A fekete karbonként is emlegetett korom azért veszélyes, mert fekete színe miatt magába szívja a nap sugarait, tovább melegítve a légkört. A gleccserekre szállva a korom felgyorsítja a jégtakaró olvadását. Ez pedig megbillenti a kontinensek vízháztartását. A sarkköri jégtakarókra ugyanilyen hatással vannak a sötét szemcsék.
A szegény országokban sok milliárd ember rak tüzet nap mint nap, hogy -vezetékes víz híján- felforralja a vizet, amiből iszik és amiből főz. A kibocsátás mennyiségét tekintve a széndioxid után a korom a második legnagyobb szennyező elem a légkörben. Tudósok becslése szerint az üvegházhatás 18 százalékáért felelős. (A széndioxid 40 százalékért.)
Klímavédelmi szempontból a korom-kibocsátás csökkentése kevesebb pénzbe kerül, mint az ipari létesítmények által kiokádott CO2-volumen visszafogása.
Az Egyesült Államok 12 millió dollárt, Kanada 3 millió dollárt szán arra, hogy a kondér alatti tűzrakást tiszta tűzhelyekkel váltsa fel, jelentette be Hillary Clinton. A kezdeményezés persze nem új, több támogatási programot indítottak már világszerte e célra. 2009-ben a washingtoni Környezetvédelmi Hivatal (EPA) a fejlődő országokban 20 millió családnak kezdett el 20 dolláros, napenergiával működő tűzhelyeket adományozni. Ezekkel az országok korom-kibocsátása 90 %-kal csökkenthető.
A nincstelen családok gyakran állati ürülékből készített "pogácsákkal" tartják életben a kondér alatt a tüzet, vagy fűtik be kályhájukat.
Évente mintegy 200 millióan halnak meg légúti és érrendszeri betegségekben -főként nők és gyerekek-, amiket a kis lakásokban, kunyhókban főzést és vízforralást célzó tüzelés, s az abból keletkező korom okoz.
A program hat országot ölel fel (Banglades, Kanada, Mexikó, Svédország és Ghána). Környezetvédő szervezetek hangsúlyozták, a kezdeményezés örvendetes, de nem szabad, hogy eltérítse a politikusokat a nagy küldetéstől, az üvegházgáz kibocsátás-csökkentés törvénybe foglalásától, amit az iparilag fejlett országoknak kell megtenniük.
- A széndioxiddal ellentétben, mely évekkel később is megtalálható a légkörben, a korom csak néhány hétig vándorol. De a szél messzire repítheti. Az indiai háztartásokból kiszálló korom például eljut a Maldív-szigetekig és a tibeti hegyekig is. Az USÁ-ban keletkezett korom pedig az északi sarkra ”utazik”.
- A konyhai főzésen túl a dízel meghajtású járművek és széntüzelésű erőművek is kibocsátanak kormot.
- Az Egyesült Államokban és Európában szűrőkkel már sikerült jelentősen csökkenteni a korom-emissziót.
- A Himalája gleccserei 8 év múlva, vagyis 2020-ra elvesztik korábbi kiterjedésük 71 %-át, nem kis részben a levegő korom-tartalma miatt.