Klímablog cikkei
Klímablog cikkei
Klímavédelem génmódosítással: elnyelnék az összes füstünket
A növények megkötik és leveleikben, száraikban, törzsükben tárolják a széndioxidot. Tudósoknak sikerült úgy megváltoztatni egyes fajták génállományát, hogy növeljék vele a növény széndioxid-megkötő képességét. Újabb eszközt nyertünk ezzel a klímaharchoz?
Összeomlik az emissziókereskedelem?
Az csak a kezdet volt, hogy botrányos svindlikkel adócsalásra használták a kibocsátási engedélyek adásvételét. A recesszió miatt visszaesett az ipari termelés és nem veszik az emissziós kvótákat. A "karbon árfolyam" jó ideje rekordmélységeket döntöget. Befellegzett a zöld gazdaság felívelését elősegítő emissziókereskedelmi rendszernek?
Elbírunk három Amerikát?
Az Indiában és Kínában beindult gazdasági növekedés, iparosodás és népességszaporulat következtében Ázsia szennyezése és fogyasztása a következő évtizedekben utoléri az Egyesült Államokét. De vajon elbír-e a Föld három Amerikát?
”Tiszta” tűzhelyeket adnak szegény családoknak
Első ránézésre a tűz felett kondérban rotyogó gulyásleves nem tűnik különleges, felettébb káros jelenségnek. Kevesen kötik össze azonban a tűzrakást azzal, hogy valójában újabb adagot olvasztunk el vele a Föld jégtakarójából. Az égetéssel keletkező korom légkörbe kerülése ráadásul nemcsak felgyorsítja az éghajlatváltozást, de gyakran végzetes hatással van az elektromos vagy gáztűzhelyek nélkül főző emberek egészségére.
Mindannyian kiborggá válunk?
Már-már emberfeletti képességekkel ruházhatja fel az embert azok az innovációk, melyek a gondolatokat fordítják kinetikus energiává. Vagyis gondolataink erejével leszünk képesek irányíthani gépeket. Egy tudományetikai bizottság azonban veszélyesnek tartja az új technológiát, és tiltakozik.
Elvándorolnak az erdők: 500 kilométeres elmozdulás
Persze nem holnap, vagy jövőre, hanem az évszázad végére. A mérsékeltebb sarkköri éghajlathoz szokott fák akár félezer kilométerrel északabbra is kinőhetnek mintegy 80 év múlva, állítják a tudósok. E lehetőség hátterében természetesen a globális felmelegedés áll.
Több természeti katasztrófára számíthatunk idén?
A tavalyi évben mindenből kijutott: jöttek a közlekedést megbénító hóviharok, emberáldozatot követelő tornádók, településeket elmosó árvizek, éhínséget okozó aszályok. 2012 sem lesz jobb, vallják elemzők. A légkör emelkedő üvegházgáz-koncentrációja, a melegedő óceánok egyre több nagy horderejű, pusztító természeti jelenséget okoznak.
Világsztárok a vizek védelmében
Immár hagyomány, hogy tavasszal több környezetvédő szervezet összefogásával aukciót szerveznek New Yorkban. Rendszerint világsztárok szolgáltatják az árverezésre a műtárgyakat. A harmadik "Zöld aukcióra" április 11-én kerül sor a Christie's aukciós házban, mely a nemes célra tekintettel ezúttal is ingyen vesz részt a kezdeményezésben. Interneten is lehet licitálni március 29-től április 19-ig.
Tovább javul a napelemek hatékonysága
Brit tudósok olyan napelemet fejlesztettek ki, amely szilcium-alapú panelekhez képest 25 százalékkal több energiát képes hasznosítani a nap sugaraiból. Az egyelőre nem egészen világos, hogy tömegtermelésben gazdaságos lenne-e az innováció előállítása.
Percenként 24 hektár erdőt vágnak ki!
Az ENSZ égisze alatt 2007-ben kiötlött REDD-programban az erdőirtást megfékező projektek is szerezhettek volna ÜHG-kibocsátási kvótákat, de miután elfogadták a program alapelveit Durbanben, máig nem sikerült megegyezésre jutni a szisztéma részleteiről. Ennek híján nincsenek kellő anyagi ösztönzők a pusztítás megfékezésére. Közben tovább fogyatkoznak a bolygónk tüdejének számító őshonos erdők.
Ökoszisztémák: mennyit ér a “természeti tőke”?
Véget ért az a kor, amikor "számolatlanul" fogyaszthattuk természeti kincseinket. Közeledik az 1992-es riói Föld Csúcs húsz éves évfordulója, melynek alkalmából júniusban újabb környezetvédelmi konferenciát rendeznek Rio+20 címmel. A brit kormány már jelezte: arra fogja ösztönözni a résztvevő országokat, hogy értékeljék fel saját természeti értékeiket, s az általuk nyújtott "szolgáltatásokat".
Melyik városban lehet olcsóbban élni?
Az Economist Intelligence Unit fél évente kiszámolja és közzéteszi azon nagyvárosok listáját, melyekben a legköltségesebb az élet. Az idei toplistán Zürich lekörözte a korábbi győztes Tokiót. Annyira költséges Svájcban az élet, hogy 20 éve először került Zürich az összesítés élére. Ha olcsón kíván élni, költözzön közel-keleti és közép-ázsiai országokba.
Energiatermelő híd épül
Napelemekkel fednek be Londonban egy Viktória korabeli vasúti hidat. A Blackfriars így a világ egyik legnagyobb városi naperőművévé változik, ráadásul a vonatok zavartalanul közlekednek majd a tetőt borító 4400 napelem alatt.
Könnyebb és olcsóbb lesz a szennyezett vizek vizsgálata
Ezentúl a tengerek és folyók szennyezettségének mérésére használják majd a biolumineszcenciát, vagyis a vízi élővilág fajainak 90 százalékában meglévő képességet, hogy fényt képesek kibocsátani.
Vízexportőrré válik a sivatagos Izrael?
Látva a közel-keleti régióban, és főként a szomszédos Jordániában uralkodó vízhiányt, amit tovább súlyosbít a globális felmelegedés, Izrael néhány éve elhatározta, hogy nemzetbiztonsága és természeti erőforrás-autonómiája védelmében, részben átáll a tengervíz sótlanítására, hogy ellássa a lakosságát ivóvízzel.
Bioműanyagával verseng a Pepsi és a Coca Cola
Úgy látszik a termékfejlesztés újabb ágában is erősen konkurál egymással a Pepsi és a Coca-Cola Co. A le nem bomló plasztik palackok helyett újrahasznosítható bioműanyag flakonokkal kívánják zöldebbé tenni márkájukat.
Egy hétre van elég tartalékunk!
Ha egy elsöprő erejű természeti katasztrófa vagy terrortámadás megzavarná a globális gazdaság működését, s az infrastruktúrák használatát, a világ kormányai és a gazdasági szereplők mindössze egy hétig tudnák viszonylag zavartalanul biztosítani életvitelünk fenntartását, vélik a londoni Chatham House politikai kutatóintézet elemzői.
A szlovákok szerint nem veszélyesek az erőműveik
A fukusimai erőmű 2011. márciusi tragédiája által kiváltott félelmek vezettek Európa-szerte az atomreaktorok stressz-teszt vizsgálatához, mely arra kereste a választ, súlyos baleset, áramszünet, hűtővízhiány, földrengés, árvíz és más szélsőséges időjárási körülmények esetén veszélyt jelentenek-e a környezetre és a társadalomra nézve, s milyen óvintézkedéseket kell életbe léptetni.
Budapest ivóvizét veszélyezteti a vörösiszap-tározó?
A Greenpeace mérései szerint több mint 21-szer a határérték felett van a mérgező arzén az almásfüzitői tározó alatti Duna-parton. A környezetvédelmi szervezet szakértői talajmintát vettek a hetes vörösiszap-tározó Duna felöli oldalán.
Beperelték Obamát!
Az amerikai demokráciában a Képviselőház és a Kongresszus hozza a törvényeket, az elnök "csak" aláírja. Obama hiába akarja a klímapolitika élére állítani az Egyesült Államokat, ha a republikánus parlamenti többség megakadályozza ebben. A környezetvédők azonban szokatlan eszközhöz folyamodtak, hogy kikényszerítsék a változást: beperelték az Obama-adminisztrációt.
Drágább lesz a villamos áram télen
Németország nyolc elöregedett atomerőművet zárt be a nyáron, vagyis nukleáris erőmű-kapacitásának 40 százalékát vonta ki az energia-hálózatból. Szakértők nem tartanak áramszünetektől, de úgy vélik, az energiaárak emelkedésére számítani kell Európa-szerte.
Gyorsul a globális felmelegedés
Klímatológusok a Nature című szakfolyóiratban közzétett tanulmánya szerint már ebben az évszázadban a várt 2 Celsius fokos melegedésnél nagyobb lesz a hőmérséklet változása Földünk egyes pontjain.
Egyre olcsóbbak lesznek a napenergiai eszközök
Ahogy egyre inkább tömegtermékké válnak, fokozatosan csökken a szolár-panelek és -cellák árszintje. De gyártóiknak nem feltétlenül jó, hogy szélesebb kör számára megengedhető termékké válnak.
Klímaegyezményt sürgetnek a multik
November 28-án a dél-afrikai Durbanben kerül sor az éghajlatváltozási egyezményt övező tárgyalások következő fordulójára. A klímacsúcs előtt a világ legnagyobb multicégei közös nyilatkozatban álltak ki a zöld célok mellett.
Drágulhat az áram a megújuló energiák miatt
A román kormány a napokban elfogadta azt a támogatási rendszert, mely a megújuló energiaforrások arányát növeli a villamos áram termelésben. A hivatalos kalkulációk szerint a háztartások villanyszámláinál 2,5 százalékos áremeléssel kell számolniuk emiatt.
2020-ig nem csökken az agrártámogatás
Környezetkímélőbb mezőgazdálkodási módszereket fog támogatni az EU, jelentették be Brüsszelben. Évek óta tart a vita a bioetanol ökológiai nyomának megállapításáról. Úgy tűnik némileg kiesik a pikszisből a becsültnél nagyobb valós ökológiai terhelést jelentő üzemanyagfajta. És ezzel a támogatási körből is.
Napenergia: leálló állami támogatások?
Sokat árt a megújulók renoméjának és piacképességébe vetett hitnek az amerikai napenergia-eszközgyártó óriás, a Solyndra csődje, mely felélte az amerikai államtól kapott 535 millió dolláros kölcsönt. Hasonló európai gikszerek várhatók?
A nyári és őszi hónapokban is sokat spórolhatunk a számlán
Az átlagosnál melegebb hőmérséklet, kánikula hatására akár 10-20 százalékkal is növekedhet a lakossági áramfogyasztás. Míg korábban az éves terhelési csúcsidőszak rendszerint a téli időszakra esett, néhány éve ez már a nyári időszakra jellemző, elsősorban a klímaberendezések fokozott üzemeltetésének hatására. Sokan mégis úgy vélik, az áramszámlán csak a téli hónapokban, a fűtési szezonban lehet spórolni, a tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy néhány egyszerű tanács megfogadásával a fogyasztás a melegebb hónapokban is jelentősen mérsékelhető, így éves szinten a villanyszámla összegéből több ezer forint is megtakarítható. - írja az EDF DÉMÁSZ összefoglalójában.
Támogatás napelemre: reménytelen helyzet?
A napelemes cégeket tömörítő MANAP Iparági Egyesület szerint merőben új alapokra kellene helyezni a napelemes rendszerek terjedésének lakossági ösztönzését. Az EU-ban általános betáplálási támogatás sokkal hatékonyabb lehetne, mint a jelenlegi, csetlő-botló lakossági pályázati rendszer. - írja az egyesület helyzetértékelésében.
Iható a Balaton vize - azért a strandon ne kóstoljuk meg
„Méréseink azt mutatták, hogy idén a főszezon végén is iható tisztaságú maradt a Balaton vize. - mondja Dr. Vörös Lajos, az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézetének kutatója. „Vigyázat, ez nem feltétlenül lehet igaz a strandokon!"- teszi hozzá a szakember.
Nem csak zöldeknek: Béreljen elektromos Smartot!
A Sixt ismét újít flottáján, méghozzá ökoautókkal. A 40 CNG természetes gázzal működő gépjármű felvétele után, a Sixt elsőként kínál üzleti ügyfeleinek környezetbarát autókat. A Smart ED autók elektormossággal működnek, és tökéletes közlekedési eszközök, melyeket városi környezethez terveztek. A bérlők hamarosan maguk is tesztelhetik a rövid távra kölcsönözhető járműveket, melyeket igény szerint flottáikba is felvehetnek. Ezzel párhuzamosan persze bárki, aki különösen alacsony működési költségű járművet keres, élhet ezzel az ajánlattal.
"Szerintem meghamisították a globális felmelegedést"
Tízből közel hét amerikai hiszi, hogy egyes tudósok meghamisíthatták az éghajlat felmelegedésére utaló adatokat - derül ki egy friss felmérésből. Az Egyesült Államokban sokan vélik úgy, hogy a veszélyeket eltúlozzák, és nem szükséges azonnali választ adni a problémára.
Amíg mi feltöltődünk, a Föld is fellélegezhet
Akár kipihentük már magunkat, akár vár még ránk a szabadság nyújtotta feltöltődés, a maradék nyárral és az indiánnyárral együtt még egy jó ideig élvezhetjük a nap feltöltő hatását. De vajon a Föld mikor tölti fel készleteit, hogy erőforrásait újratermelje, ha állandóan fogyasztunk? A Föld sosem pihen, ezért mi sem lazíthatunk ezen a téren: az alábbiakban kevéssé ismert, de könnyen megvalósítható zöld tippeket gyűjtöttünk össze, amivel mi is, és a környezetünk is feltöltődhet.
A felelősség már prioritás
A felelős vállalat számára a környezet mellett nem elhanyagolható szempont a társadalom és világ iránti felelősség. A felelős vállalatirányítási rendszer célja, hogy a lehető legjobban közelítse egymáshoz az egyének, a gazdasági társaságok és a társadalom érdekeit, elősegítve ezzel a növekedéshez szükséges források, tőke bevonását. Segítségével egy jól strukturált, átláthatóbb rendszer alakítható ki, mellyel hatékonyabb működés, ezáltal költség- és időmegtakarítás érhető el.
Nagyobb üzemanyag-hatékonyság: páfránnyal
Új vívmányt fejlesztenek ki a világkereskedelem alapköveinek számító nagy uszályok üzemanyagfelhasználásának csökkentésére. A megoldás a vízzel érintkező felület módosításában rejlik: a vízi növényt utánzó burkolat csökkenti az ellenállást.
Üres szavak a felelősségről: nem kell a pénz a cégeknek
Hogyan hozhat plusz forrást a fenntarthatóság, a környezettudatos működés, a felelős vállalati magatartás? A környezeti célú fejlesztéseket támogató vissza nem térítendő uniós támogatás maximum 100 millió forintos plusz forrást jelenthet azoknak a vállalkozásoknak, akik nem csupán kommunikációs üzenetként használják a környezettudatos működést, de tesznek is ezért. Bár a magyarországi cégek jelentős része beszél a fenntarthatóságról, a július 1-én megnyitott összesen 9 milliárdos keretre eddig csupán néhány pályázat érkezett. - írja a M27 ABSOLVO közleményében.
Energiaültetvények: újabb bevételi lehetőség
A magyar gazdálkodóknak is újabb fontos, kiszámítható bevételi forrást jelenthet az energiaültetvények telepítése és az energetikailag hasznosítható mezőgazdasági melléktermékek értékesítése, miután az Európai Bizottság jelezte, a mezőgazdasági kiadások szintje - és így a nyújtható támogatások mértéke - nem emelkedik a következő uniós költségvetési időszakban. A szalma, venyige, kukorica- és napraforgószár biomassza alapú erőművekben történő hasznosítása azon túl, hogy extra bevételt jelent a termelőknek, hozzájárul az ország klímaváltozáshoz és megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó vállalásainak teljesítéséhez. - véli a Biomassza Erőművek Egyesülése elemézésben.
Magyarország a régió élharcosa
Bár a kormányzat még nem erősítette meg, a Greenpeace üdvözli, hogy Magyarország a régióból elsőnek kiállt az EU magasabb klímavédelmi célkitűzése mellett.
Jégtábla úszott a Dunán
Greenpeace aktivisták - köztük a két hét grönlandi börtönből hazatért Major Dávid - szerda délelőtt a Lánchíd mellett a Dunán egy hatalmas, stilizált jégtáblát úsztattak lefelé, amelyen klímamenekültek csimpaszkodtak és egy „Ne jegeljétek a klímavédelmet, 30%-os kibocsátás-csökkentést most!" transzparenst tartottak.
Áram-gáz házasság
Romániai és nyugat-balkáni nyitásban is érdekelt az MVM Csoport, északi irányba pedig gázvezeték építőként és működtetőként erősíti pozícióit. A kormányzat energiapolitikájában továbbra is fő helyen szerepel Paks és az atomerőmű bővítése.
Korán kell kezdeni ...
Vannak jelek arra vonatkozóan, hogy a korai tudatosság-fejlesztés, akár óvodás vagy kisiskolás korban jelentős eredményekhez vezethet, egy új öko-tudatos értékrend és morál alapjait ültetheti el a fiatal elmékben. Oktatással erősíthető a körültekintő és jövőbe tekintő gondolkodás, mely egyesíti a rációt és az intuíciót.
Zöldleltárokra késztetik a polgármestereket
Átkeresztelik és „németesítik" a KÁT-ot, zöldvagyon-felmérésre késztetik a polgármestereket - ez is része a kormányzati megújuló energia-politikának.
Ma még segíthet Japánon!
Az Ökumenikus Segélyszervezet és a hazai telekommunikációs cégek összefogásának köszönhetően május 31-ig hívható még a 1749-es segélyvonal. Az Invitel, a Magyar Telekom (T-Home, T-Mobile), a Telenor, a UPC és a Vodafone hálózatából a 1749-es segélyvonal hívásával, vagy a JAPAN szó elküldésével SMS-enként 200 forintnyi támogatást lehet eljuttatni a japán földrengés károsultjainak megsegítésére.
Eltorlaszolták a génmódosított burgonya útját
Az észak-svédországi Haparanda településen a Greenpeace 12 aktivistája elfoglalta és lezárta a német BASF cég raktárát, ahonnan az Amflora nevű génmódosított burgonyát tervezték vetésre elszállítani. A környezetvédő szervezet szerint az Amflora engedélyezése során megszegték az európai jogszabályokat, mivel nem vették figyelembe, hogy a burgonya fokozhatja az emberi szervezet antibiotikumokkal szembeni ellenállóképességét. A Greenpeace a BASF-től a vetés leállítását, az Európai Bizottságtól pedig a burgonya engedélyének visszavonását követeli.
Katasztrófa-szimuláció: a vihar mindent letarolt...
Leszakadt tetők, betört ablakok, elárasztott pincék, jégverte autók, tengerré változott kertek. Mindössze ennyi maradt a hirtelen jött hurrikánerejű vihar után, egy vidéki településen, ahol a romba dőlt száz épületből csak hetvenháromra volt biztosítás, de ezek többsége is korszerűtlen, nem teljes körű. A kisvárosi ingatlanok egy része elpusztult a viharban, s minden negyedik károsult földönfutóvá vált, mert a havi néhány ezer forintos biztosításon spórolt - legalábbis abban a viharban, amelyet a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft., valós adatokra és helyzetekre alapozva szimulált. A drámai helyzetet az alkusz cég az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közelmúltban végzett vihar szimulációjának ötletére, annak biztosítási folytatásaként végezte el.
Bár George Lucas is venne, nyereséget nem termel
Fényévekre van a profittól az elektromos autók gyártása, és további technológiai áttörések kellenek ahhoz, hogy egy feltöltéssel 150-200 kilométernél is nagyobb távot tudjanak megtenni e járművek. A piaci szereplők mégis bíznak e kis réteget kiszolgáló piaci szegmens növekedésében.
A víz a hatalom: Magyarország nagyon fontos ország lehet
Néhány évtizeden belül hazánk - vízbázisának köszönhetően - stratégiai fontosságú országgá válhat - mondta Kurdi Viktor, a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke. Mára ugyanis az ivóvíz hiánya világviszonylatban kezd kritikus méreteket ölteni, miközben Magyarországon csak a felszín alatti vízkészletek utánpótlása évente kétmilliárd köbméter. Ennyiből az egész Balaton medrét fel lehetne tölteni. Ez nem csak, hogy bőségesen elegendő az ország lakosságának, de még „fölösleg" is képződik.
Vállalatvezetők kulcsszerepben a klímaváltozás ellen
Május 16-án útjára indult egy új szervezet, melynek célja összefogni a vállalati vezetőket a klímaváltozás elleni erőfeszítésekben. A vezetők kiemelt célja, hogy aktívan lobbizzanak a magyar és az európai klímapolitika pozitív előremozdításán.