdeni a fajok élőhelyének drasztikus csökkenése ellen.

1200 éve is tenyésztettek már halat a rizsföldeken, de a mai termelők nem élnek ezzel a lehetőséggel. Pedig 68 %-kal lehetne csökkenteni vele a növényvédő-szerek és 24 %-kal a műtrágyák használatát. Ezek gyakran több kárt okoznak, mint amennyit nyerünk vele. Vagyis "két legyet lehetne ütni egy csapásra", nem csak több hal, hanem kevesebb vegyszer lenne az eredmény.

kép: sxc

Ausztrália erdői újabban gyakran válnak soha nem látott méretű bozóttüzek áldozatává a globális felmelegedés miatt. Pedig ha a hatóságok kontrolláltan, alapos mérlegelés után kiégetnének bizonyos részeket, parcella-szerűen, azzal megakadályoznák, hogy hosszú területen egybefüggő erdőségek létezzenek, amelyeken játszi könnyedséggel futótűzként tudnak tovaterjedni a lángok. Az ausztrál, indonéz, japán és venezuelai őslakosok mind ismerik ezt a módszert – úgy pusztítják el az erdők kis részeit, kvázi sakktáblaszerűen felporciózva azt, hogy a tűz bizonyos távolságokban tar földbe ütközik és nem tud továbbterjedni.

Ausztráliában már karbonkreditek is szerezhetnek e módszer alkalmazói az ily módon megfékezett erdőpusztulás mértékéig, hiszen az erdőirtás (akár favágásból, akár tűzvészből eredő az) adja teljes ÜHG-kibocsátásunk 20 %-át. A megszerzett karbonkvótákat természetesen eladhatják az emissziókereskedelemben. Az ausztrál Land Corp. 25 000 ilyen kvótát értékesített 2013 júniusában. A vásárló, a Chevron volt, mely tonnánként 18,2 dollárt fizetett. A módszer sok helyen lenne meghonosítható.

Másutt az esővizet begyűjtő ásott aknák segíthetnek a monszun-szezon hatásának tompításában és a talajerózió megfékezésében. Egyes szakértők az eszkimókat vonnák be (pénzért) a sarkköri jégsapkák olvadásának megfigyelésébe, s részletekkel egészíthetnék ki a műhold-felvételekkel nyert adatokat. Ötletekben tehát nincs hiány.

Törökországban tartotta tanácskozását az IPBES (Intergovernmental Platform on Biodiversity and Ecosystem Services), vagyis az a 115 országot tömörítő szervezet, mely az ilyen és ehhez hasonló, bennszülötteknél bevált módszereket kívánja alkalmazni a világ legkülönfélébb tájain, jelentette a Reuters.

 

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo