”Tiszta” tűzhelyeket adnak szegény családoknak

Első ránézésre a tűz felett kondérban rotyogó gulyásleves nem tűnik különleges, felettébb káros jelenségnek. Kevesen kötik össze azonban a tűzrakást azzal, hogy valójában újabb adagot olvasztunk el vele a Föld jégtakarójából. Az égetéssel keletkező korom légkörbe kerülése ráadásul nemcsak felgyorsítja az éghajlatváltozást, de gyakran végzetes hatással van az elektromos vagy gáztűzhelyek nélkül főző emberek egészségére.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

A fekete karbonként is emlegetett korom azért veszélyes, mert fekete színe miatt magába szívja a nap sugarait, tovább melegítve a légkört. A gleccserekre szállva a korom felgyorsítja a jégtakaró olvadását. Ez pedig megbillenti a kontinensek vízháztartását. A sarkköri jégtakarókra ugyanilyen hatással vannak a sötét szemcsék.

A szegény országokban sok milliárd ember rak tüzet nap mint nap, hogy -vezetékes víz híján- felforralja a vizet, amiből iszik és amiből főz.  A kibocsátás mennyiségét tekintve a széndioxid után a korom a második legnagyobb szennyező elem a légkörben. Tudósok becslése szerint az üvegházhatás 18 százalékáért felelős. (A széndioxid 40 százalékért.)

Klímavédelmi szempontból a korom-kibocsátás csökkentése kevesebb pénzbe kerül, mint az ipari létesítmények által kiokádott CO2-volumen visszafogása.

Az Egyesült Államok 12 millió dollárt, Kanada 3 millió dollárt szán arra, hogy a kondér alatti tűzrakást tiszta tűzhelyekkel váltsa fel, jelentette be Hillary Clinton. A kezdeményezés persze nem új, több támogatási programot indítottak már világszerte e célra. 2009-ben a washingtoni Környezetvédelmi Hivatal (EPA) a fejlődő országokban 20 millió családnak kezdett el 20 dolláros, napenergiával működő tűzhelyeket adományozni. Ezekkel az országok korom-kibocsátása 90 %-kal csökkenthető.

A nincstelen családok gyakran állati ürülékből készített "pogácsákkal" tartják életben a kondér alatt a tüzet, vagy fűtik be kályhájukat.

Évente mintegy 200 millióan halnak meg légúti és érrendszeri betegségekben -főként nők és gyerekek-, amiket a kis lakásokban, kunyhókban főzést és vízforralást célzó tüzelés, s az abból keletkező korom okoz.

A program hat országot ölel fel (Banglades, Kanada, Mexikó, Svédország és Ghána). Környezetvédő szervezetek hangsúlyozták, a kezdeményezés örvendetes, de nem szabad, hogy eltérítse a politikusokat a nagy küldetéstől, az üvegházgáz kibocsátás-csökkentés törvénybe foglalásától, amit az iparilag fejlett országoknak kell megtenniük.

Kormos világ
  • A széndioxiddal ellentétben, mely évekkel később is megtalálható a légkörben, a korom csak néhány hétig vándorol. De a szél messzire repítheti. Az indiai háztartásokból kiszálló korom például eljut a Maldív-szigetekig és a tibeti hegyekig is. Az USÁ-ban keletkezett korom pedig az északi sarkra ”utazik”.
  • A konyhai főzésen túl a dízel meghajtású járművek és széntüzelésű erőművek is kibocsátanak kormot.
  • Az Egyesült Államokban és Európában szűrőkkel már sikerült jelentősen csökkenteni a korom-emissziót.
  • A Himalája gleccserei 8 év múlva, vagyis 2020-ra elvesztik korábbi kiterjedésük 71 %-át, nem kis részben a levegő korom-tartalma miatt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo