A megújuló energia jobban hoz, mint az államkötvény?

Az Ingenious Media Holdings Plc., mely James Cameron szuperprodukciójának, az Avatarnak gigabüdzséjét is finanszírozta, most az Ingenious Renewable Energy alapjával 262 millió dolláros részvénykibocsátást tervez. Ez az első alap, mely nem csupán a megújulók egyetlen fajtájára koncentrál, hanem sokrétű portfólióval igyekszik kiaknázni a nem-fosszilis energiahordozók hozamát. Ami 6 százalék is lehet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az alap újdonsága az is, hogy a nap-, szél- és vízenergiás projekteken túl az energiahatékonyságot növelő beruházásokba is fektet pénzt, ami eddig javarészt elkerülte a magánbefektetők figyelmét.

Az egyszerre több lábon álló befektetési modell célja, hogy az egyik energiafajta esetlegesen gyengébb teljesítményét a másik erősebb nyereségével kompenzálják, így garantálva a hozamot. Az alap igyekszik már működő szolár- és szénenergia-telepekkel foglalkozni, hogy az építés költségei ne játsszanak be a befektetők kockázatzónájába. Szakértők szerint a jelenlegi alacsony (3 százalék körüli) kamatkörnyezetben egy ilyen portfólió jobb megoldást jelent, mint az államkötvények.

Persze kockázat is van: ezt elsősorban az állami felelősségvállalás jelenti, hiszen a megújuló energiákat államilag támogatott áron veszik át a szolgáltatók. Ha ezek a tarifák kormánydöntéssel változnak, természetesen borul azon cégek forgalma és profitrátája, melyekbe ez az alap fektet.

Az Ingenious megújuló energiás alapját a londoni tőzsdén jegyeznék.

kép: sxc

Nemrég írtunk arról, hogy a tavalyi év nem volt túl kedvező a megújulók szempontjából, ugyanakkor 2013-ban öt zárt végű alap is jelentkezett a piacon, melyek megújuló energiákba invesztáltak, jelentette a Bloomberg hírügynökség. A sort a GreenCoat Capital U.K. Wind Plc nyitotta, mely szélenergiára 260 millió fontot (396 millió eurót) szedett össze befektetőktől egy márciusi akcióban, a Bluefield Solar Fund Ltd. júliusban 130 millió fontot szerzett, a Foresight Solar Fund Ltd. részvénykibocsátása pedig 150 milliót. A The Renewables Infrastructure Group (TRIG) a legnagyobb energiabefektetési akciót hajtotta végre azzal, hogy 300 millió fontot kalapozott össze tavaly nap- és szélenergiára. Zömében nyugdíjalapok, milliomosok és ezek vagyonkezelői fektettek ezekbe az alapokba, melyek 6 százalék körüli hozamot kínáltak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo