A klímaegyezmény, amit eddig nem tudtak tető alá hozni a klímatárgyalók és a világ kormányai éppen (az ipari forradalom előtti hőmérséklethez képest számított) 2 Celsius fokos melegedést tette meg a határnak: az üvegházgáz-kibocsátás úgy korlátoznák, hogy a felmelegedés ne legyen ennél vészesebb mértékű. (November 28-án a dél-afrikai Durbanben kerül sor az éghajlatváltozási egyezményt övező tárgyalások következő fordulójára. A klímacsúcs előtt a világ legnagyobb multicégei közös nyilatkozatban álltak ki a zöld célok mellett.)
A rangos tudományos folyóiratban a tudósok azonban azt állítják, "nagy a kockázat, hogy már ez is elérhetetlen céllá válik", s a valóság meg fogja haladni ezt a "biztonságos szintet", amennyiben a civilizációnk mérgesgáz-kibocsátása nem mérséklődik (ami jelenleg a tendencia). Az éghajlatváltozás megfékezéséhez "jelentős" emisszió-csökkentés lenne szükséges, állítják Reading, Oxford és az új-zélandi Wellington egyetemeinek kutatói, valamint a brit Meteorológiai Intézet munkatársai.
2020-ra 44 gigatonnára kellene mérsékelni az éves ÜHG-kibocsátást, hogy nagy valószínűséggel elkerülhessük a nagy felmelegedést.
- Eurázsia, Észak-Afrika és Kanada egyes részein az öt éves átlaghőmérsékletek 2030-ra túlléphetik a 2 Celsius fokos felmelegedést.
- A világ területeinek túlnyomó része 2060-ra haladja meg a 2 Celsius fokos melegedést.