Percenként 24 hektár erdőt vágnak ki!

Az ENSZ égisze alatt 2007-ben kiötlött REDD-programban az erdőirtást megfékező projektek is szerezhettek volna ÜHG-kibocsátási kvótákat, de miután elfogadták a program alapelveit Durbanben, máig nem sikerült megegyezésre jutni a szisztéma részleteiről. Ennek híján nincsenek kellő anyagi ösztönzők a pusztítás megfékezésére. Közben tovább fogyatkoznak a bolygónk tüdejének számító őshonos erdők.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mint köztudott, az üvegházgáz-kibocsátás 20 százalékáért az erdőirtás felel, mivel a fákban megkötött széndioxid a kivágáskor visszakerül a légkörbe. Percenként 24 hektárnyi erdőt vágnak ki világszerte, s a probléma akkut volta ellenére sem állt össze a REDD finanszírozása az elmúlt 5 évben. Norvégia, az USA és Ausztrália 4 milliárd dollárt ajánlott fel, hogy megfékezzék az erdőpusztítást Indonéziában, Brazíliában és más őserdőkkel dúsan borított országokban. (Brazília a 2009-es koppenhágai klímacsúcson elkötelezte magát amellett, hogy 2020-ig nyolcvan százalékkal csökkenti az Amazonasi esőerdő irtását, de egy évvel később még növekedett is a kiirtott erdőterület.)

A magánszektor szerepvállalása eddig elmaradt e téren (bár az Egyesült Államok prominens milliárdosai hatalmas föld-felvásárlásba fogtak, hogy megmentsék az ipari fejlődéstől érintetlen parkokat és erdőket) és a kormányok sem igyekeznek pontosítani a részleteket, hogy elindulhasson a program. Az sem segít az ügynek, hogy a piaci mechanizmusokat is magába foglaló rendszert számos nem-kormányzati szervezet kritizálja. Visszásnak tartják, hogy az őslakosok és az őshonos ökoszisztémák védelméből profitáljanak a nyugati befektetők, és ezzel ellentételezhessék másutt elkövetett szennyezésüket.

Ön mit gondol erről? Mi a helyes és fair megoldás?

Mesél az erdő…
  • Afrikában négyszer gyorsabban megy végbe az erdők fogyatkozása, mint a világon másutt. A szubszaharai régió az 1995 és 2005 közötti években erdőségei 9 százalékát vesztette el, évente mintegy 40 ezer négyzetkilométernyi fás területet.
  • Kanadában a melegebb időjárás miatt a fenyőfajtákat károsító szú olyan területekre is eljutott, ahol korábban nem élt: átkelt a Sziklás-hegységen elért Alberta állam farmjaihoz, ahol megdézsmálta a fából készült istállókat is.
  • Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint az elmúlt évtizedben lassult az erdőirtás, de bizonyos országok továbbra is kivételek ez alól (csak 2002-ben az 25 ezer négyzetkilométert tüntettek el az amazonasi őserdőből, mely Belgium területének felel meg). A 90-es években 16 millió hektárt vágtak ki, míg a cikkünk címében jelzett tempó évi 12,6 millió hektárt jelent. A fatelepítés évente meghaladja az 5,2 millió hektárt, tehát a nettó veszteség 7 millió hektár körülire tehető.
  • Az erdőirtás miatt lett Indonézia a világ harmadik legnagyobb üvegházgáz-kibocsátó országa.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo