A válság egyik tanulsága, hogy az eddig leginkább önszabályozáson alapuló felelős vállalatirányítás nem működött megfelelő hatékonysággal. A felismerés eredményeként az Európai Unió áprilisban nyilvános konzultációt kezdeményezett, melynek célja annak feltérképezése, hogyan lehetne javítani az európai vállalatirányítás minőségén, beleértve a nyomon követést és a tervek szerint szigorított szabályok betartatását is. Michel Barnier, a belső piacért és a szolgáltatásokért felelős biztos szerint a „jelen gazdasági körülmények között a vállalatok hitelessége és fenntarthatósága szempontjából a felelős vállalatirányítás fontosabb, mint valaha. A rövid távú szemlélet túlzott elterjedése katasztrofális következményekkel járt. Mindenekelőtt hatékonyabb igazgatótanácsokra és felelősségüket teljes mértékben felvállaló részvényesekre van szükség."
Bölcsőtől bölcsőig
A Cradle to Cradle (C2C), magyarul „bölcsőtől bölcsőig" a rendszertervezés egy megközelítése, mely az emberi tevékenységeket természeti folyamatokkal modellezi, az anyagokat tápanyagoknak fogja fel, amelyek biztonságos, egészséges és zárt rendszerben keringenek, azaz a folyamat végén kikerülő externália egyúttal a következő ciklus alapanyagát jelenti. Az elv szerint a természetben működő folyamatok modellezésével alakíthatók fenntarthatóvá mindennapi tevékenységeink. Bár Michael Braungart és William Mcdounough az elméletet összefoglaló könyve alapvetően terméktervezésről és -gyártásról szól, tágabb értelemben városi környezet vagy épületek működtetésére, közgazdaságtani vagy szociális rendszerre vonatkoztatva is alkalmazható a stratégiai tervezés elemeként. A megközelítés eredeti koncepciója a hetvenes évekből, Walter R. Stahel svájci építésztől származik.
Organikusan
Kell-e félteni a mediterránra hasonlító kontinentális helyi klímát, fenyegeti-e az északi irányba araszoló felmelegedés - kérdeztük egy évvel ezelőtt Malatinszky Csaba villányi borásztól, aki akkori igenlő válaszát azzal toldotta meg: szükség van a gazdálkodó vállalkozó reagálására, esetében arra, hogy organikusan menedzselje birtokát. A fenntartható szőlőművelés azóta már létező, jól vizsgázó valóság a Malatinszky-kúria környezetében. Bebizonyosodott, hogy egészségesebb és jobb ízű élelmiszerek, borok állíthatók elő ily módon, s az ezer sebből vérző természeti környezetet végre sikerül kímélni, sőt regenerálni. „A tavalyi szélsőséges időjárással is megbirkóztunk - magyarázza a borász -, alacsonyabb termésmennyiség mellett kiváló minőségű szőlőt szüreteltünk." Az organikus védekezés nem olcsóbb a kémiainál, de „ez így van rendjén - értékel a szakember -, végre van valami, ahol a minőség »de facto« igazolható".
Együttműködés a természettel
A fejlett világban szinte mindenütt elodázhatatlan a milliós nagyvárosok öreg víztisztítási rendszereinek korszerűsítése, a településeket ellátó folyók, élővizek rehabilitálása és megóvása. Nem véletlen, hogy éppen az élőgépes technológiára „váltanak" a legnépesebb országok. A mesterségesen kialakított ökoszisztémák és a mérnöki ökológia együttműködését hasznosító eljárás know-how-ja a nagyvilágban ismertebb és keresettebb, mint hazánkban, noha megalkotója egy magyar vállalkozás, az Organica Technológiák Zrt., s értékesítője is, főleg Indiában, Kínában, az Egyesült Államokban, Oroszországban. Legújabban ismét itthon szerepel a cég: a dél-pesti szennyvíztisztító teljes felújításában vesz részt. Kenyeres István vezérigazgató kifejtette: az élőgépes tisztítók jelentős energiamegtakarítással, nagy hatékonysággal és szagtalanul üzemeltethetők, működésük során nem keletkeznek szennyező végtermékek, s a technológia szerves részét képező növényzetnek köszönhetően szabályos botanikus kertek valósulhatnak meg a nagyvárosi környezetben. A megoldásra épülő decentralizált szennyvízhálózat egyik legfontosabb ismérve, hogy a városokból nem kell drágán üzemelő szivattyúkkal csatornákon kivezetni a szennyvizet, elvégre helyben folyik a tisztítás és a ma már nem ritka másodlagos újrahasznosítás. A közüzemi vállalatok úgy tudják megduplázni a kapacitásokat, hogy nem kell új műtárgyakat építeni, s nem vesznek igénybe több energiát. Most már hazánkban is rádöbbennek: még keresni is lehet azon, ha a felújításokat a hagyományos technológiáknál olcsóbban megvalósítva és működtetve állíthatnak százezrek szolgálatába.
tg-gl