A világ legnagyobb viszontbiztosítója, a Munich Re szerint csak 2011-nek csak az első 9 hónapjában 310 milliárd dollárt tettek ki az ilyen esetekből eredő anyagi károk. A kárösszeg 80 százaléka Ázsiában keletkezett, elsősorban a fukusimai katasztrófa miatt. Amerikában például 52 milliárd dollár kárt okozott 12 nagy katasztrófa.
A biztosítótársaságok azt már valószínűsítik: 2011 is rekordévnek számít és a klímaváltozás továbbra is garantálni fogja a katasztrófák bekövetkeztét. 1980 óta csaknem megháromszorozódott az időjárás okozta katasztrófák éves száma.
Az ENSZ Világ Meteorológiai Szervezete szerint a mért hőmérsékletek alapján a tavalyi év a 10. legmelegebb esztendőnek mondható a meteorológia történetében - méghozzá úgy, hogy a La Nina elvileg valamelyest hűtötte a klímát (pontosabban a Csendes-óceán vizeit). A sarkköri jégtakarók olvadása azonban viszonylag mérsékelt volt: a második legalacsonyabb olvadásnak számított a tavalyi. A 15 legmelegebb év közül nem kevesebb, mint 13-nak az elmúlt 15 évben lehettünk tanúi és elszenvedői.
Meteorológusok szerint főként Ausztráliában várhatók további heves esőzések és özönvizek, valamint a La Nina révén Afrika partjainál hurrikánok. Az USA-ban és Európában elképzelhető, hogy idén viszonylag mérsékelt marad a télvégi időjárás.
- Január: árvíz Ausztráliában (35 halott, 2 milliárd dolláros kár), hóvihar New Yorkban és az USA keleti partján
- Február: Yasi ciklon Ausztráliában, további hóviharok az USA középnyugati és északkeleti részén
- Április: tornádók az Egyesült Államok déli államaiban (364 halott)
- Május: 1947 óta a legnagyobb tornádó (160 halott Joplin város környékén), a Mississippi áradása
- Június: árvizek Kínában (100 halott, félmillió embert kitelepítenek otthonaikból)
- Júius: aszály Afrikában (éhínság Szomáliában, 13 millió ember az éhhalál küszöbén)
- Július-november: árvíz Thaiföldön, Bangkok gyárait elönti a víz (600 halott, 42 milliárd dollárnyi kár)
- Augusztus: az Irén névre hallgató hurrikán végigsöpör az USA keleti részén, de hamarabb veszít az erejéből a szárazföldön, mint ahogy arra a meteorológusok számítottak (40 halott, 10 milliárd dolláros kár)
Szeptember: kiárad a Mekong, tíz éve nem volt ekkora árvíz a folyón
Október: hóvihar az USA-ban, 1,6 millió háztartás marad áram nélkül (13 halott)
December: a Washi nevű trópusi vihar lecsap Mindanao-ra a Fülöp-szigeteken, földcsuszamlások (1200 halott)
Egész éven át: aszályok Texasban, melyek 5 milliárd dollár értékű veszteséget okoznak az agráriumnak. Az erdőtüzek 1,6 millió hektáron égnek.