Klímablog cikkei


Klímablog cikkei

Merkel és a Shell felnyomnák a karbonárfolyamot

Merkel és a Shell felnyomnák a karbonárfolyamot 

Évek óta gyengélkedik a karbonpiac: túl sok a kibocsátási engedély, és e mennyiséghez képest kicsi a piaci kereslet a recesszió miatt. Az Európai Parlamentet nem érdekli a kérdés, a karbonintenzív ágazatok a kvótarendszer megmentése ellen lobbiznak, Angela Merkel viszont a sarkára állt. Az üvegházgáz-kibocsátás 50 euróra történő beárazása tenné kecsegtetővé, olcsóbbá a megújuló energiákat. Brüsszel már 20 euróval beérné. Ehhez képest jó ideje rendre 3 euró körül mozog az árfolyam.
Harry herceg a Déli-sarkra mehet, 50 ezer magyar aláírás az északira

Harry herceg a Déli-sarkra mehet, 50 ezer magyar aláírás az északira 

Az iraki és afganisztáni háborúban megsérült angol és amerikai katonák túrájához készül csatlakozni a meztelen bulizgatásairól híres arisztokrata sarj decemberben.
A gázzá alakított szénben bíznak

A gázzá alakított szénben bíznak 

A légszennyezés is relatív. Szennyező a termelőegységed? Mihez képest? Sokan és sokat írtak már arról, hogy a földgáz zöldebb energiahordozó, mint a kőszén. Egy új megoldás a szenet annak elégetése nélkül alakítja gázzá.
Tagadja a Nestlé, hogy gyógynövényt privatizálna

Tagadja a Nestlé, hogy gyógynövényt privatizálna 

Egy nonprofit aktivista szervezet követeli, hogy a Nestlé ne sajátítsa ki a kerti katicavirág, illetve feketekömény néven is ismert virágot azzal, hogy szabadalmakat jegyeztet be rá világszerte. A svájci élelmiszer-ipari multi közleményben tagadta, hogy ilyet tenne, mondván „csak” a növényből kinyerhető anyag egyik molekuláját védetik le az élelmiszer-allergiák orvoslása érdekében...
Mennyi pénzért faggathatók a génjeink?

Mennyi pénzért faggathatók a génjeink? 

Női DNS-t találtak a bostoni maraton helyszínén felrobbant bomba maradványain, ám ez gyakorlatilag akárkitől származhat, aki a közelben volt, legyen az áldozat vagy bűnelkövető. Mi mindenre jó még a génteszt? Nemcsak őseinket találhatjuk meg, de a jövőnket is valószínűsíthetjük vele. Akár 100 dollárért.
Feltörnek a tenger alá temetett üvegházgázok

Feltörnek a tenger alá temetett üvegházgázok 

A „carbon capture & storage” (CCS) néven ismert technológia használói eddig a szárazföldi lehetőségekre koncentráltak. A gyárkéményekből kiáradó füstöt föld alatti üregekbe pumpálták, rengeteg energiaráfordítással. Újabban a tenger alatti üregeket is kezdik felhasználni e célra. A jelek szerint veszélyes következményekkel.
Tápanyagszegény és toxikus a génkezelt kukorica

Tápanyagszegény és toxikus a génkezelt kukorica 

Aggasztó különbségeket állapított meg a 2012 Nutritional Report a génkezelt vetőmagból kikelt kukoricák és természetes társaik között. Mi több, a GMO-kukoricák olyan egészségügyi veszélyeket jelentenek az emberi szervezetnek, amiket a hagyományos kukoricák nem.
Széndioxid: nem pusztítja, hanem trágyázza az esőerdőt

Széndioxid: nem pusztítja, hanem trágyázza az esőerdőt 

A korábbi félelmeket megcáfolva tudósok úgy látják, a Föld tüdejének számító amazonasi esőerdő sokkal ellenállóbb a klímaváltozással szemben, mint gondolták. A széndioxid ugyanis afféle ”trágyaként” is szolgál, amit a levegőn keresztül vesznek fel a fák.
Bútorok „újraplasztikból"

Bútorok „újraplasztikból" 

Bármilyen alakot, színt és állagot fel képes venni. Nem csoda, hogy bútorok készítésére is egyre nagyobb mértékben használják az újrahasznosított és a biológiailag lebomló műanyagot.
Gyorsabban olvad a Déli-sark, mint gondolták

Gyorsabban olvad a Déli-sark, mint gondolták 

A Déli-sarkkör nyugati részén mért éves átlaghőmérsékletek 2,4 Celsius fokkal nőttek az 1950-es évek óta. Ez háromszorosa a globális felmelegedés mértékének.

Miért nem tiltjuk be a méhgyilkos szereket? 

Az elmúlt évtizedben világszerte felgyorsult a méhek pusztulása. A titokzatos jelenséget eddig nem tudták teljes egészében megmagyarázni, bár egyes kutatások hajlanak arra, hogy a rovarirtó szerek állnak a háttérben. Anglia és Németország tartózkodása miatt viszont Brüsszelben nem szavazták meg azt a jogszabályt, mely korlátozná a releváns rovarirtó-szerek használatát.

Gyúlékony jég lehet a földgáz helyettesítője 

Szenzációsnak ígérkező áttörésről tett bejelentést Japán: sikerült gázt kinyerni a tengerfenék alatt fekvő metán-hidrátból, amelyet egy ideje a földgáz lehetséges kiváltójának tippelt a szakirodalom. Becslések szerint annyi energia lapul a tenger mélyén, ami legalább a duplája a szárazföldi kőolaj-készleteknek!

Európa tengerei nem jutnak a Mexikói-öböl sorsára 

Az Európai Bizottság zöld jelzést adott annak a direktívának, mely első ízben kívánja szabályozni a tengeri olaj-és gázkitermelést az EU vizein. A szabályozást azonban nem kötelesek alkalmazni a tagországok.

Mégsem zöldebb a vegetáriánus étrend? 

A zöldek évek óta hirdetik, hogy az állattenyésztés aránytalanul nagy természeti erőforrásokat él fel. Sokan hát politikai, illetve ökológiai okokból választották a vegetáriánus étrendet, mert annak kisebb a környezetre gyakorolt hatása. Egy új francia vizsgálat ennek a környezetre gyakorolt jótékony hatását tűnik cáfolni.

Képtelenek vagyunk megállítani a tengerszint-emelkedést 

Ha a világ országai radikális kibocsátás-csökkentési célokat tűznének ki, akkor sem állna meg a tengerszint emelkedése, állítják egybehangzóan a klímatudósok. A változás a Föld lakosságának 10 százalékát érinti.

”Támadó fajok” pusztítanak az unióban 

A nem őshonos növény- és állatfajták behozatala évente 16 milliárd dollárnyi kárt okoz az unió gazdaságának, derült ki egy új tanulmányból. Legalább 1500 idegen fajta pedig kifejezetten veszélyezteti az őshonos fajok fennmaradását.

A katasztrófák miatt figyel a nép a klímaváltozásra 

2010-ben már közel sem érdekelte annyira a klímaváltozás kérdése az amerikai közvéleményt, mint 2008-ban, Obama megválasztásakor. A 2012-es esztendő hurrikánjai és aszályai miatt azonban újra hinni kezdtek abban, a klímaváltozás igenis valóság, derül ki egy új közvélemény kutatásból.

Kedvezhet a maláriának a klímaváltozás 

A maláriát és gombás megbetegedéseket okozó mikroorganizmusok meglepően jobban alkalmazkodnak a hőmérséklet-változásokhoz, mint az állatok, amelyek sejtjei táplálják őket, derült ki egy új tudományos kutatásból.

Hol a legolcsóbb szennyezni a légkört? Itt megtudhatja! 

Olcsón méri Magyarország a légszennyezést? Az energiafogyasztás megsarcolásában a középmezőny végébe tartozik hazánk, derül ki az OECD adataiból. Míg nálunk 47 dollárnyi pluszkiadást jelent a gazdasági szereplőknek az ÜHG-emisszió, Svájcban világrekord összegbe: 141 dollárba.

Ön is fűti az utcát? 

Ma a hazánkban lévő 2,7 millió családi ház nagy része több mint 20 éves és a mai energiatakarékossági elvárásoknak nem felel meg. A legtöbb tulajdonosnak döntenie kell: a fűtésre költ éveken át egyre többet vagy egyszeri beruházással megszünteti a pazarlást. Persze a hatékony és valóban nagy megtakarítást jelentő beruházás előtt tudni kell milyen állapotban az ingatlan és milyen munkákra van szükség. Ehhez szakértő segítség kell!

Még a tavakat is napkollektorokkal fedik le 

A háztetőkön vagy a sivatagokon kívül sok kihasználatlan hely kínálkozik még, amelyek befoghatók a napenergia hasznosítására. Start up cégek elhagyott bányatavakat és vegyipari melléktermékeket tartalmazó medencéket fednek le szolárpanelekkel, hogy tulajdonosaik hasznot húzhassanak e területekből is.

Jön a génkezelt papaja 

Nem kevesebb mint egy évtizeden át tartó győzködés és tesztelés után engedték be a hatóságok a japán élelmiszerpiacra az amerikaiak génkezelt papajáját: a "szivárvány papaját", melyet Hawaii-on termesztenek. Ismeretes, hogy földi élete utolsó éveiben II. János Pál pápát is papajával kezelték, és egy ideig rendhagyó felépülés tanúi lehettek környezetének tagjai.

Vitatkozhat a világ egyik legnagyobb gondolkodójával! 

A társadalmi feszültségek, a gazdasági válság és a klímaváltozás fenyegető veszélye kétségbeejtő, de egyben esélyt ad életvitelünk gyökeres megváltoztatására is - vallja könyveiben és előadásaiban László Ervin. Sokan vitatják nézeteit, mások világmegváltónak tartják, egyben azonban mindenki egyetért, megkerülhetetlenek a gondolatai.

Szakszervezetek fúrják meg a napenergia-projekteket 

Az elmúlt években 8-10 százalék között mozgó munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban rádöbbentette a szakszervezeteket arra, hogy szükségük van a zöld bizniszek állásaira. Ha a beruházók nem szakszervezeti munkaerőt bíznak meg az építési munkálatokra, a szakszervezetek keresztbe tesznek: természetvédelmi indokokra hivatkozva perelnek, hogy megakadályozzák a projektet.

Jönnek az organikus napkollektorok 

A szolár-eszközök gyártásában eddig két technológia terjedt el, a "fotovoltaikus" eszközök, vagyis napelemek, melyek a nap sugarainak energiáját elektromos energiává alakítják, és a hőenergiás eszközök, vagyis napkollektorok, melyek hőenergiává alakítják a napsugárzás energiáját. Mindkettőben nem kevés veszélyes anyag kerül felhasználásra, mint a kadmium, a szelén vagy a kén-hexafluorid, ami erős üvegházgáz-hatású elem. Egy angol projekt azonban organikus anyagokból oldaná meg a szolárcellák gyártását.

Minden fiatalkorú bűnöző 52 milliójába kerül az államnak 

A társadalmi problémák megelőzése, mielőtt azok károkat és pluszköltségeket rónának az államkincstárra aligha prioritás az eladósodott nyugati országokban, ahol a költségvetési deficit és az államadósság fizetése "élvez" előnyt. Angliában kiszámolták pontosan mekkora anyagi előnnyel járna a befektetés a társadalom problematikus rétegeibe.

Hat évvel korábban jön az első szívinfarktus 

A fejlődő országok feljövőben lévő középosztálya a nyugati fogyasztói kultúra és életvitel majmolásával együtt a nyugati világ betegségeket is átveszi. Az egészségtelenebb táplálkozás, a sportolás hiánya éppolyan egészségügyi problémákat idéz elő, mint az elmúlt évtizedekben az amerikai és európai lakosságban.

Emisziós jelentésre kötelezik a cégeket 

Egyelőre nem Magyarországon, hanem az Egyesült Királyságban. És nem minden piaci szereplőt, hanem a tőzsdén jegyzett vállalatokat. Az új kötelezettség 2013-ban lép érvénybe, írta a The Guardian brit napilap. Az ökotudatos kormányszintű intézkedés szorosabbra húzza a kapcsot a légszennyezés és a vállalatok részvényárfolyama között. A természeti erőforrásokat nagy mennyiségben használó vállalatoknak ugyanis csak 20 %-a könyveli pontosan az ökolábnyomát.

Rejtett CO2: termékekbe préselik a káros emissziót 

Azt már elérték a piaci szereplők, hogy a föld alatti, kiürült földgázmezőkbe juttassák a gyárak kéményeiből áramló üvegházgázokat a carbon capture technológia révén, de hogy termékekbe is préseljék a széndioxidot, az új kezdeményezés. Két olajmulti, a BP és a ConocoPhillips egy ilyen megoldásba fektetnek közösen.

Önkéntes turistaadóval a klímaváltozás ellen 

100 millió dollárt remél a turistaadóból az emelkedő tengerszint által talán leginkább fenyegetett miniállam, a Maldív-szigetek, melyet 1192 apró, alacsonyan fekvő sziget alkot az Indiai-óceánon. A turisták önkéntesen(!) fizethetik be az adót, ha ellátogatnak az ország 100 luxus-nyaralóparadicsomának egyikébe.

Hetente két embert ölnek meg ökovitákban! 

Nemcsak zöldek vagyunk, hanem kékek-zöldek a méregtől és az ütésektől: a Global Witness emberi jogi szervezet jelentése szerint heti gyakorisággal fajulnak halálossá a természeti erőforrásokat övező erőszakos viták. 2011-ben 106 embert öltek meg ilyen összetűzésekben.

Sevilla a legmelegebb hely Európában 

A CNN hírtelevízió összegyűjtötte, hol szenvednek a leginkább a hőségtől a világban. Érdemes ezzel vigasztalnia magának a kókadozó európainak, amikor rátámad a nyári kánikula. A legmagasabb valaha mért hőmérséklet 68,8 Celsius fok!

Veszélyben a csongrádi geotermális projekt uniós finanszírozása? 

Másfél milliárd eurót készül Brüsszel szétosztani nagy zöld energiás projektek megvalósítására, írta a Scientific American tudományos szaklap Köztük szerepel egy csongrádi geotermális beruházás is.. Mivel a támogatást az emissziós kvóták eladásából tervezték finanszírozni, a karbonárfolyam zuhanása kérdésessé tette, hogy képesek lesznek-e előteremteni az ígért összeget.

Felmelegítik a levegőt a szélkerekek 

A nagy méretű szélenergia-telepek melegítő hatást gyakorolnak a térség éghajlatára, állapították meg tudósok az Egyesült Államokban. Főleg az éjszakai órákban melegebb a szélenergia-farmok feletti levegő.

Nagyobb árvizeket hoz a globális felmelegedés 

A tengerek sótartalmának változása is befolyással van a szárazföldre hulló csapadék mennyiségére és az esős napok ciklusaira, derül ki a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium új kutatási eredményeiből.

Kivágott esőerdők: katasztrofális emisszió 

Indonézia, ahol olajpálma-ültetvényekkel váltottak fel egész őserdőket, hogy margarinunk és kozmetikai szereink számára előállítsák a pálmaolajat, behozhatatlan hátrányokat szenvedett az ország: 2005-ben a világ legnagyobb ÜHG-kibocsátójának kiáltotta ki a Világbank. A megkötött széndioxid ugyanis a kivágott fákból a légkörbe távozik. A norvég védnökségű globális erdővédelmi program figyelmeztetett: az ország erdővédelmi programjai sem garantálják, hogy elérje a 2020-ra kitűzött kibocsátás-csökkentést.

Mégsem merül víz alá Manhattan? 

Grönland gleccserei 30 %-kal gyorsabban olvadnak, mint 10 éve. A szakemberek azonban megnyugtatásképpen hozzátették: még ez az olvadási tempó sem vonja magával azt a fajta tengerszint-emelkedést, amit a leginkább vészjósló becslések vetítenek ki az évszázad végére.

Befuccsolt az emissziókereskedelem 

Túl sok a kibocsátási engedély, kicsi az igény, következésképp alacsony a "karbon-árfolyam". A frankfurti német tőzsde bejelentette: június végén felfüggesztik az emissziós kvóták kereskedelemét. A döntés oka: a piaci kereslet hiánya.

Túl olcsó a szén – nem hat a zöld energiapolitika 

Az Európai Unió 2020-ra azt tűzte ki célul, hogy 20 százalékkal csökkenti üvegházgáz-kibocsátását az 1990-es bázisévhez képest, 20 százalékkal növeli a megújuló energiahordozók arányát az energiatermelésben, és a hatékonyság fokozásával 20 százalékkal csökkenti az áramfogyasztást. Nyolc évvel a kitűzött  határidő előtt még mindig kérdéses e célok elérése. A széntüzeléses erőművek ugyanis továbbra is gazdaságosan működnek, sőt profitot is termelnek. Így nem igazán áll érdekében a piaci szereplőknek, hogy váltsanak.

Környezettudatos rajzpályázat gyerekeknek 

A környezetvédelmi rajzpályázat témája: „Te mit tudsz tenni a környezetért?" A környezetvédelmi rajzpályázaton a pécsi általános iskolákba járó, 6-10 éves, alsó tagozatos általános iskolai tanulók vehetnek részt, egy tanuló csak egy pályamunkát készíthet.

Hatott a kampány: csak tiszta energiát használ az Apple 

A Greenpeace, környezetvédő mozgalmak és tudatos vásárlókat képviselő csoportok nyomására az Apple végre rászánta magát: ezentúl csak megújuló energiahordozókból nyert elektromos árammal működteti amerikai szerverközpontját.

Már fúrják a riói csúcs célkitűzéseit 

Mintegy ötvenezer résztvevőt várnak a Rio+20 csúcsra június 20-22 között. Milyen előrelépésre számíthatnak a klímavédelemben érdekelt felek? A hírek szerint erős ellenlobbi dolgozik a zöld célok elérésének megnehezítésén.

Búcsút mondhatunk a növekedésnek? 

Éveken át Kínát és Indiát ünnepelték, mint a növekedés következő motorját. A legújabb fejlemények azonban itt is rámutatnak arra, amit a nyugati világ már megtapasztalt: a természeti erőforrások végesek. A növekedés könnyen elakadhat a közeljövőben.

Beszólt Barroso klímatudósa 

Az Európai Bizottság nemrég tudományos főtanácsadót nevezett ki Anne Glover személyében. Az új állást betöltő szakember éles szavakkal bírálta Barroso elnökségét valamint a tagországok energia- és klímapolitikai döntéseit. A tudós szerint Brüsszel nem késlekedhet többet a klímavédelmi célok érvényesítésében.

Hatott a kampány: Amerikába viszi GMO-kísérleteit a BASF 

Az Unióban egyedül a rovar-rezisztens kukorica termesztése engedélyezett a génmódosított növények közül. Európában hagyományosan erős a GMO-vetőmagok és -növények iránti ellenállás, több országban tilalom illeti forgalomba hozatalukat. De még így is évente 30 millió tonnányi GMO-takarmányt importálnak az EU-tagállamok. Amerikában jelenleg az élelmiszerek korrekt felcímkézéséért folytatnak kampányt.

Természeti katasztrófák: mindenkit kifizet a biztosító 

Rekordévet zárt a biztosítóipar, már ami a szélsőséges éghajlati jelenségekből eredő károkat illeti. Rájárt a rúd a világ egyik legnagyobb, legpatinásabb biztosítótársaságára: a Lloyd's of London 826 millió dollárnyi veszteséget könyvelt el 2011-re, jelentették be a minap Londonban.

Levezetheti az agressziót a szelektív hulladékgyűjtés 

Egy ingatlanfejlesztő találta ki, hogy a megunt befőttes és alkoholos üvegek vandál módon történő ripityára törése helyett inkább kerekítsenek üvegdobáló, üvegtörő bulit a szelektív hulladékgyűjtés aktusa köré. A zúzást persze emberi kezek végzik. Az erőszakkal teli városi gettók sajátos sportjának ígérkezik az agresszió ökotudatos kiélése.

Megadóztatják a bioetanolt? 

Hamis ábrándokra alapozta Brüsszel a bioüzemanyag-arányt szabályozó 2009-es törvényt. Az alapanyagaik termesztésekor előálló "közvetett földhasználat", vagyis erdőkivágás, ugyanis nagyobb mennyiségű üvegházgáz-kibocsátással jár, mint amivel kevesebb széndioxidot enged ki a járművek kipufogójánál, így önkéntelenül is szennyezőbb módja a jármű-meghajtásnak, mint ahogy azt eleinte gondolták a szakemberek. Megváltoztatja-e felismerés a támogatási politikát? 2020-ra az Unión belül 10 százalékosnak kellene lennie a megújuló üzemanyagok arányának a dízelkeverékben.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo